آشنایی با عملیات پناه‎گیری حین وقوع زلزله

آشنایی با عملیات پناه‎گیری حین وقوع زلزله

چنانچه در آپارتمان زندگی می‎كنید، به طرف درهای خروجی، پله‎ها و آسانسور ندوید و در محل‌های نسبتاً امن ساختمان مانند زیر میزها و تختخواب‌های محكم، خروجی‌های طاقی مانند: چهارچوب درها (با توجه به مواظبت از خطر كوبیده شدن درها زمان لرزش خانه)، مكان‌های با سقف‌های كوچك و راهروهای باریك و زیر پله‎ها پناه بگیرید.


چنانچه در داخل ساختمان هستید:

خونسردی و آرامش خود را حفظ كنید و مواظب كودكان باشید.

اگر خانه‌ی مسكونی شما یك طبقه و دارای فضا باز است، فوراً و با احتیاج خارج شوید.

چنانچه در آپارتمان زندگی می‎كنید، به طرف درهای خروجی، پله‎ها و آسانسور ندوید و در محل‌های نسبتاً امن ساختمان مانند زیر میزها و تختخواب‌های محكم، خروجی‌های طاقی مانند: چهارچوب درها (با توجه به مواظبت از خطر كوبیده شدن درها زمان لرزش خانه)، مكان‌های با سقف‌های كوچك و راهروهای باریك و زیر پله‎ها پناه بگیرید. به خاطر داشته باشید كه زمان وقوع زلزله‎های شدید، جابجایی از مكانی به مكان دیگر بسیار مشكل و تقریباً بعید خواهد بود و شما فرصت كافی برای این حركات را نخواهید داشت.

سعی كنید سر خود را بپوشانید. با استفاده از كت، بالش، پتو، كتاب ضخیم و یا با قرار دادن آرنج‌ها در طرفین سر و روی گوش‌ها و پوشاندن پشت گردن با كف دست‌ها این عمل را انجام دهید. مواظب سقوط گچ و آجر از سقف باشید.

چنانچه در آشپرخانه و شوفاژخانه هستند، فوراً خارج شوید.

از پنجره‌ها، درهای شیشه‎ای، آیینه‎ها و قفسه‎های بلند و كتابخانه سریعاً دور شوید.

چنانچه در آپارتمان زندگی می‎كنید و در زمان وقوع زلزله در آسانسور هستید، فوراً تمام دكمه‎های آسانسور را فشار دهید و در اولین توقف از آن خارج شوید.

چنانچه در پلكان هستید روی پله‎ها به طرف دیوار (نه به طرف نرده‎ها) نشسته و با آرنج و كف دست سر و صورت خود را بپوشانید.

چنانچه در پاركینگ هستید سریعاً خارج شوید. وجود مواد سوختی اضافی، روغن موتور، گریس، ابزار تعمیر سنگین و ناپایدار خطر آفرین هستند.

در حمام و دستشویی مواظب آیینه‎ها و كابینت‌ها باشید.

تا پایان لرزش در وضعیت خود بمانید. سپس با در نظر گرفتن مسیر مناسب تخلیه و خطرات احتمالی در آن مسیر، ساختمان را ترك كنید تا دچار خطرات پس لرزه‎ها كه معمولاً مدت كوتاهی بعد از زلزله اصلی روی می‎دهند، نشوید.

موقع تخلیه به دیگر اعضای خانواده نیز كمك كنید.

 چنانچه خارج از خانه‌ مسكونی هستید:

در حیاط خانه:

همانجا بمانید.

از ساختمان‌ها و دیوارها دور شوید و مواظب سقوط اجزای آن باشید.

در خیابان:

از پیاده‌روها و ساختمان‌ها فاصله بگیرید.

از تیرها و سیم‌های برق فاصله بگیرد.

در اتومبیل:

اتومبیل را در كنار خیابان به دور از تیرها و سیم‌های برق، ساختمان‌ها و پل‌های سواره‎رو و پیاده‎رو متوقف كنید. همانجا بمانید تا زلزله تمام شود.

در فروشگاه، بانك،‌ اداره‌ی پست و غیره:

چنانچه ساختمان یك طبقه و دارای فضای باز می‎باشد سریعاً از آن خارج شده و در صورت دور بودن از در خروجی، از قفسه‎ها، ویترین‎ها، درهای شیشه‎ای و غیره دور شوید.

در كنار دیوار و با پوشاندن سرو صورت خود با آرنج‌ها و كف دست‌ها و یا كیف و كت خود پناه بگیرید.

بعد از اتمام زلزله با دقت مسیر خروج را انتخاب كنید.

مواظف سقوط تابلوهای بالای در فروشگاه‌ها باشید.

در سینما، تئاتر، استادیوم و غیره:

به طرف درهای خروجی ندوید، در صندلی خود بمانید و سرو صورت خود را بپوشانید.

در اداره:

فوراً به زیر میز خود بروید و تا پایان لرزش همانجا بمانید.

فراموش نكنید كه باید قبلاً‌ كامپیوتر و ماشین تحریر را سر جای خود محكم كرده و قفسه‎های بایگانی را به دیوار وصل كرده باشید.

 توجه كنید:

كلیه‌ی افراد خانواده را تشویق نمایید كه در عملیات تمرینی پناه‎گیری به‎طور مرتب شركت كنند تا مناطق امن خانه برای آنها مشخص گردد. حداقل سالی دو بار این عملیات را تمرین كنید. چنانچه كودك یا كودكانی در خانواده وجود دارند، بهتر است چگونگی این تمرینات را بازی‌گونه و شاد برگزار نمایید تا باعث ایجاد ترس و نگرانی در آنها نشوید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13324

افزودن نظر