10 فایده یک چرت 20 دقیقه‌ای
۱۹ آذر ۱۳۹۶

۱۰ فایده یک چرت ۲۰ دقیقه‌ای

خواب ضمن تقویت حافظه تمام دانسته‎ها را طبقه‎بندی و مرتب می‎کند. به همین دلیل است که می‎گویند همیشه قبل از خواب مطالعه کنید. یک چرت کوتاه‎مدت تاثیر مطالعه را افزایش می‎دهد. دانش‎آموزان عزیز! بخصوص در ایام امتحان بیشتر چرت بزنید.


رمز و راز سر‎زندگی و کارایی بیشتر، در چرت‌های کوتاه و انرژی‎زاست. همان وقت که بیشتر افراد ساعت ده شب به رختخواب می‎روند، آنهایی که چرت میان ‎روز عادت دارند، تا دیرهنگام می‎توانند بانشاط و سرزنده به کار خود ادامه دهند. اما ببینیم این بیست دقیقه چرت با بدن چه می‎کند:

چرت زدن قدرت خلاقیت را افزایش می‎دهد

امروز ناراحت‎اید چون نمی‎توانید خلاقیتی از خودتان نشان دهید؟ خوب ساده است! برای حدود نیم ساعت از بازی کنار بکشید و با یک چرت کوتاه باتری وجودتان را شارژ کنید.

چرت زدن مانع از فرسودگی شغلی می‎شود

احساس فرسودگی، می‎تواند شما را از شغل‎ خود و حتی از اطرافیان‎تان متنفر کند: از همکاران، از رییس، دوستان و حتی حیوان خانگی‎تان. با وجود این احساس شما نمی‎توانید یک‎روند و بدون هیچ استراحتی کار کنید. بهترین استراحت برای شما یک چرت کوتاه است. چون در حین چرت‎زدن شما کاملا از حال‎و‎هوای کار بیرون‎ می‎آیید و به مغزتان استراحت می‎دهید. با این استراحت دوباره مجذوب کارتان می‎شوید و ابدا هم دچار احساس فرسودگی نخواهید شد.

افزایش دادن سطح هشیاری

هرگز شده که به ساعت سه بعد‎از‎ظهر نرسیده حس هشیاری خود را از دست بدهید؟ اگر دقت کرده باشید می‎دانید که بیشتر کار اصلی ما سمت صبح انجام می‎شود. چون در ساعات صبح ما در بالاترین سطح هوشیاری هستیم. اما هر‎ قدر به عصر نزدیک‎تر می‎شویم دیگر به سختی می‎توانیم پلک‎هایمان را باز نگه داریم. درمان این وضعیت چیزی غیر از یک چرت بیست دقیقه‎ای نیست.

چرت زدن شما را خوش‎اخلاق می‎کند

آیا تا حالا بعد از یک خواب بد، دچار بد‎اخلاقی شده‌اید؟ آیا به ‎محض احساس خرد‎و‎خمیر بودن، اخلاق‎تان بد می‎شود؟ راه‎حل درمان این مشکل و برگشتن به حالت طبیعی، یک چرت کوتاه است.

چرت‎زدن باعث آرامش می‌شود

به‎ خاطر چیزی اعصاب‎تان تحریک شده؟ احساس ترس می‌کنید و یا حس می‎کنید انرژی‎تان تحلیل رفته؟ هیچ چیز مثل یک چرت کوتاه نمی‎تواند اعصاب‎تان را تسکین ببخشد.

افزایش کارایی

کارایی ما با گذشت ساعات کاری، رفته‎رفته کمتر و کمتر می‎شود تا زمانی‎که به اصطلاح دیگر می‎بُریم. چرت زدن میان‎روز درست مثل سوخت‎گیری مجدد اتومبیل مسابقه‎ای است. ماشین مسابقه‌ای سوخت‎گیری کرده، پس از بازگشت به مسیر قادر به حرکت کامل است و در نهایت حتی از اتومبیل‌هایی که توقف نداشتند هم جلو می‎زند. چرت‎زدن میان‎روز یعنی کارایی بیشتر و ساعات بیداری سودمندتر داشتن.

حافظه را تقویت می‎کند

خواب ضمن تقویت حافظه تمام دانسته‎ها را طبقه‎بندی و مرتب می‎کند. به همین دلیل است که می‎گویند همیشه قبل از خواب مطالعه کنید. یک چرت کوتاه‎مدت تاثیر مطالعه را افزایش می‎دهد. دانش‎آموزان عزیز! به خصوص در ایام امتحان بیشتر چرت بزنید.

چرت زدن باعث می‎شود خطایی نداشته باشید

متوجه شده‎اید که در حین خستگی چقدر مرتکب خطا می‎شوید؟ چرت زدن با افزایش سطح هوشیاری باعث می‌شود که دیگر خطایی نکنید.

بیماری‎های قلبی-‎عروقی را کاهش می‎دهد

علاوه بر کنترل برنامه غذایی خود، چرت‎زدن هم به کاهش مشکلات قلبی کمک می‎کند. چرت‎زدن با کم کردن خستگی، به بدن این امکان را می‎دهد که به مبارزه با بیماری‎ها برخیزد.

چرت زدن احساس نشاط شما را بیشتر می‎کند

هیچ احساسی بدتر از خواب‎آلودگی، و خستگی در طول روز نیست. چرت‎زدن در طول روز به معنای فشار دادن تکمه ریست و ایجاد احساس نشاط فوری است. امتحان کنید!

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13196

افزودن نظر