دلایل خون‌ریزی بین دوره‌های قاعدگی چیست؟
۱۲ آذر ۱۳۹۶

دلایل خون‌ریزی بین دوره‌های قاعدگی چیست؟

حدود یک‌چهارم زنان، خون‌ریزی را در میان هفته‌های پنجم و هشتم بارداری تجربه می‌کنند. حتی این خون‌ریزی می‌تواند در سه‌ماه اولیه بارداری آنان ادامه داشته باشد. با این‌که چنین اتفاقی معمولا نشان‌دهنده هیچ خطری نیست، اما مراجعه به پزشک متخصص برای بررسی‌های بیشتر واقعا تصمیم بهتری محسوب می‌شود.


خون‌ریزی بین دوره‌های قاعدگی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. بعضی از این دلایل نگران‌کننده نیستند و به مداخله خاصی نیاز ندارند، اما بعضی از آن‌ها نیز باید به پزشک اطلاع داده شوند.

خون‌ریزی ناشی از تخمک‌گذاری

محققان می‌گویند که حدودا ۳ درصد از زنان با خون‌ریزی در زمان تخمک‌گذاری مواجه می‌شوند. به‌گفته آنان، این خون‌ریزی را باید نوعی واکنش فیزیولوژیکی نسبت به کاهش سریع استروژن بلافاصله بعد از تخمک‌گذاری دانست؛ یعنی قبل از آن‌که پروژسترون بخواهد رو به افزایش برود.

پس اگر فردی در همین گروه ۳ درصدی قرار داشته باشد، خون‌ریزی بین دوره‌های قاعدگی را به‌عنوان بخشی از چرخه طبیعی بدن تجربه می‌کند. البته مراجعه به متخصص می‌تواند خیال شما را در این زمینه راحت کند.

خون‌ریزی ناشی از بارداری

حدود یک‌چهارم زنان، خون‌ریزی را در میان هفته‌های پنجم و هشتم بارداری تجربه می‌کنند. حتی این خون‌ریزی می‌تواند در سه‌ ماه اولیه بارداری آنان ادامه داشته باشد. با این‌که چنین اتفاقی معمولا نشان‌دهنده هیچ خطری نیست، اما مراجعه به پزشک متخصص برای بررسی‌های بیشتر واقعا تصمیم بهتری محسوب می‌شود. دلیلش هم این است که مطالعات نشان داده‌اند یک‌دهم این موارد با سقط جنین مرتبط هستند.

خون‌ریزی در اوایل دوران بارداری می‌تواند از علائم بارداری خارج از رحم (ectopic pregnancy) نیز باشد. در این حالت، جنین معمولا در جایی خارج از رحم و عمدتا در لوله فالوپی رشد می‌کند. بارداری خارج از رحم معمولا با علائم دیگر مانند درد شکمی، درد لگن، درد شانه و سرگیجه همراه است. پس اگر علائم بارداری خارج از رحم را احساس کردید، سریعا خودتان را به پزشک برسانید.

خون‌ریزی ناشی از فیبروئیدها

فیبروئیدها، یا رشد غیرعادی بافت عضلانی در رحم، می‌توانند از دیگر عواملی باشند که باعث خون‌ریزی غیرعادی در خارج از روند قاعدگی می‌شوند. بعضی از زنان کاملا بدون اطلاع از این مشکل به زندگی خودشان ادامه می‌دهند، اما درنهایت با علائم مختلفی مانند دوره‌های قاعدگی شدید و سنگین، درد شکمی شدید و ناراحتی درحین رابطه زناشویی مواجه می‌شوند. اگر به فیبروئید مبتلا باشید، پزشک متخصص می‌تواند درمان‌های مناسب و اثرگذاری را برای رفع مشکل برای شما در نظر بگیرد.

خون‌ریزی ناشی از بیماری التهابی لگن

بیماری التهابی لگن (PID) وقتی اتفاق می‌افتد که بیماری‌های خاص لگن مانند بیماری‌های آمیزشی درمان نشوند. خود PID می‌تواند یکی از عوامل خون‌ریزی خارج از برنامه در زندگی زنان باشد. علائم دیگر PID شامل این موارد است: درد ناحیه پایینی شکم، ترشحات غیرعادی در واژن و درد درحین رابطه زناشویی.

خون‌ریزی ناشی از عفونت‌های دستگاه ادراری

عفونت‌های دستگاه ادراری (UTIs) می‌توانند باعث خون‌ریزی در مجرای ادراری شوند. پس اگر در زمان ادرار با درد مواجه شدید و هر گونه خون‌ریزی‌ای مشاهده کردید، حتما برای بررسی‌های بیشتر نزد پزشک بروید. نادیده گرفتن این مشکلات می‌تواند درمان آن‌ها را در ادامه به کار سخت و آزاردهنده‌ای تبدیل کند. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13142

افزودن نظر