عوارض مصرف زعفران در بارداری
۲۸ آذر ۱۳۹۶

عوارض مصرف زعفران در بارداری

زعفران می‌تواند باعث انقباض رحم شود و درنهایت مادر را با سقط جنین مواجه کند. در طب آیورودا نیز آمده است که زعفران، حرارت بدن را بالا می‌برد و می‌تواند منجر به سقط جنین شود. بنابراین، پیش از آن‌که برای مصرف زعفران تصمیم بگیرید، حتما با پزشک متخصص زنان مشورت کنید.


بارداری، دوره‌ای از زندگی زنان است که پیشنهادهای زیادی را از زنان دیگر و اطرافیان خودشان می‌شنوند. بعضی از زنان می‌گویند که زعفران برای مصرف در دوره بارداری فوق‌العاده مفید است، در حالی که بعضی از آنان می‌گویند هیچ زن بارداری نباید در این دوران سراغ زعفران برود.

این دوگانگی شدید قطعا هر زن بارداری را گیج و آشفته می‌کند، اما مهم‌ترین نکته این است که زنان باردار فقط و فقط به توصیه پزشک خودشان توجه کنند و بدون مشورت او سراغ هیچ کار دیگری نروند. با این‌ حال، ما هم سعی می‌کنیم که جنبه‌های پنهان و بحث‌برانگیز استفاده از زعفران در دوران بارداری را روشن‌تر کنیم.

شایع‌ترین تصور نادرست درباره مصرف زعفران در دوران بارداری

بسیاری از زنان مسن‌تر که در حلقه خانوادگی یا اجتماعی زنان باردار قرار دارند، به این زنان توصیه می‌کنند که حتما از شیر زعفران در دوران بارداری استفاده کنند و معتقدند که مصرف این نوشیدنی، رنگ پوست نوزاد را روشن‌تر می‌کند.

محققان تاکید می‌کنند که این تصور کاملا نادرست و خیالی است، چون رنگ پوست نوزاد به‌واسطه ژن‌ها و میزان ملانین موجود در پوستش تعیین می‌شود. بنابراین، مصرف زعفران یا عدم مصرف آن هیچ تاثیری روی رنگ پوست نوزاد باقی نمی‌گذارد.

با این‌ حال، اگر می‌خواهید که از زعفران برای تقویت گوارش در دوران بارداری استفاده کنید، می‌توانید با پزشک خودتان مشورت کنید. فرآیند هضم در دوران بارداری ضعیف می‌شود، در حالی که زعفران این توانایی را دارد که نوعی پوشش محافظتی در دستگاه گوارش ایجاد کند و در نتیجه مشکلات گوارشی را تسکین بدهد.

عوارض جانبی ناشی از مصرف زعفران در دوران بارداری

از آن‌جایی که زعفران از نوعی گل تهیه می‌شود، نباید تصور کنید که مصرف آن در دوران بارداری هیچ خطری برای شما و نوزاد ندارد. در حالی که زعفران می‌تواند فواید مختلفی برای مادران داشته باشد، اما می‌تواند با خطرات و عوارض جانبی خاصی هم همراه شود. بعضی از مهم‌ترین این خطرات و عارضه‌ها به ترتیب زیر هستند:

سقط جنین

زعفران می‌تواند باعث انقباض رحم شود و در نهایت مادر را با سقط جنین مواجه کند. در طب آیورودا نیز آمده است که زعفران، حرارت بدن را بالا می‌برد و می‌تواند منجر به سقط جنین شود. بنابراین، پیش از آن‌که برای مصرف زعفران تصمیم بگیرید، حتما با پزشک متخصص زنان مشورت کنید. البته معمولا مصرف زعفران در سه ‌ماهه دوم بارداری می‌تواند بدون نگرانی از سقط جنین انجام بگیرد.

حساسیت شدید

بعضی از زنان پس از مصرف زعفران با احساس اضطراب، حالت تهوع، خشکی دهان و سردرد مواجه می‌شوند. اگر شما هم یکی از همین افراد باشید، پس قطعا به زعفران آلرژی دارید. بنابراین، اگر می‌خواهید که دوره بارداری را بدون دردسر سپری کنید، حتما از مصرف زعفران خودداری کنید.

استفراغ

زنان باردار می‌دانند که استفراغ در این دوره تا چه اندازه سخت و مخرب است. استفراغ نه‌تنها مادر را آزار می‌دهد، بلکه مانع از رساندن مواد مغذی حیاتی به نوزاد می‌شود. این عارضه جانبی زعفران واقعا آزاردهنده است و اگر شما هم با چنین حالتی مواجه شدید، اصلا نباید از زعفران استفاده کنید.

مصرف زعفران در دوران بارداری می‌تواند در بعضی از موارد به مشکلاتی منجر شود که برطرف کردن آن‌ها به مداخله پزشکی نیاز دارد. بعضی از این مشکلات و عارضه‌های خطرناک عبارت‌اند از:

- دیدن خون در ادرار یا خون در مدفوع

- خون‌ریزی از پلک‌ها، ‌لب‌ها و بینی

- بی‌حسی در دست‌ها و پاها

- سرگیجه و از دست دادن تعادل

- زردی 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13258

افزودن نظر