4 راه‌ برای داشتن زندگی شادتر در زوج‌های میان‌سال
۲۲ آذر ۱۳۹۶

۴ راه‌ برای داشتن زندگی شادتر در زوج‌های میان‌سال

زوج‌هایی که سال‌ها از ازدواج‌شان می‌گذرد، خصوصا آنان که دارای فرزند می‌شوند، معمولا با حجم وسیعی از کارها و مسائل مواجه می‌گردند و همین موضوع روی ظاهرشان تاثیر منفی می‌گذارد. کافی است که این زوج‌ها به زمان آشنایی با همسرشان فکر کنند.


پس از این‌که سال‌ها و سال‌ها از ازدواج شما می‌گذرد، شور و هیجانی که در اویل ازدواج نمایان می‌شد، کاهش قابل توجهی پیدا می‌کند. بعضی از زوج‌هایی که بیش از ۲ دهه را در کنار هم می‌گذرانند، حتی با این احساس مواجه می‌شوند که گویا فقط یک زندگی روزمره را در کنار هم تحمل می‌کنند. با این‌ حال، خطرات بزرگی در این حالت‌ها و احساس‌ها وجود دارد.

مطالعات نشان داده‌اند حدود نیمی از مردانی که به همسرشان خیانت می‌کنند، دلیل اصلی این کار را عدم رضایت عاطفی می‌دانند، نه نیازهای لذت‌جویانه. وقتی که مردان احساس همبستگی با همسرشان ندارند یا با گذر زمان از قدردانی زحمات او غافل می‌شوند، شدیدا مستعد قرارگیری در روابط ناسالم با زنان دیگر واقع می‌شوند.

۱. برای امور کوچک و ناچیز هم از همدیگر تشکر کنید

بعضی از زوج‌ها پس از مدتی عادت می‌کنند به این‌که دائما کارهای همدیگر را محسابه کنند و از این طریق به همدیگر نمره بدهند. مثلا یکی به دیگری می‌گوید: «من اتاق بچه‌ها رو تمیز کردم، پس تو باید آشپزخونه رو تمیز کنی!»، «من به خاطر تو فلان کار رو کردم، پس حالا نوبت تو رسیده که فلان کار رو انجام بدی!». با این‌ حال، محققان می‌گویند که این رفتار به نوعی بازی کودکانه تبدیل می‌شود و هیچ نتیجه‌ای نخواهد داشت جز از بین رفتن اعتماد و صمیمیت بین شما و همسرتان. به‌جای چنین رفتاری بهتر است که هر روز از همسرتان به خاطر تمامی زحمت‌هایش و کارهای کوچک و بزرگش تشکر کنید. این کار باعث می‌شود که همسر شما نیز همین رفتار را با خودتان انجام بدهد.

۲. به ظاهر خودتان اهمیت بدهید

زوج‌هایی که سال‌ها از ازدواج‌شان می‌گذرد، خصوصا آنان که دارای فرزند می‌شوند، معمولا با حجم وسیعی از کارها و مسائل مواجه می‌گردند و همین موضوع روی ظاهرشان تاثیر منفی می‌گذارد. کافی است که این زوج‌ها به زمان آشنایی با همسرشان فکر کنند. آیا آن زمان هم حاضر بودند که بدون اهمیت دادن به ظاهرشان از خانه خارج شوند؟! منظور محققان این نیست که همه زوج‌ها باید مانند سلبریتی‌ها به نظر برسند و مانند آن‌ها زندگی کنند، اما بی‌توجهی مطلق به ظاهر نیز اصلا پیامدهای مثبتی ندارد.

۳. مراقب کلمات مورد استفاده باشید

جمله‌ها و کلمات بسیار زیادی هستند که یک فرد متأهل هرگز نباید به همسر دیرینه‌اش بگوید. اصلا ایده خوبی نیست که جمله خودتان را با چنین عبارتی آغاز کنید: «می‌دونی... مشکل تو همیشه اینه که...». واقعا چه کسی توقع دارد که این جمله را از همسر چندین و چند ساله‌اش بشنود؟!

جملاتی که با «تو همیشه...» یا «تو هیچ‌وقت...» شروع می‌شوند، جزو بدترین جملات هستند. دلیلش هم این است که چنین جمله‌های اصلا نمی‌توانند واقعیت داشته باشند. اگر شما جمله خودتان را با چنین عبارتی شروع کنید، همسرتان یا کاملا سکوت می‌کند یا صحبت کردن او منجر به دعوا خواهد شد. بنابراین، در مواقعی که می‌خواهید مساله‌ای را طرح کنید، چند دقیقه سکوت کنید، به جمله‌های خودتان فکر کنید و بعد آن‌ها را به زبان بیاورید.

۴. مهربان باشید

ما اساسا مزیت‌ها و امکانات بیشتری را در اختیار افرادی قرار می‌دهیم که دوست‌شان داریم؛ شاید به این خاطر که می‌دانیم آن‌ها نیز ما را دوست دارند و قرار نیست از سوی آنان ضربه بخوریم. حالا فرض کنید که روز بدی را در محل کار گذرانده‌اید، به خانه آمده‌اید و با همسرتان بدرفتاری می‌کنید. توقع دارید که چه احساسی به او دست بدهد؟ البته این مساله دوطرفه است؛ یعنی زوج دیگر هم باید مشکلات احتمالی همسرش را در نظر بگیرد. رعایت این نکته به زوج‌ها کمک می‌کند که رفتارهای خودشان را براساس مهربانی و درک متقابل تعیین کنند و درنتیجه مشکلات کمتری داشته باشند. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13216

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر