خواص کدو حلوایی
۱۴ آذر ۱۳۹۶

خواص کدو حلوایی

افزایش میزان پتاسیم دریافتی می‌تواند خطر ابتلا به بیماری فشار خون بالا را کاهش بدهد و فشار خون را در افراد مبتلا به این بیماری پایین بیاورد. کدو حلوایی، یکی از منابع مناسب برای دریافت پتاسیم نیز به‌شمار می‌رود و حدودا ۱۶ درصد از نیاز روزانه بدن به این ماده معدنی را تامین می‌سازد. 


کدو حلوایی، یکی از بهترین انتخاب‌های غذایی است که رنگ و لعاب جذابی به وعده‌های غذایی در فصل‌های پاییز و زمستان می‌دهد. همچنین، درصد مغذی بودن غذاها نیز با استفاده از کدو حلوایی بالاتر می‌رود. فواید کدو حلوایی تا حدی زیاد هستند که بسیاری از محققان را شگفت‌زده کرده‌اند. در ادامه با مهم‌ترین فواید استفاده از کدو حلوایی آشنا می‌شویم.

رساندن ویتامین‌های مهم به بدن

کدو حلوایی، سرشار از ماده‌ای به نام بتاکاروتن است که در بدن ما برای ساختن ویتامین A مورد استفاده قرار می‌گیرد. ویتامین A، یکی از ویتامین‌هایی است که اهمیت ویژه‌ای برای بینایی، رشد استخوانی و همچنین قوای تولید مثل دارد. جالب است بدانید که میزان بتاکاروتن موجود در گوشت کدو حلوایی به غلظت رنگ آن مرتبط است.

به‌عنوان مثال، نصف فنجان (۱۲۵ میلی‌لیتر) از یک کدو حلوایی کاملا رسیده که رنگ غلیظی هم دارد، حاوی ۴۶۸۴ میکروگرم از بتاکاروتن است. با این‌حال، انواعی از کدو حلوایی هم هستند که رنگ روشن و رقیقی دارند و میزان بتاکاروتن در هر نصف فنجان از آن‌ها به حدود ۴۵ میکروگرم می‌رسد. البته نکته مهم این است که میزان اسیدهای چرب امگا-۳ در همین کدو حلوایی روشن و رقیق حدودا ۲ برابر بیشتر از کدو حلوایی غلیظ است.

پیشگیری از رشد سلول‌های سرطانی

در حالی که سلول‌های سالم و عادی به سلول‌های اطراف خودشان توجه دارند، اما سلول‌های سرطانی اساسا ارتباط عادی خودشان با دیگر سلول‌ها را از دست می‌دهند و به‌صورت خودمختار عمل می‌کنند. مطالعات معتبر مرکز مطالعات سرطان هاوایی نشان می‌دهند که ارتباط سلولی، این امکان را فراهم می‌سازد که سیگنال‌های مهارکننده رشد از سلول‌های عادی به سلول‌های سرطانی برسد. خوش‌بختانه، بتاکاروتن و انواع کاروتنوئیدهای دیگر می‌توانند ژن‌ها را به برقراری این ارتباط ترغیب کنند و نقش موثری در پیشگیری از رشد سلول‌های سرطانی بر عهده بگیرند.

جلوگیری از ابتلا به آب‌مروارید

کدو حلوایی سرشار از رنگدانه‌هایی به نام لوتئین و زیگزانتین است. محققان برای بررسی این رنگدانه‌ها در یکی از مطالعات مهم تصمیم گرفتند که تاثیر آن‌ها را روی بیش از ۳۵ هزار نفر از زنان و در طول یک دوره ۱۰ ساله مورد ارزیابی قرار بدهند. یافته‌های نهایی نشان دادند که اگر میزان این رنگدانه‌ها به بالاترین حد در رژیم غذایی برسد (۶۷۱۶ میکروگرم در روز) خطر ابتلا به آب‌مروارید هم ۱۸ درصد کاهش می‌یابد. به‌گفته محققان، هر فنجان از کدو حلوایی پخته‌شده (۲۵۰ میلی‌لیتر) حاوی ۲۴۸۴ میکروگرم از رنگدانه‌های لوتئین و زیگزانتین است.

کاهش خطر ابتلا به سنگ کیسه صفرا

بالا رفتن سطح تری‌گلیسیرید در خون و پایین آمدن سطح کلسترول خوب خون یا HDL، می‌تواند خطر ابتلا به سنگ کیسه صفرا افزایش بدهد. با این‌حال، مطالعات اخیر نشان می‌دهند که رژیم غذایی سرشار از منیزیم به کاهش این خطر کمک می‌رساند. هر فنجان (۲۵۰ میلی‌لیتر) از کدو حلوایی حدودا ۲۸ درصد از نیاز توصیه‌شده روزانه به دریافت این ماده معدنی را تامین می‌کند.

کنترل فشار خون

افزایش میزان پتاسیم دریافتی می‌تواند خطر ابتلا به بیماری فشار خون بالا را کاهش بدهد و همچنین فشار خون را در افراد مبتلا به این بیماری پایین بیاورد. کدو حلوایی، یکی از منابع مناسب برای دریافت پتاسیم نیز به‌شمار می‌رود و حدودا ۱۶ درصد از نیاز روزانه بدن به این ماده معدنی را تامین می‌سازد.

سرشار از پروتئین

تخمه‌ها یا دانه‌های پخته کدو حلوایی، یکی از بهترین میان‌وعده‌ها از نظر محققان هستند. هر ۳۰ گرم از این دانه‌ها حاوی ۷ گرم پروتئین است و ۴ میلی‌گرم نیز آهن دارد. با این‌حال،‌ هر ۳۰ گرم از دانه‌های کدو حلوایی حدودا ۱۵۰ کالری به بدن می‌رسانند. بنابراین، اصلا نباید در مصرف این خوراکی زیاده‌روی کنید. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13166

افزودن نظر