5 دلیل از خواب پریدن شبانه!
۰۶ دی ۱۳۹۶

۵ دلیل از خواب پریدن شبانه!

ادرار شبانه به‌واسطه محرک‌های زیادی ایجاد می‌شود. با این‌حال اگر شب‌ها ۲ تا ۴ بار برای دفع ادرار بیدار می‌شوید، خصوصا اگر مصرف نوشیدنی‌ها را نیز در شب محدود کرده‌اید، باشد شب‌ها مقداری آب با نمک بنوشید.


اول از همه باید بدانید که بیدار شدن در نیمه‌شب کاملا طبیعی است و به بخشی از DNA انسان‌ها ارتباط دارد. حتی بعضی از محققان می‌گویند که ریشه این بیدار شدن به دوران انسان‌های اولیه برمی‌گردد؛ یعنی وقتی که انسان‌ها بیدار می‌شدند تا محیط اطراف‌شان را بررسی کنند، مطمئن شوند که هیچ عامل خطری تهدیدشان نمی‌کند و سپس دوباره بخوابند.

با این ‌حال، نکته مهم این است که انسان‌ها در حالت طبیعی باید پس از بیدار شدن در نیمه‌شب دوباره بتوانند بخوابند. اگر نتوانیم در این حالت دوباره به خواب برویم، به احتمال زیاد با یکی از عوامل مختل‌کننده زیر مواجه هستیم.

نیاز به دفع ادرار

ادرار شبانه به‌ واسطه محرک‌های زیادی ایجاد می‌شود. با این‌ حال اگر شب‌ها ۲ تا ۴ بار برای دفع ادرار بیدار می‌شوید، خصوصا اگر مصرف نوشیدنی‌ها را نیز در شب محدود کرده‌اید، باشد شب‌ها مقداری آب با نمک بنوشید. بدن ما ذاتا تلاش می‌کند تا تعادل لازم بین آب و الکترولیت‌های درون بدن را تأمین کند و زیاده‌روی در مصرف آب بدون دریافت نمک کافی، میزان دفع آب را افزایش می‌دهد. به همین دلیل است که شب‌ها چندین و چند بار برای دفع ادرار بیدار می‌شوید.

راه‌حل: حدود ۳۰ دقیقه قبل از خواب شبانه، مقداری نمک فرآوری‌نشده را درون یک لیوان کوچک آب حل کنید و این محلول را بنوشید. نمک فرآوری‌نشده به آب کمک می‌کند تا به درون همه سلول‌ها نفوذ کند. دریافت نمک و آب به‌طور هم‌زمان در این حالت، احتباس آن‌ها در بدن را بیشتر می‌کند.

گرم شدن بیش از حد بدن

احساس گرمای بیش از حد یا گرم شدن بیش از حد بدن، از عواملی هستند که می‌توانند خوابیدن یا تداوم خواب را مختل کنند. دمای اتاق خواب، لباس‌هایی که هنگام خواب به تن داریم و همچنین پتوها و پوشش‌های روی تخت، همگی در حفظ دمای طبیعی بدن یا به هم ریختن آن نقش مهمی دارند.

راه‌حل: محققان می‌گویند که دمای اتاق خواب هنگام خواب شبانه باید بین ۱۵ تا ۱۸ درجه باشد، اما بعضی از افراد نیز به دمای بالاتری نیاز دارند. به‌ علاوه، دوش گرفتن قبل از خواب نیز می‌تواند برای متعادل‌سازی حرارت بدن در بعضی از افراد واقعا موثر باشد و خواب شبانه آنان را راحت کند.

فعالیت با موبایل یا تبلت

اگر عادت کرده‌اید که شب‌ها موقع خواب دائما در صفحه‌های مختلف مجازی گشت‌وگذار کنید، نباید از بی‌خوابی شبانه شکایتی داشته باشید. مطالعات علمی نشان داده‌اند که تماس چشم‌ها با نور وسایل الکترونیکی در ساعات منتهی به خواب شبانه مانع از تولید ملاتونین (هورمون خواب) در بدن می‌شود.

راه‌حل: چراغ‌های اتاق خواب را کمتر کنید و حداقل در یک ساعت منتهی به خواب شبانه سراغ وسایلی مانند موبایل یا تبلت نروید. محققان می‌گویند که نور آبی ناشی از این وسایل الکترونیکی، از مهم‌ترین عوامل در مختل کردن خواب شبانه است.

استرس زیاد

استرس زیاد می‌تواند خواب شبانه هر انسانی را مختل کند. محققان می‌گویند که در این مواقع، شیوه‌های امروزی برای مداخله در استرس و مقابله با آن مانند مدیتیشن می‌توانند موثر باشند و خواب شبانه را تا حدود زیادی به حالت عادی بازگردانند. به ‌گفته آنان، این شیوه‌ها علاوه بر کمک به خواب شبانه، خلق‌وخو را تقویت می‌کنند و میزان اضطراب را هم کاهش می‌دهند.

راه‌حل: اگر فکر می‌کنید که استرس دارید، حتما برای دریافت کمک‌های لازم به روان‌پزشک یا روان‌شناس مراجعه کنید. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13314

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر