داغدار شدن چه اثراتی روی بدن می‌گذارد؟
۰۱ آذر ۱۳۹۶

داغدار شدن چه اثراتی روی بدن می‌گذارد؟

یکی از مطالعات مجله Age and Immunity  نشان می‌دهد که اگر سالمندان یکی از عزیزان خودشان را از دست بدهند، ‌بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های عفونی قرار می‌گیرند.


پس از داغدار شدن و از دست دادن عزیزان، بسیاری از انسان‌ها از عبارت‌هایی مانند شکستن قلب برای توصیف وضعیت خودشان استفاده می‌کنند. بیشتر ما فکر می‌کنیم که این عبارت دارای معنایی نمادین است، ‌اما یافته‌های علمی نشان می‌دهند که سوگواری پس از داغدار شدن واقعا با علائم جسمانی همراه می‌شود. در ادامه با مهم‌ترین این علائم آشنا می‌شویم.

ضربان قلب نامنظم

مطالعات اخیر نشان داده‌اند که سوگواری پس از داغدار شدن می‌تواند واقعا به قلب انسان‌ها آسیب برساند. یکی از مهم‌ترین مطالعات مجله Open Heart حاکی از آن است که وقتی افراد همسر خودشان را از دست می‌دهند، شانس مبتلا شدن‌شان به ضربان قلب نامنظم نیز افزایش پیدا می‌کند. این شانس حتی در افراد زیر ۶۰ سال بیشتر است و اگر این مرگ به‌طور ناگهانی و غیرمنتظره اتفاق بیفتند، باز هم شانس ابتلا به ضربان قلب نامنظم بالاتر می‌رود.

آمارها نشان می‌دهند که داغدار شدن افراد به ‌علت مرگ همسر، خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی را نیز در میان آنان ۴۱ درصد بیشتر می‌کند. این خطر در فاصله ۸ تا ۱۴ روز اولیه پس از مرگ همسر به حداکثر می‌رسد و فقط پس از گذشت یک سال بهبود می‌یابد. این مسائل نه‌تنها ضرورت حمایت از افراد داغدار را نشان می‌دهند، بلکه متخصصان می‌گویند پزشکان باید زندگی شخصی بیماران را جدی‌تر بگیرند.

تضعیف سیستم ایمنی بدن

یکی از مطالعات مجله Age and Immunity  نشان می‌دهد که اگر سالمندان یکی از عزیزان خودشان را از دست بدهند، ‌بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های عفونی قرار می‌گیرند. حتی اگر سن سالمندان بالاتر باشد (حدودا ۷۲ سال به بالا)، عملکرد نوتروفیل‌ها نیز در اثر مرگ عزیزان‌شان ضعیف می‌شود. نوتروفیل‌ها، نوعی سلول سفید خون هستند که باید با بیماری‌ها مبارزه کنند.

محققان می‌گویند که مکمل‌های هورمونی یا محصولات مشابه می‌توانند برای افرادی که در معرض این خطرات قرار دارند، مفید باشند. همچنین حمایت‌های خانوادگی نیز برای مدیریت خطرات احتمالی واقعا جایگاه ویژه‌ای دارند.

احساس اضطراب

طبق گزارش British Psychological Society، بیمار شدن جسم واقعا یکی از علائم سوگواری است و می‌تواند خودش را در قالبت علائم شبه‌اضطرابی بروز بدهد. در موارد مواجهه با مرگ ناگهانی، آسیب‌های جسمانی می‌توانند از تروما و استرس نشأت بگیرند و حتی به مشکلات دیگری مانند معده‌درد، ضربان قلب سریع، لرزش دست و حساسیت غیرعادی به صداها منجر شوند. علائم شایع دیگر عبارت‌اند از کابوس‌های شبانه، تغییرات وزنی و خستگی مفرط.

مشکلات پوستی

متخصصان می‌گویند که علائم جسمانی ناشی از سوگواری پس از داغدار شدن، در وضعیت پوست نیز نمایان می‌شود. به‌گفته آنان، علائم جسمانی می‌توانند در قالب درد، مشکلات تنفسی و حتی مشکلات پوستی بروز پیدا کنند. توجه داشته باشید که پوست، بزرگ‌ترین اندام بدن است و در صورت مواجه شدن ما با مشکلات مختلف، طبیعی است که همین اندام سریعا تحت تاثیر قرار بگیرد. محققان می‌گویند که وقتی افراد احساسات خودشان را سرکوب و مهار می‌کنند، میزان بروز مشکلات پوستی نیز بیشتر می‌شود. در طب سنتی چینی، ‌ریه‌ها و سینوس‌ها با سوگواری مرتبط دانسته می‌شوند. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13065

افزودن نظر