رابطه ضعف شنوایی و زوال عقل
۲۰ آذر ۱۳۹۶

رابطه ضعف شنوایی و زوال عقل

استفاده از سمعک، هم مغز را سالم‌تر نگه می‌دارد و هم ارتباط کلامی را ارتقا می‌دهد و درنتیجه از همین طریق به پیشگیری از ابتلا به زوال عقل کمک می‌کند.


زوال عقل می‌تواند اثرات مخرب و آزاردهنده‌ای برای سالمندان و اعضای خانواده آنان داشته باشد. محققان هنوز نتوانسته‌اند درمانی برای این بیماری بیابند، اما همچنان در حال تلاش هستند تا یافته‌های دقیق‌تری درباره چرایی و چگونگی به‌ وجود آمدن زوال عقل پیدا کنند.

یکی از آخرین یافته‌های مهم در همین زمینه نشان می‌دهد که ضعف شنوایی می‌تواند از نشانه‌های اولیه ابتلا به زوال عقل باشد. به نظر محققان کالج ترینیتی دوبلین، ضعف شنوایی ناشی از افزایش سن (ARHL) و ابتلا به زوال عقل با همدیگر ارتباط دارند. گزارشی مطالعه آنان در JAMA Otolaryngology – Head & Neck Surgery منتشر شده است.

براساس گزارش منتشرشده، بیش از ۲۰ هزار نفر در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفته‌اند و در نهایت مشخص شده است که ضعف شنوایی ناشی از افزایش سن (ARHL) با زوال عملکردهای شناختی مختلف مانند ضعف حافظه اپیزودیک و ضعیف شدن سرعت پردازش‌های شناختی مرتبط است.

محققان براساس همین یافته‌ها اعلام کرده‌اند که استفاده از سمعک، هم مغز را سالم‌تر نگه می‌دارد و هم ارتباط کلامی را ارتقا می‌دهد و در نتیجه از همین طریق به پیشگیری از ابتلا به زوال عقل کمک می‌کند.

دکتر دیوید لافری (از مسئولان این مطالعه) می‌گوید: «ضعف شنوایی به‌راحتی قابل تشخیص است و می‌توان آن را درمان کرد. همین روند درمانی می‌تواند به‌طور کلی برای قوای شناختی مفید باشد، اگرچه تاثیر چشمگیری بر جا نگذارد».

دکتر کارول راتلج (مدیر مرکز مطالعات آلزایمر بریتانیا) با نظر به ارزیابی این مطالعه می‌گوید که وجود ارتباط بین ضعف شنوایی و زوال عقل امکان‌پذیر است، اما تحریک نشدن قوای ذهنی در میان سالمندانی که شدیدا دچار مشکلات شنوایی هستند نیز می‌تواند نقش مهمی در این زمینه ایفا کند.

این محقق می‌افزاید: «بعضی از مطالعات نشان داده‌اند که داشتن روابط اجتماعی فعال و تداوم فعالیت‌های ذهنی مناسب، دو عاملی هستند که می‌توانند قوای شناختی سالمندان را تقویت کنند. خود همین انعطاف‌پذیری ذهنی نیز می‌تواند اثرات ناشی از ابتلا به بیماری آلزایمر را به تاخیر بیندازد». 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13198

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر