آشنایی با 3 راه رایج انتقال ویروس HIV
۰۹ آذر ۱۳۹۶

آشنایی با ۳ راه رایج انتقال ویروس HIV

اگر شما با فردی که مبتلا به HIV باشد، تماس جنسی برقرار کنید، با خطر بسیار بالای ابتلا به این ویروس مُسری مواجه می‌شوید. HIV از طریق مایعات بدن مانند خون، ترشحات واژینال، ترشحات پیش از خروج منی و خود مایع منی قابل انتقال است.


HIV، نوعی بیماری مزمن و مُسری است که باعث تخریب پیشرفته سلول‌های ایمنی در بدن می‌شود. اگر این بیماری به شکل شدیدترش، یعنی ایدز، تبدیل شود، می‌تواند فرد بیمار را با علائمی مانند خستگی، حالت تهوع، استفراغ، اسهال، تعریق شبانه یا سندرم به هدر رفتن آزار بدهد. اساسا ۳ راه اصلی برای انتقال HIV وجود دارند که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

تماس جنسی

اگر شما با فردی که مبتلا به HIV باشد، تماس جنسی برقرار کنید، با خطر بسیار بالای ابتلا به این ویروس مُسری مواجه می‌شوید. HIV از طریق مایعات بدن مانند خون، ترشحات واژینال، ترشحات پیش از خروج منی و خود مایع منی قابل انتقال است. بنابراین، مشارکت در رابطه جنسی دهانی، واژینال یا مقعدی می‌تواند با احتمال تماس با یکی از مایعات ذکرشده همراه شود. بیماری‌های مقاربتی (STD) مانند گونوره و کلامیدیا هم می‌توانند باعث شکل‌گیری بافت‌هایی روی آلت تناسلی مردانه یا زنانه و دهان شوند که در صورت تماس با فرد دیگر، شانس مبتلا کردن او را هم به‌طور قابل توجهی افزایش می‌دهند. اگر فردی به STD مبتلا باشد و با فرد مبتلا به HIV تماس جنسی برقرار کند، این بیماری می‌تواند از طریق ضایعات پوستی به درون خون او وارد شود.

تزریق اشتراکی مواد مخدر یا هر دارویی

بیماری HIV می‌تواند از طریق خون در تزریق اشتراکی مواد مخدر یا هر داروی دیگری به بدن فرد دیگر منتقل شود. وقتی که سوزن برای تزریق دارو یا مواد مخدر به بدن فردی وارد می‌شود، مقدار کمی از خون در نوک سوزن باقی می‌ماند. درنتیجه اگر این سوزن‌ها به‌طور اشتراکی با فرد مبتلا به HIV استفاده شوند، فرد بعدی هم به HIV مبتلا می‌گردد. محققان می‌گویند که هر گونه استفاده اشتراکی از دیگر ابزارهای استعمال مواد مخدر نیز به انتقال HIV منجر می‌شود و نمی‌توان مساله را فقط به سوزن‌های اشتراکی منحصر دانست.

انتقال عمودی یا از مادر به فرزند

انتقال ویروس HIV از طریق مادر به فرزند را با اصطلاح «انتقال عمودی» ‌توصیف می‌کنند. مادری که مبتلا به HIV است، می‌تواند این ویروس را در دوره بارداری یا زمان تولد به نوزاد انتقال بدهد. اگر هم مادر بعد از زایمان به HIV مبتلا شود، هنوز هم شانس انتقال HIV از طریق شیر مادر به نوزاد وجود دارد. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13123

افزودن نظر