ابداع‌های تاریخی که جان زنان را نجات دادند
۱۹ آذر ۱۳۹۶

ابداع‌های تاریخی که جان زنان را نجات دادند

استفاده از هورمون‌درمانی جایگزین در زنان با افزایش خطر مواجهه با حمله‌های قلبی، سکته مغزی، لخته شدن خون و سرطان پستان مرتبط است. به همین دلیل، امروزه از هورمون‌درمانی جایگزین به‌صورت محدود و خاص استفاده می‌شود.


مراقبت‌های بهداشتی مدرن تمامی نیازهای زنان در طول عمرشان، از دوران نوجوانی تا دوران یائسگی و پس از آن، را پوشش می‌دهند، اما در گذشته چنین چیزی وجود نداشته است. درواقع، مراحل مختلفی در تاریخ پزشکی سپری شده‌اند تا به موقعیت پیشرفته امروزی رسیده‌ایم. در ادامه با مهم‌ترین رخدادهای علمی در تاریخ سلامت و بهداشت زنان آشنا می‌شویم که هر کدام سهم ویژه‌ای در نجات جان زنان ایفا کرده‌اند.

۱۹۳۸: محافظت از زنان در مقابل داروهای خطرناک و لوازم آرایشی سمی

لوازم آرایشی زنان در دهه‌های پیشین با جدیت کنترل نمی‌شدند و بعضا می‌توانستند حاوی ترکیبات شیمیایی سمی باشند. در سال ۱۹۳۳، نوعی ریمل مژه به نام Lash Lure به بازار عرضه شد که حاوی نوعی ترکیب شیمیایی سمی به نام پارافنیلن‌دی‌آمین بود و متاسفانه باعث نابینایی مصرف‌کنندگانش شد. بعضی از شربت‌های دارویی برای زنان و نوزادان نیز در آن دوران حاوی ترکیبات مخدر مانند مورفین بودند که هم برای سلامتی خطر داشتند و هم باعث اعتیاد می‌شدند.

در سال ۱۹۳۸ بود که قوانین جدی و محکمی در زمینه محصولات غذایی، دارویی و آرایشی-بهداشتی به تصویب رسید و فهرست ترکیبات مورد استفاده در این محصولات را به‌طور قابل توجهی تغییر داد. این قوانین جدید، ایمنی محصولات آرایشی-بهداشتی را با دقت بسیار زیادی تحت نظارت قرار می‌داد و تولیدکنندگان را به دقت زیاد در مراحل ساخت و تولید وادار کرد.

۱۹۴۲: جایگزین‌سازی هورمون برای علائم یائسگی

هورمون‌درمانی جایگزین (HRT) برای اولین بار در سال ۱۹۴۲ و با داروی Premarin در دسترس قرار گرفت و در ادامه نیز گزینه‌های HRT متعددی به بازار آمدند. جایگزین‌سازی استروژن از دست‌ رفته یا هم استروژن و هم پروژسترون، علائم یائسگی مانند گُرگرفتگی‌ها را در بسیاری از زنان تسکین می‌داد. بعدها در سال ۱۹۹۱ بود که مطالعه ملی و گسترده‌ای با نام Women’s Health Initiative شروع شد تا اثرات ناشی از هورمون‌درمانی جایگزین پس از یائسگی، رژیم غذایی، مکمل‌های تغذیه‌ای و بسیاری از عوامل دیگر را بر وضعیت و سلامت زنان مورد بررسی قرار بدهد.

همین مطالعه جامع نشان داد که هورمون‌درمانی جایگزین تا چه اندازه برای زنان پس از یائسگی مفید است و حتی میزان شکستگی‌های استخوانی را در آنان کاهش می‌دهد. البته همین مطالعه مشخص کرد که استفاده از هورمون‌درمانی جایگزین در زنان با افزایش خطر مواجهه با حمله‌های قلبی، سکته مغزی، لخته شدن خون و سرطان پستان مرتبط است. به همین دلیل، امروزه از هورمون‌درمانی جایگزین به‌صورت محدود و خاص استفاده می‌شود. دیگر گزینه‌هایی که امروزه برای مقابله با علائم یائسگی در زنان مطرح هستند، عبارت‌اند از داروهای جایگزین و پیروی از رژیم غذایی سالم برای مدیریت علائم.

۱۹۴۳ و ۲۰۱۴: آزمایش پاپ‌اسمیر برای سرطان دهانه رحم و غربالگری DNA برای HPV

غربالگری برای سرطان، یکی از سنگ بناهای مراقبت‌های پیشگیرانه برای زنان است. آزمایش پاپ‌اسمیر، یکی از ابزارهای غربالگری کلیدی و مهم برای تشخیص سرطان دهانه رحم محسوب می‌شود که استفاده از آن از سال ۱۹۴۳ شروع شد. البته این آزمایش، مدیون روشی بود که دکتر جورج پاپانیکولائو در سال ۱۹۲۸ کشف کرده بود. این آزمایش می‌تواند تغییرات پیش‌سرطانی را در سلول‌های دهانه رحم تشخیص بدهد و شروع آن از ۲۱ سالگی به زنان توصیه می‌گردد.

در سال ۲۰۱۴ نیز پزشکان، استفاده از شیوه جایگزین جدیدی (یعنی آزمایش DNA) برای غربالگری HPV طراحی کردند که می‌تواند به‌تنهایی یا همرها با پاپ‌اسمیر مورد استفاده قرار بگیرد و نشانه‌های اولیه سرطان دهانه رحم را تشخیص می‌دهد. به‌علاوه در سال ۲۰۰۶، واکسن HPV برای محافظت از این بیماری (یعنی HPV) در دسترس قرار گرفت که می‌تواند باعث ابتلا به سرطان دهانه رحم شود. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13187

افزودن نظر