اگر دیابت نوع 2 دارید، بیشتر از بدن‌تان مراقبت کنید
۰۲ آذر ۱۳۹۶

اگر دیابت نوع ۲ دارید، بیشتر از بدن‌تان مراقبت کنید

بیماری دیابت، خطر ابتلا به مشکلات دهان و دندان را به‌طور قابل توجهی افزایش می‌دهد،‌ چون بالا بودن قند خون در بزاق می‌تواند به رشد باکتری‌های مضر در دهان منجر شود و درنهایت به پوسیدگی دندان ختم گردد.


رساندن آب کافی به بدن برای مراقبت صحیح از پوست در بیماری دیابت ضروری است. دلیلش این است که اگر قند خون به‌درستی کنترل نشود، پوست هم خیلی راحت‌تر خشک می‌شود. متخصصان همواره از خشکی پوست به‌عنوان یکی از عوامل مشکل‌ساز و نگران‌کننده در بیماری دیابت نام می‌برند، چون می‌تواند به بریدگی و خراش‌های مختلف روی پوست منجر شود. به‌علاوه، این خراش‌ها و بریدگی‌ها می‌توانند ورود باکتری‌ها به درون بدن را راحت‌تر کنند و باعث ابتلا به عفونت‌های پوستی شوند.

پس روزانه مقدار زیادی آب بنوشید تا پوست خودتان را سالم نگه دارید و تعادل آب بدن را هم در سطح مطلوب حفظ کنید. رعایت این نکات نیز برای شما مفید است: تغذیه براساس رژیم غذایی سرشار از امگا-۳، خودداری از شست‌وشوی بدن با آب بسیار داغ، استفاده از صابون‌های ملایم و مرطوب‌سازی پوست بلافاصه بعد از حمام کردن.

چشم‌ها

امروزه بیماری دیابت به یکی از عوامل اصلی در مبتلا شدن بزرگسالان به نابینایی تبدیل شده است. این بیماری همچنین احتمال ابتلا به آب‌مروارید و گلوکوم را نیز افزایش می‌دهد. با این‌حال، شما می‌توانید اقدامات مثبتی را در راستای جلوگیری از بروز عارضه‌های ناشی از بیماری دیابت انجام بدهید. معاینه‌ سالانه چشم‌ها برای تشخیص زودهنگام مشکلات و شروع سریع درمان‌های لازم، یکی از همین اقدامات است. اگر هم با هر گونه تغییر ناگهانی در وضعیت بینایی خودتان مواجه شدید،‌ هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید. استفاده از عینک‌های ضدآفتاب نیز در اوقات بیرون رفتن از خانه، از چشم‌های شما در مقابل اشعه‌های ماورای بنفش محافظت می‌کند و درنتیجه می‌تواند برای پیشگیری از ابتلا به آب‌مروارید مفید باشد.

پاها

افراد مبتلا به بیماری دیابت نوع ۲ باید حداقل یک بار در روز، وضعیت پاهای خودشان را بررسی کنند و هر گونه بریدگی ‌تاول و زخمی را جدی بگیرند. در ضمن، پاهای این بیماران حداقل باید یک بار در سال توسط پزشک معاینه شود. البته اگر فرد بیمار به نوروپاتی مبتلا باشد، ممکن است که مشکلات ذکرشده را احساس نکند. بنابراین، این افراد باید مراقبت از پاهای خودشان را بیشتر جدی بگیرند. از آن‌جایی که بیماری دیابت، خطر ابتلا به عفونت را افزایش می‌دهد و توانایی بدن برای مقابله با این مشکلات را ضعیف می‌سازد، عدم جدی گرفتن زخم‌های کوچک می‌تواند به مشکلات اساسی و خطرناک تبدیل شود.

علاوه بر این نکات، افراد مبتلا به بیماری دیابت باید کفش‌های راحت و استاندارد بپوشند و همچنین همیشه از جوراب‌های خشک و تمیز استفاده کنند. راه رفتن بدون کفش یا پوشش مناسب برای پاها در هر محیطی، ‌حتی خانه، برای آنان مضر است.

دهان

بیماری دیابت، خطر ابتلا به مشکلات دهان و دندان را به‌طور قابل توجهی افزایش می‌دهد،‌ چون بالا بودن قند خون در بزاق می‌تواند به رشد باکتری‌های مضر در دهان منجر شود و درنهایت به پوسیدگی دندان ختم گردد. علاوه بر این، از آن‌جایی که بالا بودن قند خون به رگ‌های خونی آسیب می‌رساند، اکسیژن‌رسانی به لثه‌ها و تغذیه آن‌ها نیز ضعیف‌تر می‌شود و درنتیجه شانس شکل‌گیری بیماری‌های لثه را بالاتر می‌برد.

متخصصان به افراد مبتلا به بیماری دیابت توصیه می‌کنند که حداقل ۲ بار در روز مسواک بزنند، استفاده روزانه از نخ‌دندان را جدی بگیرند و هر ۶ ماه نیز برای معاینه‌ همه دندان‌ها نزد دندان‌پزشک بروند. به‌گفته آنان، داشتن دندان‌های سالم برای این بیماران بسیار مهم است چون مصرف غذاهای سالم و مورد نیازشان را راحت‌تر می‌سازد. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13072

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر