غذایی که کودکان را باهوش‌تر می‌کند!

غذایی که کودکان را باهوش‌تر می‌کند!

اگر والدین می‌خواهند که کودکان سالم‌تر و باهوش‌تری داشته باشند که عملکرد مطلوبی در انجام امور دارند، باید حداقل یک بار در هفته به آنان ماهی برای خوردن بدهند.


این‌که خوردن ماهی، مغز را قوی می‌کند، یکی از باورهای قدیمی است که ریشه آن در بعضی از فرهنگ‌ها به اسطوره‌های کهن می‌رسد. با این‌ حال، یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که اگر کودکان حداقل یک بار در هفته به‌طور منظم ماهی بخورند، میزان IQ آنان حدود ۵ نمره بالاتر از IQ کودکان فراری از ماهی قرار می‌گیرد. در ضمن، کودکانی که به‌طور منظم ماهی می‌خورند، خواب باکیفیت و مطلوبی را هم تجربه می‌کنند. گزارشی از این مطالعه در Scientific Reports منتشر شده است.

دکتر جیانگهو لیو (مسئول مطالعه و از اعضای دانشگاه پنسیلوانیا) می‌گوید: «ما باید رژیم غذایی کودکان آمریکایی را در راستای بهبود سلامت عمومی آنان تغییر بدهیم. اگر والدین می‌خواهند که کودکان سالم‌تر و باهوش‌تری داشته باشند که عملکرد مطلوبی در انجام امور دارند، باید حداقل یک بار در هفته به آنان ماهی برای خوردن بدهند. چیزی که مطرح می‌کنیم، واقعا درخواست زیادی نیست».

به‌ گفته محققان، اثرگذاری استفاده از ماهی بر بالا رفتن میزان IQ و بهبود کیفیت خواب، بیش از همه به اسیدهای چرب امگا-۳ موجود در ماهی‌ها بستگی دارد.

محققان در این مطالعه، عوامل مختلفی که می‌توانند بر یافته‌های نهایی تاثیر داشته باشند را نیز مورد بررسی قرار داده‌اند که عبارت‌اند از سطح تحصیلات والدین، وضعیت شغلی، وضعیت تاهل و تعداد فرزندان در خانه.

یافته‌های نهایی حاکی از آن هستند که اگر کودکان حداقل یک بار در هفته از ماهی استفاده کنند، سطح IQ آنان نسبت به کودکانی که اصلا ماهی نمی‌خورند، ۴.۸ نمره بالاتر می‌رود. در ضمن، مشخص شد که خوردن ماهی بیشتر با خواب مطلوب‌تر و باکیفیت‌تر در کودکان مرتبط است.

البته کودکان باید از ماهی‌های فاقد جیوه استفاده کنند و استفاده از ماهی‌های جیوه‌دار را به حداقل برسانند. در ضمن، استفاده از شیوه‌هایی مانند سرخ کردن که با افزودن نمک زیاد به ماهی نیز همراه می‌شود، اصلا نمی‌تواند شیوه مناسبی برای اضافه کردن ماهی به رژیم غذایی کودکان باشد. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13334

افزودن نظر