اگر دیابت دارید، این 6 غذا را نخورید
۰۳ دی ۱۳۹۶

اگر دیابت دارید، این ۶ غذا را نخورید

با این‌که بیشتر ما فکر می‌کنیم آب‌میوه‌ها همیشه سالم هستند، اما عمدتا مقدار زیادی قند دارند. بعضی از متخصصان می‌گویند که دریافت قند از طریق مصرف آب‌میوه یا نوشابه گازدار هیچ فرقی نمی‌کند، چون هر دوی این نوشیدنی‌ها برای افراد مبتلا به بیماری دیابت مضر و ناسالم هستند.


افرادی که مبتلا به بیماری دیابت نیستند، با خوردن شیرینی‌های خامه‌ای یا سیب‌زمینی سرخ‌کرده از نظر قند خون سریعا دچار مشکل نمی‌شوند. با این ‌حال، افراد مبتلا به بیماری دیابت در صورت مصرف چنین خوراکی‌ها و غذاهایی باید منتظر پیامدهای ناگواری برای سلامتی خودشان باشند. به‌طور کلی، بعضی از غذاها و خوراکی‌ها بیشتر از انواع دیگر برای افراد مبتلا به بیماری دیابت مضر هستند که در ادامه با آن‌ها آشنایی بیشتری پیدا می‌کنیم.

۱. نوشابه‌های شیرین و گازدار

با این‌که بعضی از مطالعات، مصرف نوشابه‌های رژیمی را با افزایش اندازه دور کمر و مشکلات دیگر مرتبط می‌دانند و مصرف آن‌ها را به بیماران دیابتی توصیه نمی‌کنند، نوشابه‌های شیرین و گازدار رایج برای این بیماران واقعا خطرناک‌تر هستند. توجه داشته باشید که هر قوطی ۳۵۰ میلی‌لیتری از نوشابه گازدار حاوی ۳۹ گرم قند است، در حالی که طبق توصیه انجمن قلب آمریکا (AHA) مردان سالم در طول روز فقط مجاز به دریافت ۳۶ گرم قند هستند. این میزان برای زنان حتی به ۲۵ گرم در طول هر روز می‌رسد. به‌علاوه، از آن‌جایی که مایعات اساسا سریع‌تر از مواد غذایی دیگر مصرف می‌شوند، ‌مصرف سریع یک لیوان نوشابه شیرین و گازدار می‌تواند یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای تحت فشار گذاشتن بدن و افزایش ناگهانی سطح قند خون باشد. همچنین، نوشیدنی‌های ورزشی و چای‌های آماده و طعم‌دار نیز حاوی قند هستند.

۲. آب‌میوه

با این‌که بیشتر ما فکر می‌کنیم آب‌میوه‌ها همیشه سالم هستند، اما عمدتا مقدار زیادی قند دارند. بعضی از متخصصان می‌گویند که دریافت قند از طریق مصرف آب‌میوه یا نوشابه گازدار هیچ فرقی نمی‌کند، چون هر دوی این نوشیدنی‌ها برای افراد مبتلا به بیماری دیابت مضر و ناسالم هستند. اگر به مصرف آب‌میوه‌ها تمایل دارید، فقط می‌توانید سراغ انواع کاملا طبیعی و بدون قند بروید. در این صورت هم نباید در مصرف آب‌میوه‌های طبیعی زیاده‌روی کنید.

۳. سیب‌زمینی سرخ‌کرده

سبزی‌های نشاسته‌ای مانند سیب‌زمینی و ذرت، مهم‌ترین منابع کربوهیدراتی رایج در جهان امروزی هستند و در نتیجه خودداری از مصرف آن‌ها برای بیماران دیابتی می‌تواند کار سختی باشد. این در حالی است که سیب‌زمینی سرخ‌کرده نه‌تنها مضرات زیادی دارد و سلامتی این بیماران را در معرض خطر قرار می‌دهد، بلکه فواید این سبزی نیز در فرآیند سرخ کردن به حداقل می‌رسد. بنابراین، بیماران دیابتی نباید سیب‌زمینی سرخ‌کرده بخورند.

۴. دونات‌ها و شیرینی‌ها

بسیاری از بیماران دیابتی فکر می‌کنند که قندها بدترین عامل برای بیماری دیابت هستند، اما نمی‌دانند که کربوهیدرات‌های ناسالم و نامناسب نیز بعضا اهمیت بیشتری از قندها پیدا می‌کنند. به همین دلیل، بعضی از متخصصان به بیماران دیابتی توصیه می‌کنند که علاوه بر توجه کردن به قند موجود در محصولات بسته‌بندی‌شده، حتما میزان کربوهیدرات آن‌ها را نیز بررسی کنند. دونات‌ها و شیرینی‌های بسته‌بندی‌شده یا آماده، سرشار از غلات تصفیه‌شده و فرآوری‌شده هستند که از مهم‌ترین منابع برای افزایش ناگهانی قند خون محسوب می‌شوند.

۵. قهوه‌های شیرین‌شده

با این‌که یک فنجان قهوه تلخ می‌تواند برای بیماران دیابتی مفید باشد، اما بیشتر مردم از قهوه‌های شیرین‌شده استفاده می‌کنند که حاوی مقدار زیادی از قندها هستند. محصولات ترکیبی تهیه‌شده از قهوه نیز مانند کاپوچینو اصلا گزینه‌های مناسبی برای این بیماران به‌حساب نمی‌آیند. بنابراین، بیماران دیابتی نباید سراغ نوشیدنی‌های ترکیبی بروند و باید از همان قهوه تلخ استفاده کنند.

۶. آدامس و آب‌نبات‌

امروزه آدامس‌ها و آب‌نبات‌های زیادی با برچسب «بدون قند» به فروش می‌رسند، اما این محصولات نیز حاوی قند زیادی هستند. اگر شما هم به بیماری دیابت مبتلا هستید و از این محصولات استفاده می‌کنید،‌ باید هرچه سریع‌تر این کار را کنار بگذارید. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13291

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر