7 دلیل حساس شدن دندان‌ها
۲۰ آذر ۱۳۹۶

۷ دلیل حساس شدن دندان‌ها

حتی اگر فرض کنیم که مینای دندان واقعا قوی‌ترین ماده در بدن انسان است، باز هم دندان‌قروچه می‌تواند مینای دندان را فرسوده و ضعیف کند. درواقع،‌ دندان‌قروچه به لایه میانی دندان آسیب می‌رساند و درنتیجه مسیر منتهی به اعصاب دندان را در معرض خطر قرار می‌دهد.


آیا شما هم موقع استفاده کردن از نوشیدنی‌های سرد با احساس ناراحتی در دندان‌های خودتان مواجه می‌شوید؟ یا این‌که موقع مسواک زدن و استفاده از نخ‌دندان، احساس بدی در دندان‌های‌تان ایجاد می‌شود؟ بیشتر این موارد نشان‌دهنده حساسیت دندان‌ها هستند. با این‌ حال، لازم نیست که با این دردها و ناراحتی‌ها کنار بیایید. کسب آشنایی کافی با مهم‌ترین علت‌های ابتلا به حساسیت دندان می‌تواند به شما کمک کند تا مشکل خودتان را راحت‌تر کنترل یا درمان کنید.

با فشار بیش از حد مسواک می‌زنید

در بعضی از موارد حساسیت دندان از مسواک زدن با فشار بیش از حد یا استفاده از مسواک‌های سفت و زبر نشأت می‌گیرد. این دو عامل می‌توانند به ‌مرور زمان، لایه‌های حفاظتی دندان‌ها را ساییده کنند و کانال‌های میکروسکوپی منتهی به عصب دندان‌ها را در معرض تماس با عناصر بیرونی قرار بدهند. وقتی که همین کانال‌ها در معرض تماس با تغییرات دمایی شدید یا مواد غذایی اسیدی و چسبنده قرار می‌گیرند، حساسیت دندان و مشکلات ناشی از آن نمایان می‌شوند. ساده‌ترین راه‌حل برای مقابله با این مشکل، استفاده از مسواک‌های نرم و مسواک زدن با فشار عادی است.

مواد غذایی اسیدی می‌خورید

اگر مسیرهای منتهی به اعصاب دندان‌ها با مواد غذایی اسیدی تماس داشته باشند، شما قطعا درد را احساس خواهید کرد. در این موارد، مصرف این مواد غذایی می‌تواند به چنین حالتی منجر شود: گوجه‌فرنگی، سس گوجه‌فرنگی، لیموترش، گریپ‌فروت، کیوی و خیارشور. با این‌ حال، خودداری از مصرف این مواد غذایی می‌تواند به جلوگیری از بروز درد یا ناراحتی در دندان‌ها کمک کند.

دندان‌قروچه می‌کنید

حتی اگر فرض کنیم که مینای دندان واقعا قوی‌ترین ماده در بدن انسان است، باز هم دندان‌قروچه می‌تواند مینای دندان را فرسوده و ضعیف کند. درواقع،‌ دندان‌قروچه به لایه میانی دندان آسیب می‌رساند و در نتیجه مسیر منتهی به اعصاب دندان را در معرض خطر قرار می‌دهد. بنابراین اگر با مشکل دندان‌قروچه مواجه هستید، حتما برای استفاده از گارد یا محافظ مخصوص دهان به دندان‌پزشک مراجعه کنید.

از خمیردندان حاوی سفیدکننده استفاده می‌کنید

بسیاری از تولیدکنندگان امروزی، ترکیبات شیمیایی سفیدکننده را به خمیردندان‌ها اضافه می‌کنند. بعضی از افراد هم ذاتا نسبت به این ترکیبات حساس‌تر از افراد دیگر هستند. پس اگر خمیردندان شما حاوی ترکیبات سفیدکننده است، سریعا یک خمیردندان معمولی تهیه کنید و استفاده از خمیردندان قبلی را ادامه ندهید.

از دهان‌شویه نامناسب استفاده می‌کنید

بعضی از دهان‌شویه‌های معمولی و بدون نسخه مانند خمیردندان‌های سفیدکننده حاوی الکل و دیگر ترکیبات شیمیایی هستند که می‌توانند شما را به حساسیت دندان‌ها مبتلا کنند. شانس چنین اتفاقی خصوصا زمانی بالاتر می‌رود که مسیر منتهی به اعصاب دندان‌ها آسیب‌پذیر شود. بنابراین، به‌جای استفاده از این دهان‌شویه‌ها سراغ محصولاتی بروید که حاوی فلوراید خنثا هستند.

به بیماری‌های لثه مبتلا هستید

عقب‌نشینی لثه‌ها که احتمالش با بالا رفتن سن انسان‌ها افزایش می‌یابد (خصوصا اگر سلامت دهان و دندان را جدی نگیرید)، یکی از عواملی است که می‌تواند باعث ابتلا به حساسیت دندان شود. اگر به بیماری‌های لثه مبتلا باشید، دندان‌پزشک می‌تواند برنامه درمانی خاصی را برای بیماری زمینه‌ای در نظر بگیرد و شیوه‌های مراقبتی مختلفی را به شما پیشنهاد کند.

دندان شما ترک‌خوردگی دارد

دندان شکسته یا ترک‌خورده می‌تواند شما را با احساس درد آزار بدهد و به مشکلاتی فراتر از حساسیت دندان منجر شود. پس اگر با ترک‌خورگی و شکستگی دندان مواجه هستید، حتما به دندان‌پزشک مراجعه کنید تا هرچه سریع‌تر بررسی‌ها و درمان‌های لازم برای مقابله با این مشکل برای شما انجام شود. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13201

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر