این 5 خوراکی را در هوای آلوده مصرف کنید!

این ۵ خوراکی را در هوای آلوده مصرف کنید!

اگر طعم تُند و غلیظ زنجبیل را دوست دارید، حتما آن را به‌طور منظم به غذاها و نوشیدنی‌های خودتان اضافه کنید. شما می‌توانید از زنجبیل تازه یا پودر زنجبیل برای این کار کمک بگیرید، چون هر دو نوع حاوی عناصر ضدالتهابی قدرتمندی هستند.


آلودگی هوا به یکی از مشکلات اساسی در جهان امروز تبدیل شده است و تقریبا هیچ انسانی نمی‌تواند از آن دور بماند. بنابراین، بهترین کار این است که همه ما با اثرات منفی ناشی از آلودگی هوا مقابله کنیم تا مانع از تخریب سلامتی خودمان شویم. با این‌که رژیم غذایی سالم و متعادل می‌تواند ذاتا برای مقابله با آلودگی هوا موثر باشد، اما بعضی از مواد غذایی واقعا با کیفیت بیشتری از ما در مقابل آلودگی هوا محافظت می‌کنند. البته توجه داشته باشید که این مواد غذایی زمانی موثر واقع می‌شوند که به‌صورت «منظم» استفاده گردند.

کلم بروکلی

طبق نتایج حاصل‌شده از مطالعات متعدد در سال‌های اخیر، کلم بروکلی را باید مهم‌ترین و بهترین ماده غذایی برای مقابله با سموم خطرناکی که در هوای آلوده وجود دارند،‌ تلقی کرد. اگر به‌صورت مداوم و منظم از کلم بروکلی استفاده کنید، دیگر اهمیتی ندارد که نحوه و نوع مصرف شما از این سبزی چگونه است. براساس یافته‌های محققان چینی در سال‌های اخیر، استفاده از نوشیدنی خاصی که حاوی کلم بروکلی است، فواید زیادی از این نظر دارد.

این نوشیدنی از جوانه‌های کلم بروکلی، آب مقطر، آناناس و آب لیمو تشکیل شده است و میزان دفع آلاینده‌های سرطان‌زا و خطرناک را به‌طور قابل توجهی کاهش می‌دهد. جوانه‌های بروکلی، یکی از سالم‌ترین و بهترین ماده‌های غذایی هستند که می‌توانید از آن‌ها در آلودگی هوا استفاده کنید.

زنجبیل

اگر طعم تُند و غلیظ زنجبیل را دوست دارید، حتما آن را به‌طور منظم به غذاها و نوشیدنی‌های خودتان اضافه کنید. شما می‌توانید از زنجبیل تازه یا پودر زنجبیل برای این کار کمک بگیرید، چون هر دو نوع حاوی عناصر ضدالتهابی قدرتمندی هستند. به‌علاوه، زنجبیل در گروه متعادل‌سازهای طبیعی قرار می‌گیرد و درنتیجه سیستم آدرنال را سالم نگه می‌دارد. همچنین، ظرفیت‌های ذاتی بدن برای مقابله با عوامل استرس‌زا و مخرب مانند آلودگی هوا نیز به‌واسطه استفاده از زنجبیل تقویت می‌شود.

مواد غذایی سرشار از منیزیم

منیزیم، نوعی ماده معدنی است که قوای دفاعی بدن را تقویت می‌کند و لوله‌های تنفسی درون ریه‌ها را آرام می‌سازد. خوش‌مزه‌ترین مواد غذایی سرشار از منزیم، مغزهای خام و خصوصا بادام هستند. با این‌ حال، بسیاری از دانه‌ها و حبوبات نیز مقدار زیادی منیزیم دارند.

بذر کتان

اسیدهای چرب امگا-۳ ، از بهترین ترکیبات مغذی برای محافظت از بدن در مقابل آلودگی هوا هستند. همچنین، سلامت عمومی بدن نیز به‌واسطه مصرف مواد غذایی سرشار از امگا-۳ ارتقا می‌یابد. محققان می‌گویند که بهترین منبع گیاهی برای دریافت امگا-۳، چیزی نیست جز بذر کتان. حتی افرادی که رژیم کاهش وزن دارند نیز می‌توانند از بذر کتان استفاده کنند.

مواد غذایی سرشار از ویتامین C

ویتامین C، بهترین آنتی‌اکسیدان برای مقابله با اثرات مخرب ناشی از آلودگی هوا است. خوش‌بختانه همه ما می‌توانیم این ویتامین شگفت‌انگیز را از طریق مصرف ماده‌های غذایی مختلف به بدن‌مان برسانیم. بهترین منابع ویتامین C بدین ترتیب هستند: فلفل دلمه‌ای، کیوی، انواع توت‌ها، انواع مرکبات مانند پرتقال، گوجه‌فرنگی و نخودفرنگی. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13167

افزودن نظر