7 خوراکی لاغرکننده
۲۱ آذر ۱۳۹۶

۷ خوراکی لاغرکننده

کرفس یک خوراکی کم‌کالری و مملو از فیبر و آب است. بنابراین، بدن برای هضم آن نیازمند سعی و تلاش بیشتر است. علاوه بر این‌، کرفس مدر یا ادرارآور هم هست. بدن شما برای تولید ادرار نیازمند مصرف انرژی بیشتری است و این دقیقا به معنای افزایش متابولیسم بیشتر خواهد بود.


جای هیچ گونه شکی نیست که ژنتیک نقش پررنگی در افزایش سرعت متابولیسم یا همان سوخت و ساز طبیعی بدن و در نتیجه کاهش وزن و تناسب اندام دارد. اما هم‌زمان، به هیچ عنوان نمی‌توانید تاثیر مصرف بعضی از غذاها و مواد خوراکی خاص را در تسریع این روند و فرآیند مهم طبیعی که برای سلامت بدن بسیار مهم و حیاتی است نادیده بگیرید. با استفاده از برخی خوراکی‌های خاص می‌توانید میزان چربی‌سوزی بدن را به مقدار زیادی افزایش دهید و برای تناسب اندام مسیر و جهت کاملا صحیحی را در پیش بگیرید. البته باید در نظر داشته باشید، وزن و میزان متابولیک بدن موضوعی بسیار پیچیده است.

انتخاب یک رژیم غذایی صحیح و مناسب می‌تواند میزان کلی کالری سوزی بدن را تحت تاثیر قرار دهد. سلول‌هایی که حاوی کلسیم هستند در مقایسه با سلول‌هایی که فاقد کلسیم لازم هستند چربی بیشتری می‌سوزانند. اما از آنجایی که بیشتر منابع غنی از کلسیم دارای کالری بالایی هستند آگاهی از آنچه که باید مصرف کنید و متناسب با عملکرد فردی بدن شما باشد بسیار مهم و حائز اهمیت است. در ادامه با تعدادی از مفیدترین خوراکی‌ها برای سرعت بخشیدن به روند طبیعی سوخت و ساز بدن، چربی‌سوزی و در نتیجه کاهش وزن آشنا خواهید شد.

۱. ماست یونانی

خوشبختانه این روزها ماست یونانی در بیشتر سوپرمارکت‌های شهرمان در دسترس و قابل تهیه است. مصرف روزانه، یک فنجان ماست یونانی فاقد شکر افزوده شده به طور میانگین ۱۸ درصد از کلسیم مورد نیاز بدن‌تان را تامین خواهد کرد و این در حالی است که این میزان ماست تنها ۱۰۰ کالری دارد.

۲. کرفس

کرفس یک خوراکی کم‌کالری و مملو از فیبر و آب است. بنابراین، بدن برای هضم آن نیازمند سعی و تلاش بیشتر است. علاوه بر این‌، کرفس مدر یا ادرارآور هم هست. بدن شما برای تولید ادرار نیازمند مصرف انرژی بیشتری است و این دقیقا به معنای افزایش متابولیسم بیشتر خواهد بود.

۳. اسفناج

این سبزی سبز رنگ و خوش‌طعم با میزان آهن بسیار زیادی که دارد می‌تواند میزان متابولیسم بدن شما را به طرز چشمگیری بالا ببرد. آهن کمک می‌کند تا اکسیژن لازم به عضلات برسد و بدین شکل عضلات بدن ما می‌توانند روند چربی‌سوزی را به شکل صحیح و کامل انجام دهند. چنانچه شما طرفدار مصرف اسفناج نیستید می‌توانید از دانه سویا و یا عدس به عنوان جایگزین استفاده کنید.

۴. آب

حتی کم‌آبی بسیار کم بدن هم می‌تواند سرعت متابولیسم را کاهش دهد. سعی کنید آب خنک بنوشید تا بدن کالری بیشتری را صرف دوباره گرم کردن خود کند. ممکن است این قدم بزرگی برای رسیدن به هدف‌تان نباشد، اما هر قدم کوچک هم می‌تواند تاثیرگذار و مهم باشد.

۵. تخم‌مرغ

تخم‌مرغ سرشار از ویتامینD است. این ویتامین کمک می‌کند تا عضلات بتوانند خود را بازسازی و ترمیم کنند. هرچه حجم و یا توده عضلات بدن شما بیشتر باشد بدن‌تان راحت‌تر می‌تواند کالری بسوزاند. به غیر از تخم‌مرغ، ماهی سالمون و پنیر توفو هم سایر منابع مغذی و عالی برای دریافت و تامین ویتامین D مورد نیاز بدن‌تان محسوب می‌شوند.

۶. چای سبز

چای سبز حاوی ترکیب مفیدی به نام EGCG است. این ترکیب کمک می‌کند تا بدن‌تان به تدریج و طی روندی سالم چربی بسوزاند. علاوه بر این، کافئین موجود در این چای می‌تواند (کمی) سرعت متابولیسم بدن را افزایش دهد. سعی کنید برای اثربخشی بیشتر از چای‌ سبز تازه دم و فاقد شکر استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

۷. فلفل‌قرمز

به طور کلی‌ ادویه‌ها، مخصوصا فلفل‌قرمز یا سبز ادویه‌های گرم‌کننده محسوب می‌شوند. به این دلیل که می‌توانند دمای داخلی بدن را افزایش دهند و کمک کنند تا چربی‌ها سریع‌تر تفکیک شوند و از بین بروند. مصرف خوراکی‌هایی مثل فلفل‌قرمز که در بدن تولید گرما می‌کنند می‌تواند متابولیسم بدن را تا ۵ درصد و چربی سوزی را تا ۱۶ درصد افزایش دهد. هر چه بیشتر تولید گرما کنند تاثیر بیشتری خواهند داشت. اما باز هم شبیه به اغلب موارد این تاثیرات در هر فرد می‌توانند متفاوت باشند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13211

افزودن نظر