4 نشانه‌ به بن‌بست رسیدن ازدواج
۱۹ آذر ۱۳۹۶

۴ نشانه‌ به بن‌بست رسیدن ازدواج

درواقع، اگر شروع کردید به ایجاد محدودیت در زندگی شخصی، باید بدانید که کیفیت زندگی دونفره خودتان را هم کاهش می‌دهید و مانع شکوفایی زندگی مشترک‌تان خواهید شد.


در اولین‌ها ماه‌های پس از شروع زندگی مشترک، شاید احساس کنید که وقت آزاد کافی دارید تا صبح‌ها برای ورزش به پارک بروید با دوستان قدیم‌تان قرار بگذارید و به علاقه‌مندی‌های مختلف‌تان رسیدگی کنید. با این‌ حال، بسیاری از افراد متاهل پس از گذشت سال‌ها از زندگی مشترک‌شان سعی می‌کنند از رسیدگی به علاقه‌مندی‌های خودشان فاصله بگیرند تا باعث ناراحتی یا حسادت همسرشان نشوند. متخصصان می‌گویند که این مشکل وقتی اتفاق می‌افتد که نوعی میل به کنترل کردن همسر یا اِعمال قدرت بر او در رابطه وجود داشته باشد. در ضمن، اگر این معضل بدون درمان باقی بماند، می‌تواند رابطه میان زوج‌ها را نابود کند.

به‌گفته محققان، در یک رابطه مشترک سالم، هر دو طرف هم به زندگی شخصی خودشان می‌پردازند و زندگی دونفره را با موفقیت به پیش می‌برند. درواقع، اگر شروع کردید به ایجاد محدودیت در زندگی شخصی، باید بدانید که کیفیت زندگی دونفره خودتان را هم کاهش می‌دهید و مانع شکوفایی زندگی مشترک‌تان خواهید شد.

همیشگی شدن حالت تدافعی

داشتن حالت تدافعی در زندگی مشترک می‌تواند ارتباط بینافردی موثر و عمیق را مختل کند و درنهایت به بنیان‌های رابطه مشترک آسیب برساند. شما در رابطه مشترک حالت تدافعی دارید، اگر همیشه احساس کنید که در هر بحثی با همسرتان باید به دفاع از خودتان بپردازید یا اگر همسرتان همیشه و حتی در موارد عادی به شما حمله می‌کند.

متخصصان می‌گویند که تا کنون دلایل مختلفی را برای توضیح این رفتار پیدا کرده‌اند. یکی از این دلایل، عادت است. درواقع، بعضی از افراد عادت کرده‌اند که با حالت دفاعی زندگی کنند و حتی متوجه نمی‌شوند که در حالت تدافعی قرار دارند. دلیل دیگر، ناتوانی این افراد در مدیریت خودشان در صورت مواجهه با انتقاد یا عیب‌جویی است. درواقع، بعضی از افراد اساسا نسبت به هر گونه پذیرش ضعف خودشان حساسیت دارند و در صورت مواجهه با عیب‌جویی، واکنش‌های خشم‌آلود و غیرعادی نشان می‌دهند.

خارج از کنترل شدن بحث‌ها

نزاع و مناقشه در هر رابطه انسانی‌ای طبیعی است، اما وقتی که نزاع سریعا بالا می‌گیرد و به حالت‌های نادرستی مانند ناسزاگویی و دشنام‌دهی می‌رسد، کاملا نشان‌دهنده این است که رابطه مشترک شما به مشکل برخورده است.

متخصصان می‌گویند زوج‌هایی که شاد و موفق هستند و سریعا بر همسرشان خشم نمی‌گیرند، این توانایی را دارند که در صورت مواجهه با بحث یا نزاع کنترل خودشان را حفظ کنند و اجازه ندهند که همه چیز از کنترل خارج شود. درواقع، زوج‌های موفق در صورت مواجهه با این حالت‌ها می‌توانند سریعا جلوی تشدید مشکلات را بگیرند. اگر چنین حالتی متوقف نشود، نزاع‌ها و بحث‌ها روزبه‌روز بدتر می‌شوند تا این‌که به پایان می‌رسند.

طفره‌روی از مشکلات و کناره‌گیری از همسر

محققان می‌گویند که طفره‌روی یا دیوارکشی (stonewalling) زمانی معنا پیدا می‌کند که یکی از زوج‌ها از تعامل با همسرش طفره‌روی کند، مانع از ادامه یافتن ارتباط بینافردی شود و خودش را از همسرش دور نگه دارد. بعضی از متخصصان به این حالت، «سکوت خصم‌آلود یا خشونت‌آمیز» می‌گویند چون معمولا نوعی مخالفت منفعلانه و در سکوت را به طرف مقابل می‌رساند. البته این حالت معمولا وقتی به‌وجود می‌آید که دعواها و مشاجره‌ها بارها و بارها تکرار شوند. به نظر متخصصان، این حالت می‌تواند از نشانه‌های زوال رابطه مشترک باشد و نباید آن را نادیده گرفت. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13189

افزودن نظر