4 راه برای گرم نگه داشتن سالمندان در زمستان
۲۹ آذر ۱۳۹۶

۴ راه برای گرم نگه داشتن سالمندان در زمستان

سالمندان، چه در خانه بمانند و چه برای پیاده‌روی از خانه خارج شوند، همواره باید لباس مناسب و گرم به تن داشته باشند. لباس‌های بیرون از خانه سالمندان نیز باید حتما شامل یک لایه حرارتی زیرین باشند.


گرم نگه داشتن بدن در فصل زمستان می‌تواند برای بعضی از افراد کار سختی باشد؛ خصوصا برای سالمندانی که در برابر سرما آسیب‌پذیر هستند و فعالیت بدنی کمتری نسبت به گروه‌های سنی دیگر دارند. با این ‌حال، اعضای خانواده و اطرافیان این افراد سالمند باید به آنان کمک کنند و سالمندان را به فعالیت بدنی بیشتر تشویق کنند. در ادامه با مهم‌ترین نکات برای گرم نگه داشتن سالمندان در زمستان آشنا می‌شویم.

۱. تحرک بدنی

حتی اگر خویشاوندان سالمند شما نمی‌توانند فعالیت‌های ورزشی قابل توجهی انجام بدهند، باز هم نباید بی‌تحرک بمانند و دائما از سرما شکایت کنند. محققان می‌گویند که سالمندان باید هر یک ساعت از جای خودشان بلند شوند و کمی تحرک بدنی داشته باشند. این تحرکات بدنی می‌توانند یکی از این موارد باشند: رفتن به آشپزخانه برای آماده کردن چای، برداشتن میان‌وعده برای خوردن و از همه بهتر، انجام دادن بعضی از کارهای روزمره خانه. انجام دادن کارهای خانه به سالمندان کمک می‌کند تا فعال و گرم باقی بمانند.

۲. پوشیدن لباس‌های گرم

سالمندان، چه در خانه بمانند و چه برای پیاده‌روی از خانه خارج شوند، همواره باید لباس مناسب و گرم به تن داشته باشند. لباس‌های بیرون از خانه سالمندان نیز باید حتما شامل یک لایه حرارتی زیرین باشند. لایه‌های بیرونی لباس آنان هم باید سبک و مقاوم در برابر باد و آب باشند. به ‌علاوه، در حالی که قسمت‌های میانی بدن سالمندان سریع‌تر گرم می‌شوند، اما قسمت‌های انتهایی بدن‌شان (نوک یعنی دست‌ها و پاها) سریع‌تر احساس سرما می‌کند. بنابراین، سالمندان همیشه باید دستکش، جوراب، کلاه و شال گرم بپوشند.

۳. گرم کردن پاها

همان‌طور که در قسمت بالا ذکر شد، قسمت‌های انتهایی بدن در زمستان سردتر باقی می‌مانند و این حالت بیشتر از همه برای پاها ایجاد می‌شود. بنابراین، وقتی که سالمندان در خانه هم قرار دارند، ناحیه زیر پاهای آنان را با استفاده از ترفندهای مختلف گرم کنید. پوشش پاهای سالمندان، چه در خانه و چه خارج از خانه، نیز باید با دقت و هوشمندی انتخاب شود. کفش‌های خارج از خانه آنان باید در مقابل لغزش روی یخ و آب مقاوم باشد و پوشش پاهای آنان در داخل خانه نیز باید گرمای لازم را به پاهای آنان برساند.

۴. تغذیه مناسب

بخش مهمی از گرم ماندن و فعال ماندن در زمستان به استفاده از مواد غذایی مناسب و تغذیه براساس رژیم غذایی سالم بستگی دارد. بنابراین، سالمندان باید روزانه مقدار زیادی میوه و سبزی بخورند تا سطح انرژی خودشان را وضعیت مطلوب نگه دارند. نوشیدن مایعات به مقدار زیاد و خوردن حداقل یک وعده غذای تُند در روز برای آنان لازم است. اضافه کردن زنجبیل به چای نیز جریان خون را در بدن آنان تقویت می‌کند و گرمای مطلوبی در بدن سالمندان ایجاد می‌کند. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13268

افزودن نظر