3 نشانه عدم صمیمیت در ازدواج
۲۷ آذر ۱۳۹۶

۳ نشانه عدم صمیمیت در ازدواج

پنهان نگه داشتن مسائل چالش‌برانگیز و حالت‌های منفی مختلف، یکی از مهم‌ترین مشکلات زوج‌ها است. محققان می‌گویند که بروز گاه‌به‌گاه احساسات منفی نسبت به همسر هم عادی و هم اجتناب‌ناپذیر است و نباید چنین حالتی را انکار و پنهان کرد.


صمیمیت، یعنی احساس نزدیک بودن به همسر پس از گذشت مدت کوتاهی از ازدواج. در اوایل دوره ازدواج، همه زوج‌ها احساس نزدیکی و صمیمیت نسبت به همدیگر دارند، اما درواقع آنان در این دوره کوتاه در یکدیگر غرق شده‌اند و فردیت خودشان را به‌طور موقت فراموش کرده‌اند. پس از گذشت این دوره و بازیابی فردیت، چالش‌های مختلفی شروع می‌شوند که حفظ صمیمیت مطلوب، یکی از آن‌ها است. نشانه‌های زیر به شما می‌گویند که صمیمیت مطلوبی در زندگی مشترک خودتان ندارید و باید اوضاع را تغییر بدهید.

۱. احساسات منفی رو به ‌افزایشی را نسبت به همسرتان احساس می‌کنید و این مساله را پنهان نگه می‌دارید

پنهان نگه داشتن مسائل چالش‌برانگیز و حالت‌های منفی مختلف، یکی از مهم‌ترین مشکلات زوج‌ها است. محققان می‌گویند که بروز گاه‌به‌گاه احساسات منفی نسبت به همسر هم عادی و هم اجتناب‌ناپذیر است و نباید چنین حالتی را انکار و پنهان کرد.

درواقع پنهان نگه داشتن مسائل می‌تواند یکی از عادت‌های قدیمی افراد باشد که در کودکی ریشه دارد. بسیاری از افراد در خانواده‌هایی بزرگ می‌شوند که از همبستگی عاطفی کمی برخوردار هستند و در نتیجه در چنین فضایی یاد نمی‌گیرند که چطور با مشکلات عاطفی روبه‌رو شوند.

بعضی از محققان به چنین افرادی، «تک‌پر عاطفی» (emotional soloist) می‌گویند که در صورت سپری نکردن مراحل درمانی لازم معمولا پس از ازدواج با اختلال صمیمیت مواجه می‌شوند.

۲. ستیزه‌جویی میان شما و همسرتان افزایش می‌یابد، اما هیچ کدام متوجه این مساله نمی‌شوید

ستیزه‌جویی اساسی، یکی از نشانه‌های دو فرد نابالغ است که از شیوه‌های نادرستی برای واکنش نشان دادن به همدیگر بهره می‌گیرند. در این حالت، هیچ کدام از طرفین دارای توانایی عاطفی لازم برای شنیدن طرف مقابل نیستند و در صورت مواجهه با موقعیت‌‌های استرس‌زا نمی‌توانند همبستگی و صمیمیت خود با همسرشان را حفظ کنند.

در چنین الگوهایی، هیچ کدام از طرفین احساس رضایت‌مندی نمی‌کنند و هر گونه ستیزه کوچکی می‌تواند به یک جنگ تمام‌عیار در بین آنان تبدیل شود. این نکته را هم باید اضافه کرد که نابالغ بودن اساسا از مسائل رایج است، چون بسیاری از ما دارای والدینی هستیم که خودشان نیز در مواجهه با مسائل عاطفی نابالغ بوده‌اند.

کلید اصلی موفقیت در مواجهه با این حالت، تلاش زوج‌ها برای رشد و پیشرفت در کنار همدیگر و کسب مهارت‌ها و توانایی‌های لازم در زمینه کنترل مسائل عاطفی است.

۳. زندگی مشترک شما به روزمرگی بدون جذابیت و هیجان تبدیل شده است

اگر متوجه شدید که تمام رابطه مشترک شما با همسرتان به برطرف‌سازی وظایف و کارهای روزمره تقلیل پیدا کرده است و هیچ رابطه‌ای فراتر از این مسائل بین شما وجود ندارد، قطعا با یک فاجعه مواجه هستید و در صورت حل‌وفصل نکردنش با پیامدهای ناگواری مواجه می‌شوید.

درواقع، این حالت رابطه مشترک را به سمت بحران می‌کشاند و در نهایت کار را به جایی می‌رساند که حداقل یکی از زوج‌ها دیگر قادر به ادامه زندگی مشترک نخواهد بود. برای مقابله با این مشکل، باید هرچه زودتر فکری به حال صمیمیت و جذابیت در زندگی مشترک‌تان کنید. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13248

افزودن نظر