آیا همسر شما به موبایل اعتیاد دارد؟
۱۴ آذر ۱۳۹۶

آیا همسر شما به موبایل اعتیاد دارد؟

به همراه داشتن موبایل مثل این است که یک کیسه پُر از مواد اعتیادآور همراه خودمان داشته باشیم. پس وقتی که بی‌حوصله یا خسته می‌شویم، سریعا وسوسه می‌شویم که از این وسیله استفاده کنیم.


واقعیت این است که هرچه ما بیشتر از موبایل استفاده کنیم و وقت خودمان را با این وسیله بگذرانیم، با انسان‌های دیگر (خصوصا اطرافیان نزدیک و به‌طور خاص‌تر همسرمان) ارتباط کمتری برقرار می‌کنیم. فرقی نمی‌کند که سر میز شام باشیم یا در حال تماشای فیلم یا رانندگی با خودرو، چون میزان زمانی که هر کدام از ما به زندگی دیجیتال خودمان اختصاص می‌دهیم، میزان وقت‌گذرانی با انسان‌های واقعی در جهان واقعی را کمتر می‌کند.

مشکل از چه کسی نشأت می‌گیرد؟

وقتی که همسرتان در حین تعامل‌های طبیعی در زندگی واقعی با شما، بلافاصله بعد از شنیدن صدای موبایل خودش را به این وسیله می‌رساند، هم تعامل بین‌تان را آشفته می‌کند و هم نوعی بی‌ادبی را می‌رساند. البته افراد متاهلی که چنین تصوری درباره همسرشان دارند، پیش از هر چیز باید به این سوال پاسخ بدهند که خودشان چطور از موبایل استفاده می‌کنند؟

روان‌درمانگران می‌گویند یکی از رایج‌ترین واکنش‌هایی که در مقابله میان زوج‌ها می‌بینند، تلاش هر کدام از طرفین برای اثبات این نکته است که طرف مقابلش قطعا بیشتر از موبایل استفاده می‌کند. بنابراین، اگر شما می‌خواهید که چیزی را تغییر بدهید، بهترین کار این است که مدل رفتاری مطلوبی برای همسرتان باشید. درواقع، ‌تغییری که می‌خواهید در همسرتان مشاهده کنید، ابتدا باید در خودتان شکل بگیرد. افرادی هم که وابستگی غیرعادی به موبایل پیدا کرده‌اند، باید به این نکته دقت کنند که اگر درحین گفت‌وگو با همسرشان دائما به صفحه موبایل نگاه می‌کنند و متوجه حرف‌های او نمی‌شوند، نباید از همسرشان نیز انتظار توجه جدی و کامل داشته باشند.

نشانه‌های اعتیاد پیدا کردن همسر به موبایل

همه ما از موبایل برای امور کاری، تعیین قرارهای ملاقات، رسیدگی به مسائل فرزندان، یادآوری سررسیدهای مختلف و امور متعدد دیگر کمک می‌گیریم. با این‌ حال، چند نفر از ما می‌دانیم که وابستگی و اعتیاد پیدا کردن نسبت به موبایل واقعا چه معنایی دارد و چطور مشخص می‌شود؟

دکتر مایک داو (روان‌درمانگر) یکی از محققان مشهوری است که مطالعات گسترده‌ای را درباره انواع اعتیادها و خصوصا اعتیاد به موبایل انجام داده است. او تاکید می‌کند که اعتیادها (ازجمله اعتیاد به موبایل) در اغلب موارد، نوعی از خود-درمانگری برای یک مشکل عمیق‌تر و جدی‌تر مانند افسردگی، اضطرابADHD یا عزت‌نفس پایین است.

گاهی اوقات هم بررسی کردن وضعیت موبایل به‌سادگی چیزی نیست جز یکی از شیوه‌های آگاهانه یا غیرآگاهانه برای دور ماندن از تعامل‌های اجتماعی و بینافردی. همچنین، متخصصان می‌گویند که بعضی از افراد هم وقتی سراغ موبایل می‌روند که هیچ دستاویز دیگری برای سرگرم شدن و مشغول شدن ندارند.

دکتر دورواسولا (روان‌شناس بالینی و نویسنده کتاب Surviving Narcissists) می‌گوید: «از آن‌جایی که موبایل‌ها عملکردهای کارآمدی را به ما ارائه می‌دهند، به‌ مرور زمان به نوعی عادت عصبی تبدیل می‌شوند که نیازمند رسیدگی مداوم و منظم است. به همراه داشتن موبایل مثل این است که یک کیسه پُر از مواد اعتیادآور همراه خودمان داشته باشیم. پس وقتی که بی‌حوصله یا خسته می‌شویم، سریعا وسوسه می‌شویم که از این وسیله استفاده کنیم».

البته این مساله را هم نمی‌توان انکار کرد که کاربران غیرعادی تلفن همراه اصلا رفتار عادی و معقولی با این وسیله ندارند و میزان استفاده‌شان از موبایل واقعا فراتر از تصورات ما می‌رود. به همین دلیل محققان توصیه می‌کنند که اگر فکر می‌کنید همسرتان به استفاده از موبایل اعتیاد دارد، گفت‌وگوی صمیمانه و صادقانه‌ای را با او شروع کنید و این سوال‌ها را از او بپرسید:

-        آیا تا حالا احساس کرده‌ای که باید استفاده از تلفن همراه را کمتر کنی؟

-        آیا انسان‌های دیگر هم به‌خاطر استفاده تو از موبایل از تو رنجیده‌اند؟

-        آیا تا حالا به خاطر استفاده بیش از حد از موبایل احساس گناه کرده‌ای؟

-        آیا اولین کاری که باید صبح‌ها بعد از بیدار شدن انجام بدهی، کار کردن با موبایل است؟ 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13169

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر