10 حقیقت جالب درباره باکتری‌های روده
۲۱ آذر ۱۳۹۶

۱۰ حقیقت جالب درباره باکتری‌های روده

حفظ تعادل میکروبیوم وابسته به باکتری‎های  مفید است. همین باکتری‎های مفید به هضم غذا، اشتها، سوخت‎و‎ساز بدن، سیستم دفاعی، سلامت ذهن، رشد استخوان‎ها و سلامت قلبی عروقی کمک می‎کنند.


باکتری‎های موجود در روده‎ها، در دنیای علوم امروز، بسیار مورد توجه هستند. ظاهرا نقش این باکتری‎ها در سلامت انسان بسیار بیشتر از حد ‎تصور است. در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین فواید باکتری‌ها برای بدن اشاره می‌کنیم:

۱.  شاید ما باکتری باشیم نه آدم!

روده‎های ما حدود صد هزار میلیارد باکتری را در خود جا داده است که مجموع آنها میکروبیوم نام دارد. این عدد ده برابر تعداد سلول‎های کل بدن ماست که اگر می‎توانستیم آنها را وزن کنیم چیزی حدود ۵/۱ کیلوگرم وزن داشتند.

۲. روده چیزهای زیادی را کنترل می‎کند

حفظ تعادل میکروبیوم وابسته به باکتری‎های  مفید است. همین باکتری‎های مفید به هضم غذا، اشتها، سوخت‎و‎ساز بدن، سیستم دفاعی، سلامت ذهن، رشد استخوان‎ها و سلامت قلبی عروقی کمک می‎کنند.

۳. تاثیر عوامل متعدد بر روی سلامت روده‎ها

تنوع میکروبیوم روده‎ها تحت تاثیر عوامل زیادی است، از‎جمله: نحوه تولد (زایمان طبیعی یا سزارین)، محیط، استرس، رژیم غذایی و مصرف دارو. ظاهرا ترکیب باکتری‎های روده در هر ‎کس با دیگران فرق می‎کند. با غذا ‎خوردن،‌ بیرون رفتن،‌ بوسیدن و یا مصرف آنتی‎بیوتیک بر روی این ترکیب اثر می‎گذارد.

۴. تعداد این باکتری‎ها در زمان تولد تعیین می‎شود

زمانی‎که جنین با عبور از دهانه رحم پا به این دنیا می‎گذارد، میلیون‎ها باکتری موجود در این مسیر و همچنین باکتری‎هایی که از راه دست‎های پزشک، ماما و محیط اطراف وارد بدنش می‎شوند میکروبیوم او را شکل می‎دهند. بر‎عکس کودکانی که با سزارین به دنیا می‎آیند با جذب میکروبیوم‎های دیگر، بیشتر به آسم، آلرژی و بیماری آتوپیک مبتلا می‎شوند.

۵. وسواس بهداشتی چیز خوبی نیست

     تا به حال فکر می‎کردیم که چیزی به‎نام میکروب مفید وجود ندارد و همه میکروب‎ها مضرند. در‎نتیجه با اسپری‎های ضد‎باکتری و آنتی‎بیو‎تیک‎ها،  رعدآسا به آنها حمله‎ور می‎شدیم. غافل از اینکه با این کم‎ کردن باکتری‎ها، تعادل میکروبیوم بدن خود را به هم می‎زنیم و این ‌یعنی بیماری بیشتر.

۶. ضعیف کردن باکتری‎های مفید، کار ساده‎ای است

راه‎های دیگری که منجر به میکروبیوم نامتعادل می‎شود عبارتند از: استرس، عفونت‎ها، مصرف الکل، برنامه غذایی مملو از کربوهیدرات، شکر، کمبود فیبر و هله‎هوله‎ها که همگی مانع از رشد باکتری‎های مفید در روده‎ها می‎شوند.

۷. نیاز میکروبیوم روده به سوخت

پروبیوتیک‌ها باکتری‌های زنده‌ای هستند که با کمک باکتری‌های مفید، میکروبیوم را متعادل می‌کنند. این باکتری‎ها را می‌توان در قالب کپسول یا مواد غذایی مصرف کرد (مواد غذایی که طی فرایندی با استفاده از میکروارگانیسم‌ها و تحت شرایط بی هوازی کربوهیدرات‎شان به الکل یا اسیدهای ارگانیک، مخمرها یا باکتری‌ها تبدیل شده مثل دوغ کفیر). پروبیوتیک‎ها مسئول تغذیه باکتری‎های مفید در روده‎ها هستند و در موادی مثل پیاز، سیر، انواع کلم، حبوبات و عدس یافت می‎شوند. به همین دلیل است که گیاه‌خواری می‌تواند رژیم غذایی خوبی برای تامین پروبیوتیک‌ها باشد.

۸. کمک به تجزیه و جذب مواد غذایی

به‎غیر از این،‌ ویتامین‎های خاص مثل ویتامین B و K نیز به‎وسیله باکتری‎های روده ساخته می‎شوند. بعضی از باکتری ها نیز بوتیرات تولید می‌کنند، ترکیباتی که منبع انرژی برای روده بزرگ و سلامت برای دستگاه گوارش هستند.

۹. مرکز اصلی سیستم دفاعی بدن

GALT، که بافت لنفاوی وابسته به روده است، با خوشه‌های سلول‌های ایمنی پر شده‌اند که اولین خط دفاعی بدن هستند و از نفوذ میکروب‌های مضر از راه دیواره روده جلوگیری می‎کنند. مشخص شده که میکروبیوم باعث عملکرد درست GALT می‎شود. یعنی در‎واقع مقدار باکتری‎های مفید به بدن کمک می‎کند تا کنترل باکتری‎های مضر را در دست داشته باشد.

۱۰. روده یا مغز دوم بدن

باکتری روده مجموعه‌ای از عصاره‌های شیمیایی را تولید می‎‎کنند که مغز از آن برای تنظیم حافظه، یادگیری و خلق و خوی استفاده می کند. در حقیقت، حداقل ۸۰ درصد از هورمون شادی یا سروتونین با باکتری های روده ساخته می شود. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13214

افزودن نظر