دلیل تکرر ادرار چیست؟
۲۱ آذر ۱۳۹۶

دلیل تکرر ادرار چیست؟

گاهی اوقات، اضطراب ناشی از ضعف مثانه می‌تواند کاری کند که شما بیشتر از میزان عادی برای دفع ادرار به توالت بروید، اما بعضی از افراد مبتلا به ضعف مثانه می‌دانند که این حالت می‌تواند کاذب باشد.


علت‌های مختلفی برای ابتلا به پُرکاری مثانه وجود دارند که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از مصرف بعضی از داروها، بیماری دیابت و مشکلات مربوط به وزن. یکی از علت‌های احتمالی این مشکل در مردان، بزرگ شدن بیش از حد پروستات است. زنان نیز ممکن است به علت فشار بیش از حد روی عضله‌های کف لگن بعد از زایمان یا در دوره یائسگی با ضعف مثانه مواجه شوند. با این ‌حال، هیچ کدام از افراد مبتلا به ضعف مثانه مجبور نیستند که برنامه‌ها و زندگی خودشان را به خاطر این مشکل کنار بگذارند. توجه به نکات زیر می‌تواند به شما کمک کند تا به موفقیت بیشتری در کنترل ضعف مثانه برسید.

نوشیدنی‌های مصرفی

نوشیدنی‌های سرشار از کافئین مانند قهوه و انواع نوشابه‌های انرژی‌زا می‌توانند پوشش مثانه را تحریک کنند و احساس دائمی نیاز به دفع ادرار را در شما به‌وجود بیاورند. این حالت حتی در مواقعی که مثانه کاملا پُر نیست، باز هم به‌وجود می‌آید. البته قرار داشتن در محیط‌های خانگی می‌تواند تکرر ادرار ناشی از ضعف مثانه را راحت کند، اما توجه داشتن به نوع نوشیدنی‌های مصرفی واقعا اهمیت خاصی دارد.

دفع ادرار کاذب

گاهی اوقات، اضطراب ناشی از ضعف مثانه می‌تواند کاری کند که شما بیشتر از میزان عادی برای دفع ادرار به توالت بروید، اما بعضی از افراد مبتلا به ضعف مثانه می‌دانند که این حالت می‌تواند کاذب باشد. بنابراین، در صورتی که با نیاز دفع ادرار مواجه شدید، سعی کنید که ۵ دقیقه بیشتر منتظر بمانید. این کار می‌تواند کنترل مثانه را تقویت کند.

عدم استفاده از نوشیدنی‌ها قبل از خواب شبانه

افراد مبتلا به ضعف مثانه می‌دانند که نوشیدن آب یا مایعات دیگر در دقایق منتهی به خواب شبانه می‌تواند آنان را تا خود صبح بیدار نگه دارد. بنابراین، برای جلوگیری از این مشکل سعی کنید که حداقل ۲ ساعت مانده به خواب شبانه اصلا سراغ هیچ کدام از نوشیدنی‌ها نروید. البته برای جبران آب مورد نیاز بدن، باید میزان استفاده از آب را در ساعات روز افزایش بدهید.

برنامه‌ریزی صحیح

وقتی از خانه خارج می‌شوید، باید از قبل بدانید که نزدیک‌ترین توالت قابل استفاده در کجای مسیر شما قرار گرفته است. این برنامه‌ریزی به شما کمک می‌کند تا در صورت نیاز فوری به توالت، با مشکلات مختلف و استرس شدید مواجه نشوید.

استفاده از ابزارها و وسایل کمکی

امروزه در داروخانه‌ها و فروشگاه‌های مختلف، محصولات متنوعی برای رفع مشکلات ناشی از ضعف مثانه به فروش می‌رسند. بعضی از این محصولات شامل لباس‌هایی می‌شوند که می‌توانند در مواقع اضطراری واقعا کارآمد باشند. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13208

افزودن نظر