به همسرتان بگویید: «دوستت دارم»!
۰۴ آذر ۱۳۹۶

به همسرتان بگویید: «دوستت دارم»!

اگر در زندگی مشترک خود، این جمله را به هر دلیلی از جانب همسرتان نمی‌شنوید، یادتان باشد اصلی ترین دلیلی که می‌توان برای آن متصور شد این است که همسرتان احساس نمی‌کند که شما او را دوست دارید.


اگر احساس می‌کنید که شریک زندگیتان را از صمیم قلب دوست دارید و نیز اگر احساس می‌کنید که او نیز عاشق شماست، باید بدانید که خوشبخت‌ترین فرد روی زمین هستید! دوست داشتن و دوست داشته شدن، نعمت‌های بزرگی هستند. اما یادتان باشد که این دوست داشتن را باید ابرازکنید، هم در حرف و هم در عمل! روانشناسان خانواده معتقدند که جمله کوتاه "دوستت دارم"، در زندگی زناشویی معجزه می‌کند. جمله "دوستت دارم"، در کنار بار عاطفی و عاشقانه‌ای که دارد، در حقیقت نوعی تعهد دو جانبه را نشان می‌دهد به طوری که زوجین را به زندگی مشترک دلگرم می‌کند. بنابراین گفتن این جمله کوتاه و به ظاهر بی‌اهمیت را از یکدیگر دریغ نکنید.

در حقیقت بر سر راه ابراز مهر و علاقه شما به همسرتان، فراز و نشیب‌هایی وجود دارد که کم هم نیستند! روانشناسان معتقدند که غالبا این آقایان هستند که در ابراز احساسات خود با مشکل برخورد می‌کنند. با این حال، اگر بیان این جمله به تمرین هم نیاز داشته باشد، مهم شکل بیان آن است که از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد. در چارچوب زندگی مشترک، گفتن و شنیدن این جمله حق طبیعی دو طرف است. به اعتقاد روانشناسان، اگر این جمله به موقع، به آرامی و از همه مهمتر با مهارت ادا شود، نتایج شگفت انگیزی به همراه خواهدداشت.

اگر در زندگی مشترک خود، این جمله را به هر دلیلی از جانب همسرتان نمی‌شنوید، یادتان باشد اصلی ترین دلیلی که می‌توان برای آن متصور شد این است که همسرتان احساس نمی‌کند که شما او را دوست دارید. غالبا مشاهده می‌شود که افراد بسیاری، خصوصا زنان، در اثر نشنیدن همین جمله به ظاهر ساده، افسرده می‌شوند. آنها در حقیقت تشنه شنیدن این جمله هستند و چون آن را از زبان همسرشان نمی‌شنوند، پس با افسردگی و مشکلات ناشی از آن دست و پنجه نرم می‌کنند. واقعیت این است که اگر دسته ای از مردان توان بیان این جمله را ندارند، دسته دیگری هم هستند که درعمل ابراز بی علاقه‌گی می‌کنند!

در این میان عده‌ای از روان‌شناسان بر این باورند که همیشه عشق حرف اول را در زندگی زناشویی نمی‌زند و چه بسا دلایل بسیاری وجود دارند که می‌توان به خاطر آنها به زندگی مشترک ادامه داد: مثل میل جنسی، آرامش فرزندان و یا چه بسا ترس از تنهایی... بنابراین برای حفظ بقای یک زندگی، همیشه عشق حرف اول و آخر را نمی‌زند.

اما در مقابل، افراد بسیاری این جمله را به راحتی و به کرات در زندگی زناشویی خود به کار می‌برند. هنگامی که این ابراز دوست داشتن تکراری، تصنعی،‌ تهی از احساس و نیز از حد تعادل خارج می‌شود، ممکن است این سوال برای طرف مقابل پیش بیاید که پشت این کلمات چه رازی پنهان شده است؟ روانشناسان معتقدند که شاید این شکل از ابراز عشق، نشان دهنده نوعی عدم امنیت عشقی باشد،‌ امنیتی که به هر دلیلی تأمین نشده است. در حقیقت طرف مقابل آرزو دارد که این جمله را از شریک زندگیش بشنود و حال چون نمی‌شنود، زندگی زناشویی خود را در خطر می‌بیند، پس به این شکل در صدد پیشگیری برمی‌آید. البته روانشناسان این شکل رفتاری را تأیید نمی‌کنند، بالعکس آنها معتقدند که فریاد زدن عشق و محبت، به مرور زمان این احساس مقدس را عادی و پیش پا افتاده خواهدکرد و چه بسا تنش‌هایی را میان زوجین ایجاد کند. بنابراین عقل حکم می‌کند که چوب حراج به عشق و محبتمان نزنیم و همواره به یاد داشته باشیم که هیچ تضمینی برای ماندگاری و ابدی بودن این احساس وجود ندارد.

با تمام این تفاصیل، آنچه در عمل مشاهد می‌شود،‌ این است که بسیاری از افراد این جمله سحرانگیز را ادا می‌کنند تا شاید دری به سوی روابطی عاشقانه و رویایی با همسر خود را بگشایند. کلمات قدرتی شگرف دارند، اما به تنهایی کافی نخواهند بود و بدون شک این احساس دوستی و دوست داشته شدن است که معجزه می‌کند و البته باید در عمل نیز نشان داده شود!

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13078

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر