برای داشتن قلبی سالم، این گوشت‌ها را مصرف کنید/ از ماهی تا بوقلمون
۰۴ آذر ۱۳۹۶

برای داشتن قلبی سالم، این گوشت‌ها را مصرف کنید/ از ماهی تا بوقلمون

همه انواع ماهی‌ها حاوی کلسترول ناچیز و چربی‌های اشباع بسیار کم هستند. به همین دلیل، انجمن قلب آمریکا توصیه می‌کند که مصرف ماهی را به حداقل ۲ بار در هفته برسانید و سعی کنید که این میزان را افزایش بدهید تا رژیم غذایی سالم و مفیدی برای قلب خودتان آماده کنید.


تغذیه براساس رژیم غذایی سالم و مطلوب برای قلب، فواید زیادی دارد که مهم‌ترین آن‌ها چیزی نیست جز کاهش خطر مواجهه با حمله‌های قلبی و سکته مغزی. رژیم‌های سالم برای قلب حاوی مقدار کمی از چربی‌های اشباع، چربی‌های ترانس، کلسترول و سدیم هستند، اما میزان زیادی فیبر دارند. با توجه به این‌که بسیاری از انواع گوشت‌ها می‌توانند از منابع چربی‌های ناسالم و سدیم باشند، انتخاب هوشمندانه و صحیح آن‌ها واقعا می‌تواند سلامتی شما را از خطر دور نگه دارد. طبق دستورالعمل انجمن قلب آمریکا، هیچ فردی نباید روزانه بیش از ۱۷۰ گرم گوشت بخورد.

ماهی؛ بهترین گوشت

همه انواع ماهی‌ها حاوی کلسترول ناچیز و چربی‌های اشباع بسیار کم هستند. به همین دلیل، انجمن قلب آمریکا توصیه می‌کند که مصرف ماهی را به حداقل ۲ بار در هفته برسانید و سعی کنید که این میزان را افزایش بدهید تا رژیم غذایی سالم و مفیدی برای قلب خودتان آماده کنید. بعضی از انواع ماهی‌ها مانند سالمون، ساردین، ماهی تن و خال‌مخالی حاوی چربی بیشتری نسبت به انواع دیگر هستند، اما چربی موجود در آن‌ها از نوع اسیدهای چرب امگا-۳ است. این چربی‌ها در گروه چربی‌های سالم قرار می‌گیرند و می‌توانند فواید زیادی برای دستگاه قلبی-عروقی و همچنین قلب شما داشته باشند. البته شما باید ماهی را در یکی از حالت‌های پخته، بخارپز یا گریل‌شده مصرف کنید، نه سرخ‌شده. دلیلش هم این است که سرخ کردن ماهی، ‌میزان چربی‌های ناسالم را به‌طور قابل توجهی در این غذای مفید افزایش می‌دهد.

مرغ و بوقلمون؛ بدون پوست

مرغ و بوقلمون بدون پوست، از بهترین گوشت‌های بدون چربی هستند که چربی اشباع فوق‌العاده ناچیزی دارند. بنابراین، این گوشت‌ها همیشه می‌توانند بخشی از رژیم غذایی سالم و مفید برای قلب باشند. اگرچه مرغ به‌طور طبیعی حاوی سدیم کمی است، بعضی از فروشندگان غیرمجاز از تزریق آب‌نمک برای سنگین‌تر کردن و حجیم‌تر کردن مرغ‌ها استفاده می‌کنند و سلامت غذایی این گوشت را به خطر می‌اندازند. بنابراین، موقع خرید مرغ و بوقلمون حتما به این نکته توجه کنید.

سینه بوقلمون و مرغ، سفیدترین بخش از گوشت‌های این دو نوع از ماکیان، اساسا کمترین میزان چربی را دارند، اما بخش‌های تیره گوشت آن‌ها نیز واقعا کم‌چربی محسوب می‌شود. بیشترین چربی مرغ در پوستش قرار دارد که باید قبل از خوردن دور ریخته شود. مرغ و بوقلمون نیز مانند انواع ماهی‌ها باید در یکی از حالت‌های پخته، بخارپز یا گریل‌شده مصرف شوند، نه سرخ‌شده.

گوشت گوساله و گوسفند؛ دقت در مصرف

به‌طور کلی، گوشت‌های قرمز مانند گوساله و گوسفند حاوی چربی اشباع و کلسترول بیشتری نسبت به گوشت ماهی و ماکیان هستند. بنابراین، میزان استفاده از آن‌ها در رژیم غذایی متناسب برای قلب باید کم باشد. با این‌حال، اگر باید از سلامتی قلب‌تان مراقبت کنید، همیشه از فروشندگان بخواهید که چربی گوشت گوساله و گوسفند را برای شما جدا کند. خود شما هم می‌توانید این کار را در خانه انجام بدهید.

فرآورده‌های گوشتی؛ نامناسب برای رژیم قلب

بسیاری از انواع فرآورده‌های گوشتی مانند سوسیس و کالباس، حاوی چربی و سدیم زیادی هستند. بنابراین، این محصولات نمی‌توانند در رژیم غذایی سالم و مفید برای قلب جایی داشته باشند. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13079

افزودن نظر