راه‌های جلوگیری از بو‎گرفتن پا/ پا‎ها را در مخلوط آب و سرکه قرار دهید
۰۵ آذر ۱۳۹۶

راه‌های جلوگیری از بو‎گرفتن پا/ پا‎ها را در مخلوط آب و سرکه قرار دهید

پوشیدن جوراب، خصوصا با کفش‌های تابستانی، ظاهر بهتری به پا‎ها می‎دهد و در‎ضمن راهی است برای اینکه پا‎ها بو نگیرند. مثلا می‎توانید جوراب‎های ساق کوتاه یا بدون‎ساق بپوشید و از عرق‎کردن پای خود و بوی بد آن پیشگیری کنید.


بو‎گرفتن پا یک تجربه بد و خجالت‎آوری است که همه ما از آن رنج می‎بریم و وقتی ایجاد می‌شود که عرق پا در کفش می‎ماند و محیط مناسبی برای رشد باکتری‎ها فراهم می‎کند که نتیجه‎اش بوی بد است. برای خلاصی از این معضل، مطلب ما را دنبال کنید:

۱. هر روز پا‎های خود را تمیز بشویید

عادت کنید که هر روز حد‎اقل دوبار (صبح و شب) پاهایتان را با صابون ضد‎باکتری بشویید. ضمن شستشو برای لحظاتی پا‎های خود را در ظرفی از آب گرم غوطه‎ور کنید و بعد از آب‎کشی حتما پاهای خود را کاملا خشک کنید.

 

۲. هرگز از یک جفت کفش برای ورزش مجدد استفاده نکنید

استفاده مجدد از یک کفش در همان روز، به این معناست که اجازه نداده‎اید عرق آن به طور کامل خشک شود و این به تکثیر باکتری‎ها و ایجاد بوی بد کمک خواهد کرد.

 

۳. پاهای خود را لایه‎برداری کنید

اگر اهل لایه‎برداری مرتب پا نباشید، خیلی زود گرفتار پا‎های پینه‎بسته خواهید شد و خوب می‎دانید که بهترین لایه‎بردار سنگ‎پا‎ست. چرب‎کردن مداوم پا با مخلوط شکر و روغن‎ زیتون هم به رفع لایه‎های مرده پوست و پیشگیری از بوی بد کمک می‎کند.

 

۴. پوشیدن کفش چرمی یا کتانی شما را از شر بوی بد پا خلاص می‎کند

چرم مصنوعی اصلی‎ترین عامل ایجاد بوی پا‎ست چون امکان نفوذ هوا به داخل این نوع کفش بسیار کم است. پس ضمن استفاده از کفش‎های چرمی و کتانی، بیشتر مدل‎های رو‎باز و صندل‎ها بپوشید که به دلیل تبادل هوا پا‎هایتان در آن‎ها بو نمی‎گیرد.

 

۵. قرار دادن پا‎ها در مخلوط آب و سرکه

این راهکار به رفع بوی بد پا کمک زیادی می‎کند و ضمنا باکتری‎های عامل این بو را هم از بین می‎برد. برای این مخلوط کافی ‎است که نصف فنجان سرکه را با شش فنجان آب گرم مخلوط و پاهای خود را در آن غوطه‎ور کنید. بعد از آن هم پا‎ها را با صابون شستشو دهید تا بوی سرکه نابود شود.

 

۶. همیشه جوراب بپوشید

پوشیدن جوراب، خصوصا با کفش‌های تابستانی، ظاهر بهتری به پا‎ها می‎دهد و در‎ ضمن راهی است برای اینکه پا‎ها بو نگیرند. مثلا می‎توانید جوراب‎های ساق کوتاه یا بدون‎ساق بپوشید و از عرق‎کردن پای خود و بوی بد آن پیشگیری کنید.

 

۷. داخل کفش‎ها را با مواد ضد‎باکتری پاک کنید

علاوه بر کارهای بالا، می‎توانید با مواد ضدباکتری عرق داخل کفش‎ها را پاک کنید. خیلی ساده است! هر‎ شب به محض بیرون آوردن کفش از پا، داخلش را پاک کنید و آن را در جایی قرار دهید که برای روز بعد کاملا خشک شود.

 

۸. استفاده از جوش‎شیرین

این ماده با خنثی کردن PH عرق‎تان، ضمن از بین بردن باکتری‎ها بوی بد را هم نابود می‎کند. برای استفاده از این محاسن،  می‎توانید پای خود را در مخلوط جوش‎شیرین و آب‎گرم شستشو دهید و یا مقدار کمی جوش‎شیرین در جوراب یا کفش خود بریزید.

 

۹. مریم‎گلی

این گیاه محتوی اسید‎تانیک است که عرق پا را کم می‎کند و همچنین اثر قوی ضد‎باکتری و ضد‎قارچ دارد. هر روز قدری پودر مریم‎گلی داخل جوراب‎ها و کفش‎تان بریزید. ضمنا از چای مریم گلی هم می‎توانید برای شستشوی پا‎ها و خنثی کردن بوی آن‎ها استفاده کنید.

 

۱۰. کفی و اسپری بو‎گیر

البته می‎توانید از اسپری، پودر و کفی ضد بو نیز برای از بین بردن بوی پا استفاده کنید. مسلما اگر از این موارد نسبتا ارزان به‎طور همزمان استفاده کنید بهتر و سریع‎تر نتیجه خواهید گرفت. اما اگر کفش‎تان امکان هوا‎کشی ندارد همین مساله به ایجاد عفونت‌های قارچی منجر خواهد شد. پس مثل هر مشکل دیگری در اینجا هم اول این مساله را رفع کنید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13098

افزودن نظر