رابطه کمردرد و هوای بارانی!

رابطه کمردرد و هوای بارانی!

 آمارها نشان می‌دهند که به‌طور کلی ۶.۳۵ درصد از مراجعه‌کنندگان به پزشک در روزهای بارانی را افراد مبتلا به درد تشکیل می‌دهند، درحالی که این میزان در روزهای خشک به ۶.۳۹ درصد می‌رسد. 


انسان‌ها از قرن‌ها پیش تا کنون، بسیاری از دردهای خودشان را به بدی آب‌وهوا نسبت می‌دهند، اما واقعیت‌های علمی حاکی از آن هستند که اعتقاد به چنین ارتباطی در قرون باستان بیشتر نوعی اسطوره بوده است و امروزه نیز در قالب یکی از تصورات نادرست باقی مانده است.

درواقع،‌ حدود ۲۵۰۰ سال پس از آن‌که یونانیان برای اولین بار اعلام کردند نوعی ارتباط بین درد و آب‌وهوا وجود دارد، دانشمندان دانشگاه هاروارد در مطالعه اخیرشان به این نتیجه رسیدند که این باور کهن از نظر علمی دارای هیچ صحتی نیست. گزارشی از این مطالعه در British Medical Journal منتشر شده است.

محققان در این مطالعه، حدود ۱.۵ میلیون نفر از افراد بازنشسته را مورد بررسی قرار دادند تا این مساله را بررسی کنند که آیا ارتباطی بین بارندگی و احساس درد در کمر یا درد مفصلی وجود دارد یا خیر. یافته‌های نهایی نشان دادند که چنین ارتباطی از نظر علمی حتی در یک مورد هم به ثبت نرسیده است و با توجه به عظیم بودن جمعیت مورد بررسی، می‌توان با اطمینان گفت که هیچ رابطه‌ای بین بارندگی و دردهای مفصلی یا کمردرد وجود ندارد.

پروفسور آنوپام ینا (از اعضای دانشگاه هاروارد و مسئول این مطالعه) می‌گوید: «با توجه به عظیم بودن داده‌های ما، اگر هر گونه تغییری از نظر درد در این مراجعه‌کنندگان مشاهده می‌شد، قطعا متوجه آن می‌شدیم. با این ‌حال، ما اصلا چنین چیزی را پیدا نکردیم. شیوه بررسی داده‌های اولیه نیز در این زمینه اصلا مهم نیستند و ما باید بگوییم که هیچ همبستگی یا ارتباطی بین بارندگی و مراجعه افراد به پزشک به علت کمردرد یا درد مفصلی یافته نشده است».

آمارها نشان می‌دهند که به‌طور کلی ۶.۳۵ درصد از مراجعه‌کنندگان به پزشک در روزهای بارانی را افراد مبتلا به درد تشکیل می‌دهند، در حالی که این میزان در روزهای خشک به ۶.۳۹ درصد می‌رسد.

پروفسور ینا می‌گوید که مغز انسان ذاتا به‌طور شدیدی تمایل دارد به این‌که الگویابی کند، حتی زمانی که این الگو در جهان خارج وجود ندارد. درواقع، حساسیت نسبت به بعضی از مسائل، ما انسان‌ها را به سمت الگویابی و الگوسازی سوق می‌دهد. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13263

افزودن نظر