آشنایی با رژیم غذایی ضدالتهاب و فواید آن
۰۲ آذر ۱۳۹۶

آشنایی با رژیم غذایی ضدالتهاب و فواید آن

نیازی نیست که روغن اشباع را کلا حذف کنید، فقط کافی‌ست که مقدار مصرف آن در برنامه غذایی ضد التهاب روزانه تا ۱۰ درصد باشد. با بیشتر شدن این مقدار، امکان ابتلا به التهاب و در‌نتیجه خطر مشکلات قلبی بالا می‌رود. روغن‌های اشباع شامل انواع چربی‌های حیوانی و روغن‌های جامد می‌شوند. 


در این مقاله ضمن آگاهی از مشکلی به ‌نام التهاب، با برنامه‌های غذایی درمان‌کننده آن هم آشنا می‌شوید. التهاب عامل دردهای فراوان ازجمله در بیماری آرتروز است، اما در برخورد با آن بدن با استفاده از راه‌های طبیعی به دفاع برخاسته و خودش را درمان می‌کند. پس دلیل این همه درد چیست؟ متاسفانه، معمولا التهاب خارج از کنترل است، شدت پیدا می‌کند و بعد از آن به شکل دوره‌ای خودش را نشان می‌دهد که در چنین وضعی تازه درد آن شروع می‌شود. واقعیت در‌ مورد التهابات دوره‌ای این است که به سختی می‌توان از شرش خلاص شد و حتی می‌تواند هفته‌ها، ماه‌ها و یا سال‌ها طول بکشد و به شکل مشکلات مختلفی خودنمایی کند.

و اما دلیل این همه درد این است که برای مبارزه با هر مشکلی، بدن مقدار ماده دفاعی سیستم ایمنی‌ را ( گلبول سفید و سیتوکین) افزایش می‌دهد. در همین حین است که شما متوجه نقاط متورم، قرمز و دردناک می‌شوید (گاهی حتی بر روی صورت). اما این نوع التهاب کوتاه‌مدت است و زود از بین می‌رود (تا سه هفته بعد از لکه‌های قرمز‌هم اثری نمی‌ماند). اما التهاب دراز‌مدت، بسیار عجیب‌و‌غریب است، در سکوت کار می‌کند و غیر قابل چشم‌پوشی است. بدون هیچ عوارضی پیشرفت می‌کند و ناگهان درد وحشتناک و غیر قابل تحمل آن شروع می‌شود!

اما عوامل این بیماری! به جز مصرف زیاد شکر و کربوهیدرات‌های تصفیه شده (مثل نان سفید، غذاهای کنسرو‌شده، ...) و همچنین غذاهای بسته‌بندی‌شده و فرآوری‌شده (و بسیار چرب)که می‌توانند باعث التهاب شوند، شیوه زندگی کم‌تحرک هم از دیگر عوامل ایجاد این بیماری است. اگر خودتان هم قبول دارید که برنامه غذایی‌تان ضعیف است، شک نکنید که بالاخره با مشکلات مهمی در زمینه سلامتی دست به‌ گریبان خواهید شد. اما نگران نباشید چون با یک برنامه غذایی درست می‌توانید از تمام این مشکلات دردناک پیشگیری کنید. اما برنامه غذایی ضد‌التهاب شامل مواد زیر است:

فیبر فراوان

فیبر، بیشتر در گیاهان وجود دارد که به عنوان یکی از سالم‌ترین مواد غذایی، مهم‌ترین نقش خود را با کمک به سلامت دستگاه هاضمه انجام می‌دهد. بدن روزانه به ۲۵ گرم فیبر نیاز دارد که در خوراکی‌هایی مثل جو و بلغور جو، پیاز، بادمجان، آناناس و سیب وجود دارد.

خوردن روزانه ۹ لیوان نوشیدنی گیاهی

حتما شنیده‌اید که روزانه باید ۵ وعده میوه و سبزی مصرف کرد. اما در برنامه غذایی ضد‌التهاب، روزانه باید ۹ لیوان نوشیدنی حاوی میوه و سبزیجات خورد، طوری که هر لیوان نوشیدنی شامل نصف فنجان میوه و یا سبزیجات باشد.

کم‌کردن مصرف روغن اشباع‌

نیازی نیست این روغن را کلا حذف کنید، فقط کافی ا‌ست که مقدار مصرف آن در برنامه غذایی ضد التهاب روزانه تا ۱۰ درصد باشد. با بیشتر شدن این مقدار، امکان ابتلا به التهاب و در‌ نتیجه خطر مشکلات قلبی بالا می‌رود. روغن‌های اشباع شامل انواع چربی‌های حیوانی و روغن‌های جامد می‌شوند.

مصرف زیاد ماهی

از این به بعد و بر این اساس که آیا گیاه‌خوار‌ید یا نه، باید هفته‌ای سه بار ماهی بخورید. ماهی به خاطر امگا ۳ فراوانش، در مبارزه علیه التهاب نقش مهمی دارد و در دراز‌مدت نیز خطر آرتروز، سرطان و مشکلات قلبی را کاهش می‌دهد. چنانچه گوشت‌خوار نیستید، می‌توانید امگا ۳ را با خوردن مکمل‌ها و یا آجیل‌ها جذب کنید.

میان‌وعده‌های خود را هوشیارانه انتخاب کنید

در این برنامه غذایی می‌توانید میان‌وعده داشته باشید، اما باید در انتخاب آن آگاهانه رفتار کنید. این کار ساده‌ای است، مثلا به جای آبنبات و شکلات از میوه‌های شیرین یا آجیل‌ها کمک بگیرید، به‌خصوص آجیل میوه که شیرینی‌‌اش حتی از آبنبات هم بیشتر است و می‌تواند به کاهش التهاب هم کمک کند. در مورد آجیل‌ها هم همین‌طور است که با تنوع فوق‌العاده‌ای که دارند، فواید زیادی به بدن می‌رسانند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13077

افزودن نظر