تماشای تلویزیون، کودکان را چاق می‌کند!

تماشای تلویزیون، کودکان را چاق می‌کند!

محققان می‌گویند که یافته‌های اخیرشان، ارتباط جدی و محکمی را بین چاقی و تماشای تلویزیون یا فعالیت کردن با وسایلی مانند کامپیوتر و تبلت در زندگی کودکان نشان می‌دهد. 


بسیاری از پدرها و مادرهایی که فرزند کوچک در خانه دارند، تمام تلاش خودشان را به‌کار می‌گیرند تا فرزندشان کمتر به تماشای تلویزیون بپردازد. البته بعضی از پدرها و مادرها نیز از تماشای تلویزیون به‌عنوان راه‌حلی برای ساکت کردن کودک استفاده می‌کنند.

با این‌حال، یکی از مطالعات اخیر در همین زمینه نشان می‌دهد که والدین باید مدت‌زمان تماشای تلویزیون یا فعالیت با انواع دستگاه‌های الکترونیکی و هوشمند دیگر مانند تبلت و موبایل را برای کودکان به ۹۰ دقیقه در طول روز محدود کنند تا خطر مبتلا شدن فرزندشان به مرض چاقی در سال‌های آینده را کاهش بدهند. گزارشی از این مطالعه در Paediatrica منتشر شده است.

محققان می‌گویند که یافته‌های اخیرشان، ارتباط جدی و محکمی را بین چاقی و تماشای تلویزیون یا فعالیت کردن با وسایلی مانند کامپیوتر و تبلت در زندگی کودکان نشان می‌دهد.

براساس این مطالعه، کودکان نوپا به‌طور متوسط یک ساعت تلویزیون در طول روز تماشا می‌کنند، درحالی که این میزان در حدود ۹ سالگی کودکان به ۷.۲۵ ساعت در طول روز می‌رسد. اعضای «انجمن متخصصان کودک اروپا» و همچنین «گروه چاقی در کودکان اروپایی» می‌گویند که چاقی در دوران کودکی با سرعت هشداردهنده‌ای درحال افزایش است و والدین باید خطرات ناشی از این مساله را جدی بگیرند. کسب اطلاعات بیشتر درباره اثرات منفی ناشی از تماشای بی‌رویه انواع صفحه‌های نمایشگر مانند تلویزیون و تبلت، به والدین کمک می‌کند تا سلامتی فرزندان‌شان را جدی‌تر بگیرند.

نکته دیگری که توجه محققان را جلب کرده، این است که تماشای تلویزیون یا پرداختن به شبکه‌های اجتماعی در ساعات نزدیک به خواب شبانه، کیفیت خواب را در کودکان به‌طور قابل توجهی کاهش می‌دهد.

علاوه بر محدود کردن مدت‌زمان تماشای تلویزیون یا فعالیت با وسایل الکترونیکی دیگر به ۹۰ دقیقه در طول روز، محققان نکات زیر را هم توصیه می‌کنند:

-        کودکان نباید در اتاق‌شان تلویزیون داشته باشند.

-        تلویزیون باید درحین پخش تبلیغ‌های بازرگانی در حضور کودکان خاموش شود.

-        والدین نباید از تماشای تلویزیون یا بازی کردن با تبلت به‌عنوان یکی از شیوه‌های ساکت کردن کودکان استفاده کنند.

-        خود والدین هم باید میزان تماشای تلویزیون یا پرداختن به شبکه‌های اجتماعی را کاهش بدهند تا الگوی رفتاری صحیحی را به کودکان ارائه کنند. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13104

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر