4 فایده چرت زدن!
۰۴ دی ۱۳۹۶

۴ فایده چرت زدن!

با این ‌حال، ‌وقتی که ما می‌خوابیم یا چرت می‌زنیم، هورمون رشد به میزان بیشتری در بدن‌مان ترشح می‌شود که نقطه مقابل کورتیزول است. درنتیجه سیستم ایمنی بدن درحین چرت زدن تقویت می‌شود، عمکردهای جنسیتی ارتقا می‌یابند و میزان استرس و اضطراب نیز کمتر می‌گردد.


با این‌که خواب شبانه خوب و کامل برای هر فردی ضروری است، اما چرت روزانه هم می‌تواند برای ما انسان‌ها مفید باشد، خصوصا اگر شب‌ها به اندازه کافی نخوابیم. حتی افرادی که خواب شبانه خوبی هم دارند می‌توانند از مزایای چرت روزانه بهره‌مند شوند، چون چرت می‌تواند عملکرد بدن و ذهن را ارتقا بدهد.

فواید چرت زدن

۱. افزایش سطح هوشیاری

وقتی که پلک‌های شما بیش از حد سنگین می‌شوند و به‌سختی چشمان‌تان را باز نگه می‌دارید، بهترین کار ممکن را انجام نمی‌دهید. محققان می‌گویند که چرت زدن و از سرگیری امور روزمره پس از زمان چرت، بهترین کار ممکن در این شرایط است. یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که ۴۰ دقیقه چرت زدن در روز، سطح هوشیاری را ۱۰۰ درصد بیشتر می‌کند. مطالعات دیگری هم حاکی از آن هستند که ۲۰ دقیقه چرت زدن در روز از نظر افزایش سطح هوشیاری، تقریبا با رساندن ۲۰۰ میلی‌گرم کافئین به بدن یا فعالیت ورزشی برابر است.

محققان می‌گویند که چرت زدن در طول روز، شما را برای ادامه روز هوشیار و پُرانرژی نگه می‌دارد. بنابراین، اگر پس از پایان ساعت کاری‌تان باید به امور دیگری بپردازید، ابتدا حدود ۲۰ تا ۴۰ دقیقه چرت بزنید.

۲. ارتقای حافظه و قوای یادگیری

چرت زدن، حافظه فعال شما را تقویت می‌کند؛ یعنی همان بخش از حافظه که رسیدگی به وظایف پیچیده را بر عهده دارد و در زمان پرداختن متمرکزانه به یک کار، دیگر کارها را در پس ذهن شما حفظ می‌کند. همچنین، چرت زدن با تقویت قوای حفظ کردن اطلاعات مرتبط است، چون اطلاعاتی که به‌ تازگی در حافظه جمع شده‌اند، در حین چرت به نئوکورتکس منتقل می‌شوند؛ یعنی همان‌جایی که حافظه درازمدت ما شکل می‌گیرد و ذخیره می‌شود.

۳. تقویت حواس و خلاقیت

براساس یافته‌هایی که دانشمندان حوزه خواب به دست آورده‌اند، چرت زدن می‌تواند ادراک حسی ما انسان‌ها را به‌طور موثری تقویت کند و به اندازه خواب شبانه از این منظر تاثیرگذار باشد. تقویت ادراک حسی در جهان بیرونی مساوی است با دریافت کردن بهتر طعم غذاها، جذاب‌تر دیدن پدیده‌های بیرونی و حتی لذت بردن بیشتر از موسیقی. چرت زدن همچنین خلاقیت ما را تقویت می‌کند.

۴. ارتقای سلامت عمومی

کمبود خواب به افزایش هورمون کورتیزول در بدن منجر می‌شود که اصلا اتفاق خوبی نیست، چون کورتیزول همان هورمون استرس است. درواقع، بالاتر رفتن کورتیزول از سطح عادی در بدن، عدم تحمل گلوکز و چربی شکمی را افزایش می‌دهد، و سیستم‌های ایمنی و عضلانی را ضعیف می‌کند. همچنین علاوه بر ضعیف شدن قوای یادگیری به‌واسطه افزیش غیرعادی کورتیزول در بدن، هورمون رشد و هورمون تستوسترون نیز در بدن کاهش می‌يابد. مجموعه این پیامدهای زیان‌بار می‌توانند ما را به بیماری‌های قلبی و بیماری دیابت مبتلا کنند.

با این ‌حال، ‌وقتی که ما می‌خوابیم یا چرت می‌زنیم، هورمون رشد به میزان بیشتری در بدن‌مان ترشح می‌شود که نقطه مقابل کورتیزول است. در نتیجه سیستم ایمنی بدن در حین چرت زدن تقویت می‌شود، عمکردهای جنسیتی ارتقا می‌یابند و میزان استرس و اضطراب نیز کمتر می‌گردد. کمک به بازسازی عضله‌ها و استراحت مغز نیز از فواید دیگر چرت زدن در راستای ارتقای سلامت عمومی هستند. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13298

افزودن نظر