چگونگی حفظ سلامت عاطفی و روانی فرد، پس از تشخیص HIV
۰۸ آذر ۱۳۹۶

چگونگی حفظ سلامت عاطفی و روانی فرد، پس از تشخیص HIV

از توصیه‌های مهم روان‌شناسان این است که افراد مبتلا به ایدز ناگهان از همه فاصله نگیرند و برای سبک کردن بار روانی ابتلا به این بیماری، حتما با یک نفر که احساس می‌کنند می‌تواند از نظر عاطفی و روانی آن‌ها را حمایت کند، حرف بزنند.


افسردگی، عصبانیت، شوکه شدن و ایجاد حس غمگینی شدید از مهم‌ترین عارضه‌های روانی در افرادی هستند که خبر ابتلا به ویروس HIV به آن‌ها داده می‌شود. اگر شما هم یکی از افرادی هستید که اخیرا نتیجه HIV تان مثبت اعلام شده، بهتر است برای ایجاد آرامش روانی خود، این نکات را رعایت کنید:

۱. گروه‌درمانی را فراموش نکنید

یکی از مهم‌ترین کارهایی که به افراد مبتلا به ایدز پیشنهاد می‌شود، این است که وارد گروه‌های معرفی‌شده از سوی کلینیک یا پزشک خود بشوند. معمولا در همه کشورها، گروه‌های اجتماعی مربوط به بیماری‌های مختلف ازجمله ایدز تشکیل می‌شوند. هدف از تشکیل این گروه‌ها، این است که فرد بداند به‌تنهایی بار یک مشکل یا بیماری را به دوش نمی‌کشد و متوجه شود که سایر افرادی که بیماری مشابه او دارند، چه‌طور با مشکلات ناشی از بیماری خود کنار می‌آیند.

معمولا بهتر است که این افراد همراه با همسر یا سایر اعضای خانواده خودشان که با آن‌ها زندگی می‌کنند، در این کارگروه‌های درمانی شرکت داشته باشند. در این کارگروه‌ها، پزشکان به بررسی جوانب مختلف بیماری و اطلاع‌رسانی درباره آن می‌پردازند و سعی می‌کنند با نشان دادن افقی روشن به بیماران و اعضای خانواده آن‌ها، بار روانی این بیماری را برای آن‌ها سبک‌تر کنند.

۲. از همه فاصله نگیرید

یکی دیگر از توصیه‌های مهم روان‌شناسان این است که افراد مبتلا به ایدز ناگهان از همه فاصله نگیرند و برای سبک کردن بار روانی ابتلا به این بیماری، حتما با یک نفر که احساس می‌کنند می‌تواند از نظر عاطفی و روانی آن‌ها را حمایت کند، حرف بزنند. این فرد می‌تواند شریک زندگی، دوست یا حتی همکار صمیمی شما باشد. وقتی که درباره بیماری خود با یک نفر حرف می‌زنید، استرس روانی ناشی از بیماری را در ذهن‌تان کم می‌کنید و مشورت فرد مقابل می‌تواند تمرکز شما برای انتخاب بهترین راه حل این مشکل را بالا ببرد.

بد نیست بدانید که بعد از تشخیص HIV، حداقل یک نفر باید درباره بیماری شما، روند درمانی و پزشک یا کلینیکی که به آن مراجعه می‌کنید، مطلع باشد. اگر نمی‌توانید تا اطلاع ثانوی اطرافیان خود را تحت هیچ شرایطی در جریان بیماری‌تان قرار دهید، از گروه‌های حمایت اجتماعی بیماران مبتلا به ایدز که به‌صورت آنلاین و در فضاهای مجازی مشغول به فعالیت هستند، کمک بگیرید. سپس در اولین فرصت، موضوع را با صمیمی‌ترین افراد اطراف خود در میان بگذارید. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13121

افزودن نظر