پیاده‌روی در آلودگی هوا ممنوع!
۱۹ آذر ۱۳۹۶

پیاده‌روی در آلودگی هوا ممنوع!

یافته‌های ما نشان می‌دهند که پیاده‌روی در خیابان‌های شلوغ، پُر ترافیک و آلوده، فواید حاصل از این ورزش کاربردی را از بین می‌برد و نمی‌تواند با خطرات ناشی از تنفس در آلودگی هوا مقابله کند.


فواید پیاده‌روی برای سلامتی ما انسان‌ها بسیار زیاد و متنوع هستند، اما یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که این ورزش ساده و کاربردی باید در روزهای آلودگی هوا متوقف شود، وگرنه به سلامت شهروندان و خصوصا به سلامت سالمندان آسیب می‌رساند. گزارشی از این مطالعه در The Lancet منتشر شده است.

محققان بنیاد قلب بریتانیا (BHF) در این مطالعه متوجه شده‌اند که میزان هوای آلوده‌ای که افراد سالمند در حین پیاده‌روی در مناطق آلوده شهر لندن دریافت می‌کنند، مضرات زیاد و قابل توجهی را برای آنان دارد. اگرچه پیاده‌روی به‌عنوان یکی از بخش‌های سبک زندگی سالم به همه انسان‌ها و خصوصا سالمندان توصیه می‌شود، اما یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهند که پیاده‌روی در هوای آلوده شهری می‌تواند به سفت و سخت شدن سرخرگ‌ها و اختلال در عملکرد ریه‌ها منجر شود.

در این مطالعه، ۱۱۹ فرد بالای ۶۰ سال مورد بررسی قرار گرفتند که ۴۰ نفرشان به بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) و ۳۹ نفرشان به بیماری قلبی مبتلا بودند. در ضمن، ۴۰ نفر از این افراد را هم سالمندان سالم تشکیل می‌دادند.

محققان درنهایت متوجه شدند که پیاده‌روی سالمندان در هوای پاک، ظرفیت ریه این افراد را حدودا ۷.۵ درصد بیشتر می‌کند و سفت و سختی سرخرگ‌ها را هم در آن‌ها کاهش می‌دهد. با این‌ حال، پیاده‌روی سالمندان در هوای آلوده اصلا به افزایش ظرفیت ریه آنان منجر نمی‌شود و حتی سفت و سختی سرخرگ‌ها را نیز بیشتر می‌کند.

پروفسور فان چانگ (مسئول این مطالعه) می‌گوید: «یافته‌های ما نشان می‌دهند که پیاده‌روی در خیابان‌های شلوغ، پُر ترافیک و آلوده، فواید حاصل از این ورزش کاربردی را از بین می‌برد و نمی‌تواند با خطرات ناشی از تنفس در آلودگی هوا مقابله کند. به همین دلیل ما به سالمندان توصیه می‌کنیم که فعالیت‌های ورزشی خودشان مانند پیاده‌روی را در پارک‌های استاندارد و فضاهای سبز دیگر و به دور از خیابان‌های شلوغ انجام بدهند». 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13188

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر