آیا گوشت چرخ‌کرده گوساله انتخاب مناسبی است؟
۰۵ آذر ۱۳۹۶

آیا گوشت چرخ‌کرده گوساله انتخاب مناسبی است؟

گوشت چرخ‌کرده گوساله همچنین منبع خوبی برای دریافت ویتامین‌های خانواده B است. هر ۱۰۰ گرم از گوشت چرخ‌کرده گوساله ۹۰ درصد، ۳۴ درصد از نیاز روزانه به نیاسین، ۱۱ درصد از این نیاز به ریبوفلاوین، ۲۱ درصد به ویتامین B۶ و ۴۵ درصد به ویتامین B۱۲ را تامین می‌سازد.


اگرچه گوشت چرخ‌کرده گوساله، منبع خوبی برای دریافت پروتئین است و مقدار قابل توجهی از ویتامین‌ها و املاح را به بدن می‌رساند، همچنین می‌تواند یکی از منابعی باشد که میزان کلسترول و چربی را در رژیم غذایی افزایش می‌دهند.

محققان می‌گویند که زیاده‌روی در خوردن گوشت چرخ‌کرده گوساله، گوسفند و انواع دیگر گوشت‌های قرمز می‌تواند خطر ابتلا به مشکلات و بیماری‌ها را افزایش بدهد. بنابراین، بهتر است که اعتدال را در مصرف گوشت قرمز جدی بگیرید و منبع پروتئین دریافتی خودتان را به گزینه‌هایی مانند مرغ و بوقلمون بدون پوست، غذاهای دریایی و پروتئین‌های گیاهی اختصاص بدهید.

کالری‌ها، چربی و کلسترول

هر ۱۰۰ گرم گوشت چرخ‌کرده گوساله که ۷۰ درصدش بدون چربی باشد، حدودا ۲۷۰ کالری و ۱۷.۹ گرم چربی دارد. این میزان چربی برابر است با ۲۷ درصد از نیاز روزانه بدن که ۷.۲ گرمش از چربی‌های اشباع تشکیل می‌شود. همین مقدار از گوشت چرخ‌کرده گوساله حدودا ۸۸ میلی‌گرم کلسترول دارد که تقریبا ۲۹ درصد از نیاز روزانه بدن را تامین می‌کند. اگر گوشت چرخ‌کرده گوساله شما ۹۰ درصد باشد، میزان کالری‌اش در هر ۱۰۰ گرم به ۲۳۰ و چربی آن نیز به ۱۲ گرم می‌رسد. در ضمن، ۴.۸ گرم این چربی‌ها را چربی‌های اشباع تشکیل می‌دهند و میزان کلسترول نیز در آن به ۸۹ میلی‌گرم می‌رسد. توجه داشته باشید که زیاده‌روی در مصرف چربی‌های اشباع یا کلسترول غذایی می‌تواند خطر ابتلا به کلسترول خون بالا و بیماری‌های قلبی را افزایش بدهد.

محتوای ویتامینی

گوشت چرخ‌کرده گوساله همچنین منبع خوبی برای دریافت ویتامین‌های خانواده B است. هر ۱۰۰ گرم از گوشت چرخ‌کرده گوساله ۹۰ درصد، ۳۴ درصد از نیاز روزانه به نیاسین، ۱۱ درصد از این نیاز به ریبوفلاوین، ۲۱ درصد به ویتامین B۶ و ۴۵ درصد به ویتامین B۱۲ را تامین می‌سازد. نیاسین، این قابلیت را دارد که پوست، دستگاه گوارشی و سیستم عصبی را سالم نگه دارد. ریبوفلاوین نیز برای قلب، عضله‌ها و عملکرد عصبی لازم است. در ضمن، ویتامین B۶ و ویتامین B۱۲ هم به عملکرد سیستم ایمنی و داشتن سلول‌های خونی سالم کمک می‌رسانند.

محتوای املاحی

گوشت چرخ‌کرده گوساله، مقدار زیادی از بعضی املاح ضروری را به بدن می‌رساند. هر وعده مصرفی ۱۰۰ گرمی از گوشت چرخ‌کرده گوساله ۹۰ درصد حدودا ۱۷ درصد از نیاز روزانه بدن به آهن، ۲۵ درصد به فسفر، ۱۲ درصد به پتاسیم، ۴۶ درصد به زینک (روی) و ۳۰ درصد به سلنیوم را تامین می‌کند. دریافت آهن برای شکل‌گیری سلول‌های خونی قرمز ضرورت دارد و سلنیوم، زینک و فسفر نیز برای شکل‌گیری DNA باید به بدن برسند. به‌علاوه، دریافت پتاسیم هم برای عملکرد سالم عصبی و عضلانی لازم است.

اثرات احتمالی

خوردن گوشت قرمز، مانند گوشت چرخ‌کرده گوساله، سالم‌ترین راه برای دریافت پروتئین نیست. یکی از مطالعات منتشرشده در Current Atherosclerosis Reports نشان می‌دهد که استفاده نادرست از گوشت قرمز می‌تواند حتی خطر ابتلا به بیماری دیابت نوع ۲ را هم بالا ببرد. مطالعه دیگری در PLOS Medicine نیز حاکی از آن است که زیاده‌روی در مصرف گوشت قرمز یا استفاده ناصحیح از آن می‌تواند خطر ابتلا به سرطان‌ کبد، سرطان ریه، سرطان کولون و سرطان مری را افزایش بدهد. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13089

افزودن نظر