بهترین راه‌های کنترل استرس در دوران بارداری
۲۵ آذر ۱۳۹۶

بهترین راه‌های کنترل استرس در دوران بارداری

تلاش کنید که در دوران بارداری، رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید. یک برنامه غذایی سالم و مغذی، انرژی فیزیکی و عاطفی مورد نیاز شما را تامین می‎کند.


بارداری به همراه خود نگرانی‎هایی میورد‎آ‎‎آورد که خوب طبیعی است. چون در هر حال شما امانتی به همره دارید که باید نه ماه تمام با خود حملش کنید و از هر حیث مراقب سلامتش باشید. اما برای کم کردن فشار روحی ناشی از این نگرانی‎ها می‎توانید با همسر خود، گاهی با دوستان و خانواده‎تان و یا با دیگر خانم‎های باردار صحبت کنید. ولی اگر به دلایل خاصی نگران سلامت جنین هستید، با پزشک خود مشورت کنید.

آیا استرس‎های کنونی زندگی‎ام روی جنین اثر می‎گذارد؟

در حالی که فشار روزمره بخشی از زندگی مدرن است، سطح بالایی از استرس مزمن می تواند باعث افزایش ریسک زایمان زودرس یا یک نوزاد کم وزن شود. در این دوره حساس، مراقبت از خود بخش مهمی از مراقبت از کودک شما است. کاهش استرس - یا یادگیری نحوه مدیریت آن - باعث بارداری سالم می شود.

چگونه می توانم آرام باشم؟

در اینجا به چند راهکار برای مدیریت استرس و کاهش اضطراب در محیط کار و خانه اشاره می‎کنیم:

- تمرین کنید «نه» بگویید. هم‎اکنون خود را از شر این باور خلاص کنید که می توانید کاری را به تنها‎یی انجام دهد. واقعیت اینست که شما نمی‌توانید. پس یاد بگیرید که ایده‎آل‎گرایی را کنار بگذارید. کارهای اولویت‎دار‎تان را کاهش دهید و عادت کنید که در انجام کارهای خود از دوستان و عزیزان خود کمک بگیرید.

- از بعضی کارهای منزل بگذرید و از زمان آن برای استراحت کردن و یا مطالعه استفاده کنید.

- هر زمان که ممکن است از روزهای مرخصی استعلاجی یا تعطیلات خود استفاده کنید. صرف یک روز یا حتی یک بعد از ظهر استراحت در خانه، شما را برای یک هفته کار سخت آماده می‎کند.

- تمرینات تنفس عمیق، یوگا و یا کششی را امتحان کنید.

- به ورزش‎های منظم مانند شنا یا راه رفتن اقدام کنید.

- تلاش کنید که رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید. یک برنامه غذایی سالم و مغذی، انرژی فیزیکی و عاطفی مورد نیاز شما را تامین می‎کند.

- زود به رختخواب بروید. بدن شما بیش از حد کار می کند تا کودک‎تان را رشد دهد. پس از نیاز خود به خواب فراوان غافل نشوید.

- در مورد دوران بارداری بیش از حد اطلاعات جمع‎آوری نکنید. خواندن مطالب مربوط به بارداری و گوش دادن به داستان های حاملگی دوستان‎تان خوب است اما خودتان را در چیزهای ترسناکی که ممکن است در طول حاملگی رخ دهد غرق نکنید. در عوض روی احساسات کنونی خود و اتفاقات حال حاضر تمرکز کنید.

- به یک گروه پشتیبانی ملحق شوید (یا خودتان چنین گروهی تشکیل دهید). اگر با وضعیت دشواری روبرو هستید، صرف وقت با دیگرانی که در همان وضعیت‎اند، می‎تواند شما را تسکین دهد. بسیاری از زنان با استفاده از رسانه های اجتماعی یا با ملحق شدن به گروه های شبکه‎ای آنلاین، گروه‎های پشتیبانی ایجاد می کنند. می‎توانید این شبکه‎ها را در گوگل جستجو کنید.

- اگر در معرض استرس غیرمعمول هستید یا اینکه احساس می‎کنید که در معرض شکست روحی هستید، از مراقب بهداشتی خود بخواهید تا شما را به یک درمانگر ارجاع دهد. متخصصین می‎توانند با ارزیابی سطح اضطراب‎تان به شما کمک کنند بهبود بیابید. به چیزی که آنها می‌گویند کاملا گوش دهید. کمک گرفتن در دوران بارداری، از شما و کودک‎تان در مقابل  خطرات غیر ضروری محافظت می کند و احتمال ابتلا به اضطراب و افسردگی پس از زایمان را کاهش می دهد.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13237

افزودن نظر