چرا باید هر روز پنیر بخوریم؟!
۱۳ آذر ۱۳۹۶

چرا باید هر روز پنیر بخوریم؟!

خوردن یک وعده مصرفی از پنیر به‌صورت روزانه می‌تواند خطر مواجهه با حمله‌های قلبی و سکته‌های مغزی مرگ‌بار را کاهش بدهد.


اگر شما هم یکی از علاقه‌مندان و طرفداران پنیر هستید، قطعا با خواندن این گزارش خوش‌حال خواهید شد! یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که خوردن یک وعده مصرفی از پنیر به‌صورت روزانه می‌تواند خطر مواجهه با حمله‌های قلبی و سکته‌های مغزی مرگ‌بار را کاهش بدهد. گزارشی از این مطالعه در European Journal of Nutrition منتشر شده است.

دانشمندان چینی در این مطالعه جامع، ۱۵ مورد از مطالعات مهم در این زمینه را مورد ارزیابی قرار دادند و از روش فرا-تحلیل برای بررسی اثرات ناشی از مصرف منظم پنیر بر قلب استفاده کردند. یافته‌های نهایی نشان می‌دهند که اگر روزانه ۴۰ گرم پنیر بخوریم، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را ۱۴ درصد کاهش می‌دهیم.

محققان می‌گویند که این اثرگذاری می‌تواند به خاطر وجود سطح بالایی از کلسیم در پنیر و همچنین ارتقای سطح کلسترول خوب خون یا HDL به‌واسطه خوردن پنیر باشد. در ضمن، سطح کلسترول بد خون یا LDL نیز با خورد پنیر کاهش پیدا می‌کند. به‌گفته محققان، پنیر حاوی نوعی اسید است که می‌تواند از شکل‌گیری انسداد در عروق خونی جلوگیری کند.

پروفسور یان گیفن (از اعضای دانشگاه ردینگ) درباره این یافته‌ها می‌گوید: «به نظر می‌رسد که محصولات لبنی مانند پنیر و ماست با کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی و بیماری دیابت مرتبط هستند. این نکته برای ما بسیار حائز اهمیت است، چون میزان ابتلا به این بیماری رو به ‌افزایش می‌رود. مهم‌ترین ویژگی پنیر هم از این منظر، ارتباط خاص و نزدیکی است که بین کلسیم و چربی آن وجود دارد. همین ارتباط است که هضم‌پذیری چربی موجود در آن را کاهش می‌دهد».

میزان سرانه استفاده از پنیر در بسیاری از کشورها بالا است و در کشورهای حوزه بریتانیا به حدود ۷۰۰ هزار تُن در سال می‌رسد. دکتر تریسی پارکر (از اعضای بنیاد قلب بریتانیا) می‌گوید که اگرچه مصرف متعادل پنیر می‌تواند مفید باشد، اما زیاده‌روی در این کار قطعا نتیجه معکوس دارد. او می‌افزاید: «با این‌که پنیر حاوی پروتئین و کلسیم زیادی است، اما معمولا چربی اشباع و نمک زیادی هم دارد. درنتیجه زیاده‌روی در مصرف آن می‌تواند به بالا رفتن سطح کلسترول خون و فشار خون منجر شود که از عوامل خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی هستند». 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13152

افزودن نظر