چرا عضله‌های انگشتان پا دچار گرفتگی می‌شوند؟

چرا عضله‌های انگشتان پا دچار گرفتگی می‌شوند؟

شما می‌توانید گرفتگی عضله‌های انگشتان پا را کاهش بدهید و حتی از آن جلوگیری کنید، البته به فرض این‌که به هیچ کدام از بیماری‌های خاص یا زمینه‌ای مبتلا نباشید. در این حالت می‌توانید از ترفندهای زیر کمک بگیرید.


گرفتگی عضله‌های انگشتان پا می‌تواند به ‌واسطه عوامل محرک متعددی اتفاق بیفتد که شایع‌ترین و مهم‌ترین‌شان عبارت‌اند از کار کشیدن بیش از حد از پاها، کمبود آب در بدن و کمبود بعضی از مواد معدنی (خصوصا کمبود پتاسیم، کلسیم و منیزیم). وقتی که ورزش می‌کنید، بخشی از مواد معدنی مورد نیاز عضله‌ها نیز همراه تعریق از بدن خارج می‌شوند. همین اتفاق به کمبود مواد معدنی در بدن منجر می‌شود و در ادامه انقباض‌ها و اسپاسم‌هایی در عضله‌ها به ‌وجود می‌آورد که ما به آن‌ها گرفتگی عضلانی می‌گوییم.

محققان می‌گویند که اگر کسی برای مدت زیادی راه برود، بیش از حد تحرک کند یا به خودش فشار بیاورد، به احتمال زیاد با گرفتگی عضله‌های انگشتان پا مواجه می‌شود. این گرفتگی، نشانه‌ای از سوی بدن است که به ما می‌گوید دیگر قادر به تحمل فشار بیشتر نیست و باید استراحت کند.

البته بعضی از موارد گرفتگی عضله‌های انگشتان پا به این علت ایجاد می‌شوند که از کفش‌های تنگ و نامناسب استفاده می‌کنید و در نتیجه فشار غیرضروری یا محدودیت از نظر جریان خون برای پاها به ‌وجود می‌آورید. در ضمن، افزایش سن نیز در مبتلا شدن به این حالت بی‌تاثیر نیست. گرفتگی عضله‌های انگشتان پا معمولا پس از ۵۰ سالگی نمایان می‌شود؛ یعنی وقتی که کلسیم استخوان‌ها تحلیل می‌رود و عضله‌ها نیز انعطاف‌پذیری خودشان را از دست می‌دهند و دیگر نمی‌توانند مانند گذشته از بدن پشتیبانی کنند. به‌گفته محققان، افزایش سن همراه است با ضعف در عملکرد عروقی و عصبی بدن. درواقع، بدن بعد از ۵۰ سالگی دیگر قادر نیست مانند گذشته از قابلیت‌های عروقی و عصبی خودش استفاده کند و همین مساله به گرفتگی عضله‌های انگشتان پا منجر می‌شود، چون عصب‌های ضعیف دیگر نمی‌توانند مواد مغذی و پیام‌های لازم را به عضله‌ها بفرستند.

شیوه‌های درمان

اول از همه، خبر بد: باید بدانید که هیچ درمان ناگهانی و سحرآمیزی برای گرفتگی عضله‌های انگشتان پا وجود ندارد. حتی FDA آمریکا نیز دیگر استفاده از داروی تجویزی کینین (quinine) را برای مقابله با این مشکل توصیه نمی‌کند، چون اختلاف نظر شدیدی درباره کارآمدی و ایمنی این دارو در میان متخصصان و محققان وجود دارد. به‌علاوه، مطالعات اخیر نشان می‌دهند که استفاده از مکمل‌های نیز هیچ تغییری در این زمینه ایجاد نمی‌کنند.

خبر خوب: شما می‌توانید گرفتگی عضله‌های انگشتان پا را کاهش بدهید و حتی از آن جلوگیری کنید، البته به فرض این‌که به هیچ کدام از بیماری‌های خاص یا زمینه‌ای مبتلا نباشید. در این حالت می‌توانید از ترفندهای زیر کمک بگیرید.

استفاده از کفش‌های مناسب

کاهش اسپاسم‌های دردناک در ناحیه پاها، با استفاده از کفش مناسب و استاندارد شروع می‌شود. بنابراین، کاملا حیاتی است که ابتدا کفشی انتخاب کنید که برای ساختار بدنی شما مناسب باشد. کفش مناسب و استاندارد نباید بیش از حد سفت یا بیش از حد شل باشد. درواقع، کفش مناسب کفشی است که به شما احساس راه رفتن بدون مانع و روی هوا را القا کند. در ضمن، زنانی که از کفش‌های پاشنه‌دار استفاده می‌کنند و با گرفتگی عضله‌های انگشتان پا مواجه می‌شوند، باید هر چه سریع‌تر این کفش‌ها را کنار بگذارند.

مصرف آب به مقدار زیاد

آب‌رسانی به بدن و حفظ تعادل آب در آن برای درمان گرفتگی عضله‌های انگشتان پا واقعا ضروری است. در ضمن، بازیابی الکترولیت‌های از‌دست‌رفته در حین ورزش، با مصرف نوشیدنی‌های ورزشی استاندارد و خوردن مواد غذایی سرشار از پتاسیم و کلسیم نیز اهمیت ویژه‌ای از این منظر دارد.

ورزش با احتیاط

اگر در حین ورزش کردن بیش از حد به خودتان فشار بیاورید،‌ عضله‌های بدن را تحت فشار غیرضروری قرار می‌دهید و باید در ادامه منتظر گرفتگی عضله‌های انگشتان پا باشید. از طرف دیگر، بی‌تحرکی نیز به آتروفی مفصل‌ها و ضعیف شدن گردش خون در بدن منجر می‌شود. در واقع، شما باید تعادل خاصی را از نظر تحرک و بی‌تحرکی در زندگی خودتان ایجاد کنید تا دچار گرفتگی عضله‌های انگشتان پا نشوید.

ورزش‌های کششی

تمرین‌های کششی که با کشیدن دست‌ها و پاها همراه هستند،‌ انعطاف‌پذیری بدن و خصوصا انگشتان دست‌ها و پاها را افزایش می‌دهند. جدی گرفتن این ورزش‌ها خصوصا با ورود به دوران میان‌سالی و سالمندی واقعا اهمیت بیشری پیدا می‌کند. اضافه کردن جلسات ماساژ و راه رفتن در آب گرم نیز به تسکین گرفتگی عضله‌های انگشتان پا کمک می‌کند. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13301

افزودن نظر