تفاوت بین جوش و آکنه چیست؟
۰۶ دی ۱۳۹۶

تفاوت بین جوش و آکنه چیست؟

جوش‌ها زمانی ظاهر می‌شوند که منافذ روی پوست به‌وسیله سلول‌های مرده پوست و چربی بسته می‌شوند. در حقیقت، بیشتر اوقات دلیل ایجاد آکنه‌های شدید ایجاد جوش‌ها است. به طور کلی دلیل ایجاد جوش‌ها هیچ‌وقت نمی‌تواند مسائل ژنتیکی باشد.


اغلب اوقات آکنه و جوش‌ با هم به عنوان یک کلمه استفاده می‌شوند، اما حقیقت امر این است که این دو کاملا با هم فرق دارند و یک چیز یکسان نیستند.

پس وقت آن رسیده که نگاهی دقیق به این موضوع بیندازیم و یک‌بار برای همیشه این اشتباه رایج را که برای دهه‌ها در ذهن مردم جا افتاده است را حل کنیم. اما واقعا تفاوت بین آکنه و جوش چیست؟ برای درک بهتر این موضع باید ابتدا با هر یک از آن‌ها به‌طور جداگانه آشنا شویم.

آکنه چیست؟

چربی پوست، سلول‌های پوستی و پیاز‌های مو همه با هم باعث ایجاد دسته‌ای از منافذ یا روزنه‌ها روی پوست می‌شوند. زمانی که این منافد به عفونت مبتلا شوند دچار تورم می‌شوند که این التهاب آکنه نامیده می‌شود. آکنه می‌تواند روی صورت، گردن، شانه‌ها، سینه و کمر ظاهر شود. به طور کلی دو نوع آکنه وجود دارد، آکنه ولگاریس که در کودکانی که به سن بلوغ نزدیک می‌شوند دیده می‌شود و آکنه روزاسه که معمولا در افراد بزرگسال و بالغ دیده می‌شود. نوع دوم می‌تواند عارضه‌ای مزمن باشد که معمولا ریشه ژنتیکی دارد.

جوش چیست؟

جوش‌ها زمانی ظاهر می‌شوند که منافذ روی پوست به‌وسیله سلول‌های مرده پوست و چربی بسته می‌شوند. در حقیقت، بیشتر اوقات دلیل ایجاد آکنه‌های شدید ایجاد جوش‌ها است. به‌طور کلی دلیل ایجاد جوش‌ها هیچ‌وقت نمی‌تواند مسائل ژنتیکی باشد.

دلایل ایجاد جوش و آکنه چیست؟

همان‌طور که گفته شد، بسته شدن منافذ پوست دلیل اصلی ایجاد جوش و آکنه است. این انسدادها به دلیل ترشح غده‌های چربی و پوست‌های مرده است. بنابراین بسیار مهم است که پوست‌ صورت‌مان را به‌طور منظم تمیز کنیم تا عاری از چربی‌ باشد.

درمان‌های خانگی برای رفع جوش و آکنه کدامند؟

۱- گوجه‌فرنگی

گوجه‌فرنگی حاوی لیکوپن و بسیاری از انواع ویتامین‌های ضروری مثل ویتامین A، ویتامین C و ویتامین K است که برای سلامت پوست بسیار لازم هستند. تمامی این موارد در داروهای درمانی برای رفع آکنه مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین اگر به دنبال درمان طبیعی هستید گوجه‌فرنگی یک گزینه مناسب برای رهایی از جوش‌ها است.

می‌توانید گوجه‌فرنگی را مستقیما روی پوست‌ صورت‌تان بگذارید و یا با استفاده از گوشت یا پالپ آن صورت‌تان را پاک‌سازی کنید. استفاده از گوجه‌فرنگی نه تنها برای رفع جوش‌ها مناسب است بلکه باعث از بین رفتن آفتاب‌ سوختگی‌های روی سطح پوست‌تان هم می‌شود. سعی کنید از این درمان حداقل هفته‌ای یکبار استفاده کنید.

۲- آب‌لیمو

درست شبیه به گوجه‌فرنگی، آب‌لیمو هم در خشک کردن جوش‌ها موثر است. لیمو خاصیت آنتی‌باکتریالی دارد که این ویژگی به کاهش جوش‌ها کمک چشمگیری می‌کند. اما قبل از استفاده مستقیم لیمو بر روی پوست، بهتر است برای جلوگیری از ایجاد حساسیت مقداری از آن را بر روی ناحیه پشت ‌گوش‌تان بمالید و در صورت عدم حساسیت از آن استفاده کنید. برای رقیق‌تر کردن لیمو می‌توانید آن را با آب مخلوط کنید و بعد استفاده کنید.

۳- سیب‌زمینی

استفاده از سیب‌زمینی برای زیبایی پوست می‌تواند ایده‌ای بی‌نظیر باشد. یک سیب‌زمینی را رنده کنید و آب‌ آن را جدا کنید. عصاره را مستقیما روی جوش‌ها بمالید و صبر کنید تا خشک شود. به غیر از این شیوه مصرف، می‌توانید برش‌های نازک سیب‌زمینی را مستقیما روی پوست‌تان بگذارید. سیب‌زمینی نه تنها باعث از بین رفتن جوش و آکنه می‌شود بلکه پوست صورت‌تان را شفاف و روشن می‌کند.

۴- ماست

ماست خاصیت پروبیوتیکی دارد که به کاهش آکنه کمک موثری می‌کند. می‌توانید به شکل ساده، یک قاشق غذا‌خوری ماست را به صورت‌تان بمالید. برای اثربخشی بیشتر مقداری پودر ‌زرد‌چوبه به ماست اضافه کنید. زرد‌چوبه خاصیت آنتی‌باکتریالی دارد که به کاهش جوش‌ها کمک می‌کند. ماسک را روی صورت‌تان بمالید و صبر کنید تا خشک شود و بعد با آب و یک پاک‌کننده مناسب صورت‌تان را بشویید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13319

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر