برنامه‌های ورزشی موثر در پیشگیری و درمان آلزایمر/ دکتر امیر مردانی از نقش ورزش بر آلزایمر می‌گوید
۰۷ آذر ۱۳۹۶

برنامه‌های ورزشی موثر در پیشگیری و درمان آلزایمر/ دکتر امیر مردانی از نقش ورزش بر آلزایمر می‌گوید

مطالعه‌ای که حاصل جمع‌آوری نتایج تحقیقات حداقل ۱۰ کشور دنیا در سال ۲۰۱۶ است، در مورد تاثیر ورزش‌های هوازی روی کسانی که به بیماری آلزایمر مبتلا شده‌اند نیز نشان می‌دهد افرادی که آلزایمر دارند و ورزش می‌کنند پس از یک دوره ۶ ماهه به شدت دچار کاهش علائم مربوط به بیماری آلزایمر می‌شوند.


اغلب مطالعات نشان داده‌اند که یک برنامه ورزشی منظم به شدت می‌تواند در پیشگیری از آلزایمر و دمانس مغز موثر باشد. محققان در مورد تاثیر این ورزش‌ها و نحوه اثر آنها نظرات مختلفی دارند اما مهم‌ترین مطلبی که گفته می‌شود این است که ورزش می‌تواند با بالا بردن جریان خون در مغز باعث به تاخیر افتادن روند ایجاد آلزایمر و دمانس مغز ‌شود. نکته دیگری که مطرح می‌شود این است که ورزش می‌تواند سایر عوامل خطر و ریسک عوامل موثر در ایجاد آلزایمر را کاهش دهد. به‌عنوان مثال وقتی ما ورزش می‌کنیم بیماری‌هایی مانند فشارخون، دیابت، کلسترول بالای خون و... تحت‌کنترل درمی‌آیند و آثار مثبتی روی مغز و سایر اندام‌های بدن می‌گذارند.

مطالعه‌ای که حاصل جمع‌آوری نتایج تحقیقات حداقل ۱۰ کشور دنیا در سال ۲۰۱۶ است، در مورد تاثیر ورزش‌های هوازی روی کسانی که به بیماری آلزایمر مبتلا شده‌اند نیز نشان می‌دهد افرادی که آلزایمر دارند و ورزش می‌کنند پس از یک دوره ۶ ماهه به شدت دچار کاهش علائم مربوط به بیماری آلزایمر می‌شوند. به عبارت دیگر پیشرفت بیماری در بیماران مبتلا به آلزایمری که برنامه ورزشی منظمی را شروع می‌کنند به شدت کند می‌شود بنابراین هم برای پیشگیری از ابتلا به بیماری آلزایمر و هم برای درمان عوارض آن ورزش کردن منظم را در برنامه‌های روزانه خود قرار دهید و هیچ‌گاه آن را ترک نکنید. حتی اگر سنتان بالا رفته است نگویید «از ما که گذشت»، از همین امروز ورزش را متناسب با سن و وضعیت جسمانی‌تان زیرنظر یک مربی باتجربه ورزشی یا متخصص پزشکی ورزشی شروع کنید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13108

افزودن نظر