چرا با رژیم لاغری هم لاغر نمی‌شویم؟!
۲۵ آذر ۱۳۹۶

چرا با رژیم لاغری هم لاغر نمی‌شویم؟!

اگر شما تمرینات ورزشی مداوم و منظم انجام می‌دهید، امکان اینکه در حال عضله‌سازی و حجم‌دهی به عضلات‌تان هستید هم بسیار زیاد است و این می‌تواند دقیقا عامل کم نشدن وزن‌تان روی ترازو باشد.


این روزها رژیم‌های غذایی کم‌کربوهیدرات جز رژیم‌های پرطرفدار هستند. افراد مشهور و مربیان تناسب اندام روی اثربخشی این دسته از رژیم‌ها قسم می‌خورند و به تاثیر آن ایمان دارند. اما جای تعجب ندارد اگر دریابید حتی پیروی از این رژیم‌های غذایی هم باعث کاهش وزن و تناسب اندام‌تان نخواهد شد. در حقیقت، این موضوع یک مشکل رایج و متداول برای اغلب افراد است و بیشتر اوقات فردی که رژیم می‌گیرد متوجه دلیل واقعی این تضاد نخواهد شد. در ادامه این مطلب با دلایل اصلی عدم کاهش وزن حتی با رعایت رژیم‌های غذایی کم‌کالری و کم کربوهیدرات آشنا می‌شوید تا با ایجاد تغییرات موثر راه صحیح لاغری را در پیش بگیرید و به نتیجه دلخواه‌تان برسید.

۱. واقع‌بین باشید

دوست دارید خیلی سریع وزن کم کنید؟ خوب، بیشتر اوقات، این کار عملی نیست. در طول رژیم و برای وزن کم کردن شما باید واقع‌بین باشید. کاهش وزن تدریجی و قدم به قدم در مقایسه با وزن کم‌کردن سریع سالم‌تر، تاثیرپذیر و قابل ‌تحمل خواهد بود. بنابراین به جای تعیین یک هدف غیر‌واقعی یک هدف عملی و قابل اجرا برای خودتان مشخص کنید. در یک دفتر یادداشت روزانه بنویسید «من می‌خواهم هفته‌ای ۹۰۰ گرم وزن کم کنم» هدف‌های کوچک‌تر دست‌یافتنی‌تر هستند و شما از انجام آن‌ها خسته و مایوس نخواهید شد.

۲. متوجه کاهش وزن‌تان نمی‌شوید

بعضی اوقات، ترازو برای دانستن میزان دقیق کاهش وزن کافی نیست. در حقیقت، باید بدانید بدن شما چند درصد از چربی ذخیره شده خود را از دست داده چون دقیقا هدف اصلی شما از بین بردن همین چربی‌های اضافه است. در واقع، اگر شما تمرینات ورزشی مداوم و منظم انجام می‌دهید، امکان اینکه در حال عضله‌سازی و حجم‌دهی به عضلات‌تان هستید هم بسیار زیاد است و این می‌تواند دقیقا عامل کم نشدن وزن‌تان روی ترازو باشد. تصور نادرست از نحوه صحیح کاهش وزن می‌تواند مایوس‌کننده باشد و شما را از ادامه راه باز دارد.

۳. زیاد فرآورده‌های لبنی می‌خورید

درست شبیه به کربوهیدرات‌ها، مصرف لبنیات هم می‌تواند موجب افزایش میزان انسولین بدن ‌شود. فرآورده‌های لبنی مثل ماست، پنیر، شیر و خامه سرشار از پروتئین هستند که طی فرایند متابولیسمی به نام gluconeogenesis(تولید و ساخت کربوهیدرات) به گلوکز تبدیل می‌شوند. در نتیجه میزان انسولین افزایش می‌یابد و زمانی که برای مدت طولانی و مداوم میزان انسولین بدن زیاد می‌شود، بدن نسبت به انسولین مقاوم می‌شود و مولکول‌های گلوکز در خون باقی می‌مانند و به‌وسیله بدن مصرف نمی‌شوند. نتیجه اینکه شما وزن کم نمی‌کنید و به میزانی که توقع دارید لاغر نمی‌شوید. پس اگر میزان پروتئینی که از لبنیات دریافت می‌کنید را با سایر فرآورده‌های غیر لبنی که مصرف می‌کنید به تعادل برسانید، می‌توانید در رژیم غذایی‌تان از لبنیات استفاده کنید و هم‌زمان کالری زیادی دریافت نکنید.

۴. زیاد میوه می‌خورید

میوه خوردن خوب است اما به شرطی که حاوی مقدار زیادی شکر نباشد. میوه‌هایی مثل انبه، انواع انگورها و هندوانه GI بالایی دارند که می‌تواند قند خون را بالا ببرد. علاوه بر این، مصرف بیش از حد میوه‌ها به طور کلی می‌تواند باعث اضافه وزن شود. مصرف به اندازه میوه‌جات مخصوصا انواع کم شیرین آن می‌تواند در زودتر رسیدن به هدف‌تان کمک موثری باشد.

۵. زیاد می‌نشینید

اگر تصور می‌کردید ایستادن در کلاس یک تنبیه آموزشی محسوب می‌شود باید بدانید در اشتباه بوده‌اید. در حقیقت نشستن طولانی مدت یک تنبیه بدنی است. بی‌تحرکی و نشستن طولانی مدت (در محل کار، رستوران و یا در طول مسافرت) می‌تواند موجب چاقی و ابتلا به بیماری‌های خطرناکی مثل دیابت، بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا و حتی سرطان شود. سعی کنید هر ساعت یک‌بار با انجام کمی‌ فعالیت هم که شده متابولیسم بدن‌تان را فعال کنید تا هم وزن کم کنید و هم سالم بمانید.

۶. به خودتان گرسنگی می‌دهید

گرسنگی دادن به بدن راه درست لاغری نیست. باید بدانید با به کار بردن این شیوه نه تنها لاغر نمی‌شوید بلکه چاق هم می‌شوید. سعی کنید ۵ تا ۶ وعده در روز غذا بخورید (حجم کم) و ۲۰ دقیقه قبل از هر وعده غذایی آب بنوشید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13235

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر