راهکارهایی برای موفقیت در یک مصاحبه شغلی
۰۷ آذر ۱۳۹۶

راهکارهایی برای موفقیت در یک مصاحبه شغلی

تکلیف‌تان را با موقعیتی که در آن قرارگرفته‌اید روشن کنید. به خودتان بگویید که این مصاحبه کاری آنقدرها مهم نیست که تمام زندگیتان وابسته به پیروزی در آن باشد. به خودتان بگویید که تمام تلاشتان را می‌کنید تا در این مرحله از زندگیتان نیزمؤفق شوید و بعد باقی راه را به پروردگار و حمایت او بسپارید.


تصورکنید که بعد از مدت‌ها، کار مورد نظر خود را پیدا کرده‌اید و حالا در چند قدمی آن ایستاده‌اید... اما قبل از شروع به کار باید یک مصاحبه شغلی را پشت سر بگذارید! چه راه‌هایی برای موفقیت در این مصاحبه سرنوشت‌ساز وجود دارد و چگونه می‌توان با آرامش خاطر به سوالات مصاحبه پاسخ داد؟ برای پاسخ به این دو سوال، در ادامه با ما همراه باشید...

در میان مجموعه عواملی که ممکن است در طول زندگی منجر به استرس شوند، بدون شک مصاحبه شغلی دست کمی از بقیه ندارد! حق با شماست! این مصاحبه مهم است اما نباید باعث ترس و اضطراب شما شود. قبل از این‌که راهکارهای غلبه بر ترس را توضیح دهیم، بهتر است که نحوه پایین آوردن فشار عصبی ناشی از این مصاحبه را بیاموزید! در ابتدا، زمانی را فقط به خودتان اختصاص دهید و فقط به خودتان و توانایی‌هایتان فکرکنید، سپس زمانی را صرف ذخیره انرژی‌های مثبت کنید و در نهایت، وقتی به اعصاب خود مسلط شدید، وارد عمل شوید.  

انرژی‌های مثبت درونی خود را افزایش دهید. برای این منظور، لیستی از توانایی‌ها، خصوصیات و امکاناتی که در اختیار دارید و ممکن است در مصاحبه کاری‌تان مفید باشد را تهیه کنید. در ادامه ترفندهایی گردآوری شده‌اند که به وسیله آن‌ها می‌توانید نقاط قوت خود را بشناسید و اعتماد به نفستان را بالا ببرید:

۱. یکی از خاطرات خوب زندگی‌تان را به یاد آورید و وجودتان را با شیرینی این خاطره پُرکنید.

۲. با خودتان جملات تشویق‌آمیز و آرامش‌بخش زمزمه کنید. همواره به خودتان بگویید " اگر تلاش کنم، حتما به هدف خواهم رسید"؛ "من تمام برگ‌های برنده را برای موفقیت در اختیاردارم"؛ "همین که برای مصاحبه دعوت شده‌ام، یعنی اینکه آنها به همکاری با من علاقه‌مند هستند" و....

۳. حرکات کششی انجام دهید. به آرامی نفس عمیق بکشید، طوری‌که احساس کنید اکسیژن به تمام سلول‌های بدنتان رسیده‌ است. از محیط اطراف لذت ببرید و با تمام وجود بشنوید و ببینید.

۴. تکلیف‌تان را با موقعیتی که در آن قرار گرفته‌اید روشن کنید. به خودتان بگویید که این مصاحبه کاری آنقدرها مهم نیست که تمام زندگی‌تان وابسته به پیروزی در آن باشد. به خودتان بگویید که تمام تلاشتان را می‌کنید تا در این مرحله از زندگی‌تان نیز موفق شوید و بعد باقی راه را به پروردگار و حمایت او بسپارید.

۵. به فردی که قرار است با شما مصاحبه کند نیز حق بدهید. او نیز مانند شما در موقعیت حساسی قرار دارد چون باید در میان عده‌ای،‌ لایق‌ترین کارمند را انتخاب کند، بنابراین نباید مرتکب اشتباهی شود. در هر صورت او نیز مانند شما یک انسان است و توانایی‌های فوق بشری ندارد.

وقتی‌ خودتان را از لحاظ روحی برای مصاحبه آماده کردید، لازم است که معلومات خود را هم بالا ببرید تا در نهایت تجربه‌ای مفید از این مصاحبه داشته باشید. آمادگی شما برای مصاحبه باید به نحوی باشد که از یک سو بعد از ورود به اتاق مصاحبه، احساس آلیس در سرزمین عجایب را نداشته باشید و از سوی دیگر آنقدر عالی باشید که جایگاه واقعی شغلی خود را به دست آورید! تا جایی که می‌توانید اطلاعات مفیدی در خصوص کار آینده‌‌تان و نیز محل کارتان به دست آورید. به این ترتیب در زمان مصاحبه می‌توانید کاملا استادانه برخورد کنید و با مهارت کامل به سوالات پاسخ دهید. یادتان باشد هر قدر هم که پذیرش در این پُست برایتان مهم باشد، نباید دست و پایتان را گم کنید. خودتان را کاملا معرفی کنید و آنقدر حرفه‌ای برخورد کنید که انگار برای ارائه خدمات کاری خود آمده‌اید و نه برای جستجوی کار: یعنی از موضع قدرت صحبت کنید و نه از موضع ضعف! این اصل را به خاطر داشته باشید: فردی که با شما مصاحبه می‌کند،‌ به همان اندازه که شما به کار نیاز دارید، او هم به یک کارمند باکفایت نیاز دارد، بنابراین بهترین خصوصیات اخلاقی و کاری خود را در آن جلسه ارائه دهید تا او نیز به بهترین شکل ممکن قانع شود. او باید با تمام وجود درک کند که شما فردی لایق برای همکاری با آن مجموعه هستید...

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13111

افزودن نظر