اگر دیابت دارید، از شیوه‌های جدید برای طبخ مواد غذایی استفاده کنید
۲۹ آبان ۱۳۹۶

اگر دیابت دارید، از شیوه‌های جدید برای طبخ مواد غذایی استفاده کنید

کباب کردن و تفت دادن، دو شیوه ساده‌ای هستند که شیرینی طبیعی سبزی‌ها را برجسته می‌کنند و طعم متفاوتی به این مواد غذایی می‌بخشند. استفاده از روغن‌های سالم، مانند روغن زیتون فرابکر، واقعا انتخاب مناسبی برای تفت دادن و آماده‌سازی انواع سبزی‌ها است و حتی باعث می‌شود که بدن بتواند مواد مغذی بیشتری را از طریق سبزی‌ها دریافت کند.


اگر به هر دلیلی، یکی از افراد دیابتی هستید که مشکل غذا خوردن انتخابی را تجربه می‌کنید، اصلا نگران نباشید. پیروی از استراتژی‌های هوشمندانه در این راستا می‌تواند شما را به تعادل برساند، موفقیت در مدیریت بیماری دیابت را افزایش بدهد و حتی نیاز شما به مصرف داروها را نیز در درازمدت کمتر کند. البته کسب موفقیت با کمک این استراتژی‌ها ممکن است به زمان نیاز داشته باشد، اما تاثیری که بر قابلیت کنترل قند خون باقی می‌گذارند، واقعا ارزشمند است.

مواد غذایی لازم را در موقعیت‌های مکانی جدید مصرف کنید

همه ما درباره فواید پنیر توفو برای رژیم دیابت شنیده‌ایم، اما امتحان کردن توفو در خانه معمولا به تجربه ناخوشایندی منجر می‌شود. به همین دلیل، متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند که پنیر توفو را در رستوران‌هایی امتحان کنید که می‌دانید از توانایی لازم در آماده‌سازی آن برخوردار هستند. بعد از به‌کارگیری این ترفند، متوجه می‌شوید که پنیر توفو بسیار خوش‌مزه است. این استراتژی برای افراد بی‌علاقه نسبت به ماهی نیز تاثیر مطلوبی دارد.

خودتان را با شیوه‌های صحیح به چالش بکشید

لازم نیست که ساختار رژیم غذایی خودتان را به‌صورت ناگهانی از ریشه و اساس تغییر بدهید، چون این کار قطعا به شکست خوردن شما می‌انجامد. به‌علاوه، فشار بیش از حد در راستای غلبه کردن بر عادت‌های نادرست، نتیجه معکوس دارد. بنابراین، با تغییرات کوچک شروع کنید و به‌صورت هفته‌ای، یک دستور غذایی جدید یا یک ماده غذایی جدید را به رژیم غذایی خودتان اضافه کنید.

از شیوه‌های جدید برای طبخ مواد غذایی استفاده کنید

بسیاری از افراد، از جمله افراد دیابتی، فکر می‌کنند که از سبزی‌ها خوش‌شان نمی‌آید. علت اصلی این احساس نیز به طبخ نادرست سبزی‌ها و تجربه‌های ناخوشایند برمی‌گردد. بعضی از سبزی‌ها با روش بخارپز واقعا افتضاح می‌شوند و بعضی از سبزی‌ها نیز در حالت خام جدا فاجعه‌بار هستند. با این‌حال، بعضی از تکنیک‌های ساده پخت‌وپز می‌توانند همه ‌چیز را تغییر بدهند. کباب کردن و تفت دادن، دو شیوه ساده‌ای هستند که شیرینی طبیعی سبزی‌ها را برجسته می‌کنند و طعم متفاوتی به این مواد غذایی می‌بخشند. استفاده از روغن‌های سالم، مانند روغن زیتون فرابکر، واقعا انتخاب مناسبی برای تفت دادن و آماده‌سازی انواع سبزی‌ها است و حتی باعث می‌شود که بدن بتواند مواد مغذی بیشتری را از طریق سبزی‌ها دریافت کند.

شیرینی میوه‌ها را به‌صورت طبیعی بیشتر کنید

مصرف میوه‌ها در بیماری دیابت مانعی ندارد و حتی می‌تواند جایگزین خوبی برای مواد غذایی خاصی باشد که قند خون را به‌صورت ناگهانی افزایش می‌دهند. با این‌حال، اگر شیرینی میوه‌ها نمی‌تواند ذائقه شیرین‌پسند شما را ارضا کند، می‌توانید میوه‌های شیرین را بدون افزودنی‌ها بپزید. گریل کردن هلو، تفت دادن انجیر و پختن سیب یا موز، واقعا طعم این میوه‌ها را تغییر می‌دهد. محققان می‌گویند که حرارت زیاد، قندهای طبیعی این میوه‌ها را به کارامل تبدیل می‌کند و درنتیجه احساس شیرینی بسیار بیشتری را به شما ارائه می‌دهد.

مراقب کلمات باشید

گاهی اوقات گفتن جملاتی مانند «من مجبورم این غذا را بخورم»، همه‌چیز را به هم می‌ریزد و ذهن را آشفته می‌کند. بنابراین، ایده «باید و نباید» را رها کنید و بار ارزشی زبان خودتان را تغییر بدهید. درواقع، تلاش کنید که از عبارات مثبت و خوشایند برای توصیف غذاها استفاده کنید، نه از اصطلاحات و عبارات منفی. برای مثال به خودتان بگویید: «من می‌خواهم این غذای جدید را امتحان کنم، چون می‌خواهم از سلامتی خودم مراقبت کرده باشم». 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13044

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر