اگر دیابت نوع 2 دارید، مراقب قلب و کلیه‌های خود باشید!
۰۴ آذر ۱۳۹۶

اگر دیابت نوع ۲ دارید، مراقب قلب و کلیه‌های خود باشید!

درواقع حدود ۴۰ درصد از افراد مبتلا به بیماری دیابت نوع ۲، نارسایی کلیه را تجربه می‌کنند. با این‌حال، کنترل قند خون و فشار خون می‌تواند به محافظت از کلیه این بیماران کمک کند. برای این‌که کلیه‌های سالمی داشته باشید، حتما درباره این موضوع با پزشک خودتان مشورت کنید. 


بسیاری از افراد مبتلا به بیماری دیابت رفته‌رفته آسیب‌های ناشی از نوروپاتی را تجربه می‌کنند. طبق گزارش National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases، تقریبا ۶۰ تا ۷۰ درصد از این بیماران حداقل با یکی از اشکال نوروپاتی مواجه می‌شوند. براساس مطالعه منتشرشده در PLOS One، آسیب‌دیدگی عصب‌ها با اختلال در تعادل و افزایش خطر زمین خوردن همراه است. به همین دلیل، کنترل قند خون برای کُند کردن آسیب‌های عصبی حیاتی است.

همچنین فعالیت‌های ورزشی می‌توانند به پیشگیری از ابتلا به نوروپاتی یا به تاخیر انداختن زمان آن کمک کنند. محققان می‌گویند که ورزش حتی می‌تواند دردهای ناشی از نوروپاتی را هم کاهش بدهد و سلامت عمومی را هم تقویت کند.

قلب

بالا بودن قند خون در بیماری دیابت می‌تواند هم به عروق خونی اصلی و هم به رگ‌های خونی کوچک‌تر آسیب برساند. خود این روند هم می‌تواند به قلب و سیستم گردش خون صدمه بزند. تقریبا دوسوم از افراد مبتلا به بیماری دیابت، درجاتی از بیماری فشار خون بالا را هم تجربه می‌کنند و طبق گزارش انجمن دیابت آمریکا، افراد مبتلا به بیماری دیابت حدودا ۲ تا ۴ برابر بیشتر از دیگران با خطر مرگ در اثر بیماری قلبی مواجه هستند. همچنین خطر مواجهه با سکته مغزی نیز در این بیماران بیشتر از افراد دیگر است.

پس برای محافظت از سلامت ‌قلب خودتان، حتما با پزشک معالج مشورت کنید و اقدام‌های لازم را برای کنترل فشار خون و کلسترول خون انجام بدهید. رعایت این اصول هم می‌تواند به حفظ و ارتقای سلامت قلب در افراد مبتلا به بیماری دیابت کمک کند: تثبیت وزن در محدوده سالم، کاهش وزن در صورت لزوم، پیروی از رژیم غذایی سالم و انجام دادن فعالیت‌های بدنی منظم.

کلیه‌ها

وقتی که رگ‌های خونی کوچک در بدن صدمه می‌بینند،‌ این اتفاق می‌تواند بر کلیه‌ها نیز تاثیر منفی بگذارد و عملکرد پاک‌سازی‌کننده آن‌ها را مختل کند. چنین وضعیتی می‌تواند به احتباس مایعات و نمک در بدن منجر شود و درنهایت به مشکلاتی مانند افزایش وزن ختم گردد. همچنین علائمی مانند تورم قوزک پا نیز در این شرایط محتمل است.

درواقع حدود ۴۰ درصد از افراد مبتلا به بیماری دیابت نوع ۲، نارسایی کلیه را تجربه می‌کنند. با این‌حال، کنترل قند خون و فشار خون می‌تواند به محافظت از کلیه این بیماران کمک کند. برای این‌که کلیه‌های سالمی داشته باشید، حتما درباره این موضوع با پزشک خودتان مشورت کنید.

مغز

مطالعات اخیر نشان می‌دهند که بیماری دیابت، خطر ابتلا به اختلالات شناختی و زوال عقل را افزایش می‌دهد. طبق مطالعه منتشرشده در World Journal of Diabetes، مختل شدن توانایی بدن برای تنظیم انسولین می‌تواند از عوامل موثر و مهم باشد، اما کنترل بهینه قند خون هم می‌تواند از شکل‌گیری این اختلالات شناختی جلوگیری کند. این مطالعه حاکی از آن است که داروهای دیابت می‌توانند به مدیریت عملکرد نامطلوب شناختی یا زوال عقل ناشی از بیماری دیابت نیز کمک کنند. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13084

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر