درمان‌های موثر خانگی برای پاکسازی بی‌خطر گوش‌ها/ از روغن نارگیل کمک بگیرید

درمان‌های موثر خانگی برای پاکسازی بی‌خطر گوش‌ها/ از روغن نارگیل کمک بگیرید

کمی روغن نارگیل را گرم کنید و بعد درون قطره‌چکان بریزید. چند قطره از روغن را به آرامی درون گوش‌تان بریزید و بگذارید ۱۰ دقیقه بماند. سرتان را برگردانید تا جرم‌های نرم شده خارج شوند. روغن نارگیل حاوی اسیدهای چرب است که شبیه به چربی  طبیعی روی پوست است.


آیا برای شما هم پیش آمده است که به خاطر گوش‌تان احساس ناراحتی کنید؟ مثلا، احساس کنید گرفته‌اند و شما به سختی می‌توانید صدایی بشنوید؟ ممکن است دلیل این اتفاق تجمع زیاد جرم‌های درون گوش‌تان باشد که موجب بسته شدن مجرای درون آن شده‌ است و شما را دچار خارش و دردهای خفیف و گاه شدید می‌کنند و مطمئنا تجربه این شرایط حس خوشایندی در بر نخواهد داشت. اگرچه مشکلات مربوط به جرم گوش موضوعی متداول و رایج است اما اگر این موضوع به موقع و به طور صحیح درمان نشود می‌تواند به مشکلات جدی‌‌تر و پیچیده‌‌ای تبدیل شود و اما جرم گوش چیست و نشانه‌های تجمع آن چیست؟ آیا درمان‌های ساده خانگی می‌توانند بدون اینکه لازم باشد به پزشک مراجعه کنید دوای درد و حلال این مشکل باشند؟ خوب اگر می‌خواهید جواب واقعی این سوالات را بدانید کافی است این مطلب را بخوانید.

جرم گوش چیست؟

جرم گوش یا سرومن (ماده‌ی مومی مانندی که از گوش بیرون می‌آید) ماده‌ای طبیعی است که مکانیزم بدن به شکل خودکار در مواجهه و مقابله با باکتری‌ها و سایر ذرات ریز و گرد و خاک خارجی از خود تولید می‌کند. این ماده مانند یک چرب کننده و یا روان‌کننده طبیعی عمل می‌کند تا از رشد انواع باکتری‌ها جلوگیری کند و هم‌زمان مانع ورود آلودگی‌ها به داخل بدن شود. اما تجمع بیش از اندازه همین جرم‌های مفید هم می‌تواند دردسر‌ساز باشد. خوشبختانه پاک‌کننده‌های مختلفی برای از بین بردن این جرم و پاک کردن درون گوش وجود دارد اما باید دقت کرد که بیش از اندازه و به طور دائمی و مستمر مورد استفاده قرار نگیرند و در واقع در زمان صحیح و تنها در موارد ضروری و مورد نیاز استفاده شوند. به خاطر داشته باشید این ماده یک محافظ طبیعی است که از گوش داخلی و پرده گوش‌تان به خوبی محافظت می‌کند.

چگونه جرم‌های اضافه‌ گوش را از بین ببریم

بیشتر اوقات، زمانی که جرم گوش سخت و سفت می‌شود امکان اینکه به صورت طبیعی و عادی از گوش خارج شود را ندارد در نتیجه باید از یک پاک‌کننده مناسب استفاده کرد تا نرم شود و به راحتی قابل تمیز کردن شود. بنابراین مکانیزم عملکرد پاک‌کننده‌های طبیعی به شکلی خواهد بود تا با نرم کردن این جرم‌ها کمک کنند خودشان به راحتی از  قسمت خارجی گوش بیرون بیایند.

در ادامه با چند روش بی‌خطر و ایمن برای پاک‌سازی گوش آشنا می‌شوید.

آب اکسیژنه

لوازم مورد نیاز:

-         محلول آب اکسیژنه ۳%

-         آب

-         پنبه توپی شکل

آب‌اکسیژنه و آب را به میزان برابر با هم مخلوط کنید تا یک محلول یکسان به دست آید. گردن‌تان را به سمت شانه کج کنید طوری که گوش‌تان به‌ سمت سقف قرار بگیرد. پنبه توپی ‌شکل را درون محلول فرو ببرید با فشردن آن چند قطره از این محلول را در گوش‌تان بریزید. بگذارید چند دقیقه بماند و بعد سرتان را در جهت عکس یعنی رو به زمین کج کنید بدین شکل جرم‌های اضافه از گوش‌تان خارج می‌شوند. با اینکه آب‌اکسیژنه یک اسم شیمیایی دارد اما کاملا طبیعی است. این ماده آب خالص با مقدار اکسیژن اضافی است. مصرف این پاک‌کننده طبیعی موجب جلوگیری از عفونت‌‌های احتمالی گوش هم خواهد شد.

روغن نارگیل

لوازم مورد نیاز:

-         یک قاشق‌غذاخوری روغن نارگیل

-          یک عدد قطره چکان

کمی روغن نارگیل را گرم کنید و بعد درون قطره‌چکان بریزید. چند قطره از روغن را به آرامی درون گوش‌تان بریزید و بگذارید ۱۰ دقیقه بماند. سرتان را برگردانید تا جرم‌های نرم شده خارج شوند. روغن نارگیل حاوی اسیدهای چرب است که شبیه به چربی  طبیعی روی پوست است. پس مصرف این روغن هیچ‌گونه جای نگرانی نخواهد داشت. علاوه بر این‌ها روغن نارگیل با خواص طبیعی خود می‌تواند یک ضدباکتری مفید در از بین بردن بسیاری از عفونت‌های مختلف باشد.

سرکه سیب

لوازم مورد نیاز:

-         یک قاشق‌غذاخوری سرکه سیب

-         یک قاشق‌غذاخوری آب

هر دو ماده را به میزان برابر با هم ترکیب کنید و درون گوش‌تان بریزید. خواص آنتی‌باکتریالی و ضدقارچی درون سرکه سیب باعث از بین‌بردن تمامی میکروب‌های مضر و پاک‌سازی مجرای داخلی گوش می‌شود. خاصیت اسیدی این نوع سرکه برطرف‌کننده جرم‌های اضافی درون گوش هم هست.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13095

افزودن نظر