چندوقت یکبار برای معاینه چشم‌ها مراجعه کنیم؟
۰۴ آذر ۱۳۹۶

چندوقت یکبار برای معاینه چشم‌ها مراجعه کنیم؟

کودکانی که سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری‌های مربوط به چشم‌ها یا علائم خاصی ندارند، باید معاینات چشم‌ها را به‌عنوان بخشی از معاینات منظمی که توسط متخصص کودکان انجام می‌شود، پیگیری کنند. همچنین بینایی کودکان باید قبل از شروع مدرسه بررسی شود و این سنجش هر یک یا دو سال تکرار شود. 


معاینه چشم‌ها به‌طور منظم، یکی از اصول ضروری برای محافظت از سلامت چشم‌ها و حفظ بینایی است. بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات مربوط به چشم‌ها، خصوصا در مراحل اولیه،‌ هیچ نشانه یا علامت واضحی ندارند. همین مساله، تشخیص زودهنگام این مشکلات و بیماری‌ها را به موضوعی حیاتی تبدیل می‌کند.

معاینه چشم‌ها شامل چنین مواردی می‌شود: سوال‌هایی درباره سوابق پزشکی و سابقه‌های خانوادگی و همچنین آزمایش‌های مختلف برای سنجش قابلیت‌های چشم‌ها و سلامت عمومی آن‌ها. پزشک براساس همین اطلاعات تصمیم‌گیری می‌کند و معاینه‌ها یا آزمایش‌های پیشرفته‌تر را برای شما در نظر می‌گیرد.

پزشکان معمولا چه سوال‌هایی در حین معاینه چشم‌ها می‌پرسند؟

-        آیا مشکلی را در چشم‌ها احساس کرده‌اید یا متوجه علائمی مانند سوزش، دوبینی یا ترشحات غیرعادی شده‌اید؟

-        آیا مشکلی در زمینه سلامت عمومی شما وجود دارد؟

-        آیا به بیماری‌های خاص مانند بیماری دیابت مبتلا هستید؟

-        آیا داروی خاصی مصرف می‌کنید؟

-        آیا قرار گرفتن در محیط‌های مختلف، در خانه یا در محل کار،‌ روی بینایی شما تاثیر می‌گذارد؟

-        آیا قبلا صدمه‌ای به چشم‌های شما وارد شده است؟

-        آیا سابقه ابتلا به مشکلات مربوط به چشم‌ها مانند گلوکوم یا بیماری‌های دیگر در خانواده شما وجود دارد؟

براساس کدام الگوی زمانی باید به چشم‌پزشک مراجعه کنیم؟

-        کودکانی که سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری‌های مربوط به چشم‌ها یا علائم خاصی ندارند، باید معاینات چشم‌ها را به‌عنوان بخشی از معاینات منظمی که توسط متخصص کودکان انجام می‌شود، پیگیری کنند. همچنین بینایی کودکان باید قبل از شروع مدرسه بررسی شود و این سنجش هر یک یا دو سال تکرار شود.

-        بزرگسالانی که سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری‌های مربوط به چشم‌ها یا علائم خاصی ندارند، باید معاینه چشم‌ها را حداقل یک بار در فاصله ۲۰ تا ۲۹ سالگی و حداقل دو بار در فاصله ۳۰ تا ۳۹ سالگی انجام بدهند.

-        انجمن چشم‌پزشکی آمریکا می‌گوید حتی بزرگسالانی که هیچ علائمی ندارند یا با عوامل خطر ابتلا به بیماری‌های مربوط به چشم‌ها مواجه نیستند، باید برای معاینه چشم‌های خودشان در ۴۰ سالگی نزد پزشک بروند. تعداد این معاینات در فاصله ۴۰ تا ۶۵ سالگی طبق نظر پزشک تعیین می‌شوند. البته پزشکان،‌ این تعداد را براساس عوامل مختلفی تعیین می‌کنند.

-        بزرگسالان ۶۵ ساله و مسن‌تر باید معاینه چشم‌ها را یک بار در هر سال انجام بدهند تا مبادا به دژنراسیون ماکولای ناشی از پیری یا آب‌مروارید مبتلا شده باشند.

-        افرادی دارای سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری‌های مربوط به چشم‌ها یا دارای عوامل خطر مختلف باید مرتبا نزد پزشک بروند و اگر پزشک از آن‌ها خواست که تعداد معاینات را بیشتر کنند، حتما این توصیه را جدی بگیرند. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13083

افزودن نظر