6 راه مقابله با اثرات ناشی از پُرخوری
۰۳ دی ۱۳۹۶

۶ راه مقابله با اثرات ناشی از پُرخوری

روز بعد از پُرخوری اصلا روی ترازو نروید، چون طبیعی است که در این شرایط وزن‌تان بیشتر نمایش داده شود. توجه داشته باشید که این افزایش وزن به علت افزایش چربی بدن نیست، بلکه از احتباس آب و مایعات در بدن نشأت می‌گیرد.


حتی افرادی که بیشتر خویشتن‌دار هستند و اراده قوی‌تری برای کنترل خودشان دارند هم در بعضی از مواقع نمی‌توانند در مقابل پُرخوری و زیاده‌روی در مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های مختلف مقاومت کنند. همه ما می‌دانیم که میزان متعادل استفاده از خوراکی‌ها و غذاها چقدر است، اما در مواقع هیجانی همه چیز را از یاد می‌بریم. اگر شما هم یکی از افرادی هستید که در جشن‌ها و مهمانی‌های پُرخوری می‌کنید و با مشکلات ناشی از آن مواجه می‌شوید، می‌توانید از ترفندهای زیر برای مقابله با این حالت کمک بگیرید.

۱. احساس گناه را خنثی کنید

اولین و مهم‌ترین مساله این است که اگر وسوسه شده‌اید و در مصرف غذاها زیاده‌روی کرده‌اید، اصلا بیش از حد خودتان را سرزنش نکنید و به تشدید احساس گناه دامن نزنید. به خودتان یادآوری کنید که نحوه تغذیه در یک برنامه منظم روی سلامت درازمدت شما تاثیر اساسی می‌گذارد، نه زیاده‌روی و پُرخوری در یک شب. بنابراین، اگر از یک شب جشن گرفتن و پُرخوری لذت برده‌اید، خودتان را آزار ندهید.

۲. وعده‌های غذایی اصلی را حذف نکنید

این ایده که برای جبران کالری‌های دریافتی اضافی در شب قبل می‌توان یکی از وعده‌های غذایی اصلی در روز بعد را حذف کرد، کاملا مخرب و نادرست است. این کار نادرست فقط شما را گرسنه و درمانده می‌کند و حتی شانس تمایل به پُرخوری دوباره را در شما افزایش می‌دهد. بنابراین، وعده‌های غذایی اصلی خودتان را در روز بعد کوچک‌تر و سبک‌تر انتخاب کنید و حتما مقدار مناسبی از سبزی‌ها و میوه‌ها را هم در نظر بگیرید. در ضمن، از پروتئین‌های بدون چربی مانند ماهی و مرغ در این شرایط استفاده کنید.

۳. روی ترازو نروید

روز بعد از پُرخوری اصلا روی ترازو نروید، چون طبیعی است که در این شرایط وزن‌تان بیشتر نمایش داده شود. توجه داشته باشید که این افزایش وزن به علت افزایش چربی بدن نیست، بلکه از احتباس آب و مایعات در بدن نشأت می‌گیرد. دریافت نمک اضافی در پُرخوری، یکی از مهم‌ترین عواملی است که باعث چنین اتفاقی می‌شود. در نتیجه از رفتن روی ترازو خودداری کنید و تمرکز خودتان را به مصرف انرژی انباشه از طریق فعالیت‌های ساده مانند پیاده‌روی اختصاص بدهید.

۴. از کبد مراقبت کنید

کبد، مسئولیت سم‌زدایی از بدن و متابولیزه کردن چربی را بر عهده دارد. در نتیجه در روز پس از پُرخوری و زیاده‌روی قطعا بیشتر و سخت‌تر از همیشه فعالیت خواهد کرد. بنابراین، پشتیبانی و تقویت از عملکرد کبد می‌تواند یکی از بهترین راه‌ها برای دفع مواد زائد از بدن و بازگرداندن بدن به حالت عادی باشد. اضافه کردن مواد غذایی مفید برای کبد، این کا را به‌خوبی برای شما انجام می‌دهد. این مواد غذایی عبارت‌اند از کلم بروکلی، گل‌کلم، کاهو، لیموترش، چغندر، تخم‌مرغ و زردچوبه.

۵. مقدار زیادی آب بنوشید

در مواقع پُرخوری و زیاده‌روی در جشن‌ها، معمولا فراموش می‌کنیم که آب مورد نیاز بدن را تأمین کنیم. پیامدهای ناشی از این فراموشی واقعا گسترده هستند و طیف وسیعی از اتفاقات را شامل می‌شوند که بعضی از آن‌ها عبارت‌اند از خلق‌وخوی ضعیف،‌ پایین آمدن سطح انرژی و اختلال در دستگاه گوارش. به‌علاوه، آب برای دفع سموم مختلف از بدن نیز اهمیت خاصی دارد و از فرآیندهای مهم کبد پشتیبانی می‌کند. بنابراین،‌ در روز پس از پُرخوری، مقدار زیادی آب را در فواصل مختلف به بدن خودتان برسانید.

۶. تعادل طبیعی را به روده بازگردانید

پُرخوری و زیاده‌روی در مصرف غذاها همراه است با دریافت مقدار زیادی از قندها که قطعا قوی‌ترین دستگاه‌های گوارش را هم با مشکل مواجه می‌کند. با فراهم کردن منبع لازم برای باکتری‌های «بد» در روده از طریق پُرخوری، تعادل عادی در روده نیز بر هم می‌خورد و شما را با مشکلاتی مانند نفخ شدید مواجه می‌کند. در این مواقع، صرف مکمل پروبیوتیک می‌تواند این تعادل را دوباره به روده شما بازگرداند. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13289

افزودن نظر