این کارها، زندگی مشترک را به خطر می‌اندازند!
۱۸ آذر ۱۳۹۶

این کارها، زندگی مشترک را به خطر می‌اندازند!

وقتی که همسرتان دیرتر از همیشه به خانه می‌رسد و فراموش می‌کند که این تاخیر را به شما اطلاع بدهد، آیا به‌صورت خودکار فکر می‌کنید که او دیگر به شما علاقه‌ای ندارد؟ متخصصان می‌گویند که چنین حالتی، یکی از نشانه‌های وجود ارتباط ناموفق و کامل در زندگی است.


بسیاری از افراد در اولین ماه‌های پس از ازدواج، ضعف‌ها و اشتباه‌های همسرشان را نادیده می‌گیرند و این مسائل را راحت‌تر تحمل می‌کنند. با این ‌حال، وقتی که ماه‌ها به سال‌ها می‌رسند، نوع برخورد انسان‌ها نیز دچار تغییر می‌شود. متخصصان می‌گویند که روابط اجتماعی درازمدت مانند ازدواج دارای فراز و نشیب‌های خاص خودشان هستند، اما بعضی از نشانه‌ها به ما می‌گویند که ازدواج به مشکل برخورده است. آشنایی با این نشانه‌ها می‌تواند به همه ما در روند مقابله با مشکلات کمک کند.

عیب‌جویی مداوم

آیا شما در بیشتر موارد نسبت به پوشش، شیوه رانندگی، تغذیه،‌ صحبت کردن یا حتی طرز نفس کشیدن همسرتان معترض هستید؟ این حالت یکی از نشانه‌های مهمی است که قرار گرفتن ازدواج در یک سرپایینی سریع را نشان می‌دهد. متخصصان می‌گویند که عیب‌جویی دارای اثرات مخرب و مضر زیادی است، چون وقتی که ما نسبت به همسرمان عیب‌جویی می‌کنیم، درواقع به شخصیت او حمله می‌بریم. عیب‌جو بودن مستقیما به ختم رابطه مشترک منجر نمی‌شود، اما اگر این عیب‌جویی در درازمدت ادامه پیدا کند، احتمال به پایان رسیدن رابطه مشترک را افزایش می‌دهد.

فرض کردن بدترین احتمال‌ها

وقتی که همسرتان دیرتر از همیشه به خانه می‌رسد و فراموش می‌کند که این تاخیر را به شما اطلاع بدهد، آیا به‌ صورت خودکار فکر می‌کنید که او دیگر به شما علاقه‌ای ندارد؟ متخصصان می‌گویند که چنین حالتی، یکی از نشانه‌های وجود ارتباط ناموفق و کامل در زندگی است که می‌تواند درنهایت به شکست و پایان رابطه مشترک ختم شود. مساله این است که در چنین شرایطی ما واقعا حقیقت را نمی‌دانیم، رفتار همسرمان را تفسیر می‌کنیم و سریعا تصمیم می‌گیریم که نسبت به آن واکنش نشان بدهیم.

وقتی که همسرتان دیرتر از همیشه به خانه می‌رسد، احتمالا رفتار سردی با او در پیش می‌گیرید چون باور دارید که او به شما خیانت کرده است، در حالی که شاید واقعیت این باشد که او فقط و فقط در ترافیک گرفتار شده است. همین روند می‌تواند پیامدهای ناگواری برای رابطه مشترک شما داشته باشد.

شروع همیشگی بحث‌ها با حالت‌ها و جمله‌های منفی

به زبان آوردن جمله‌های چالش‌برانگیز و منفی‌نگرانه‌ای مانند «من اصلا دوست ندارم که تو همیشه دیر به خانه می‌آیی»، یکی از نشانه‌های اختلال در رابطه مشترک است. این حالت از عیب‌جویی بر رویکردی منفی بنا شده است و درنهایت گفت‌وگو را به مشاجره و درگیری لفظی می‌کشاند. متخصصان می‌گویند که وقتی یک گفت‌وگوی تنش‌آلود را شروع می‌کنید، قطعا سراغ جمله‌های منفی برای شروع می‌روید و همین حالت درنهایت گفت‌وگو را به پیامدها و نتایج منفی می‌رساند. به‌گفته محققان، شیوه شروع کردن گفت‌وگوهای تنش‌آلود می‌تواند احتمال پایدار بودن یا عدم پایداری رابطه مشترک را به ما نشان بدهد.

تحقیر و اهانت مداوم

تحقیر، یکی از نشانه‌هایی است که وجود مشکلی اساسی در رابطه مشترک را نشان می‌دهد. وقتی که زوج‌ها همدیگر را تحقیر می‌کنند، سریعا سراغ این واسطه‌ها می‌روند: توهین و ناسزاگویی، انگ‌زنی، صحبت کردن بی‌رحمانه و کمک گرفتن از حالت‌های چشم و ابرو در حین صحبت کردن. متخصصان می‌گویند که اگر چنین اتفاقاتی در رابطه مشترک شما رایج هستند، رابطه شما به وضعیت قرمز رسیده است.

کینه‌توزی عمدتا ریشه رفتارهای تحقیرآمیز و اهانت‌آلود است. گاهی اوقات چنین مساله‌ای در آسیب‌های ناشی از اتفاقات گذشته مانند خیانت ریشه دارند، اما این شانس هم وجود دارد که محققان به هیچ علت قابل شناسایی و روشنی برای چنین مسائلی دست پیدا نکنند. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13177

افزودن نظر