اگر دیابت دارید، سبزی‌های سبز و نارنجی مصرف کنید
۲۸ آبان ۱۳۹۶

اگر دیابت دارید، سبزی‌های سبز و نارنجی مصرف کنید

سبزی‌های سبزرنگ، یکی دیگر از منابع غذایی ارزشمند حاوی فیبر برای افراد دیابتی هستند، چون علی‌رغم کم‌کالری و کم‌قند بودن، مواد مغذی مفید و مهمی مانند فیبر به بدن می‌رسانند.


رژیم غذایی سرشار از فیبر، از دو منظر برای افراد مبتلا به بیماری دیابت اهمیت دارد: کمک به کنترل وزن و کمک به تنظیم قند خون. بسیاری از افراد مبتلا به بیماری دیابت باید میزان کربوهیدرات‌های مصرفی را محاسبه و محدود کنند تا بتوانند سطح قند خون را در محدوده ایمن نگه دارند. طبق گزارش انجمن دیابت آمریکا (ADA)، از میان دو نوع مواد غذایی کربوهیدراتی، این بیماران باید از انواع سرشار از فیبر استفاده کنند و از انواع حاوی قند پرهیز داشته باشند.

بسیاری از مواد غذایی سرشار از فیبر ذاتا دارای قند و چربی کمی هستند و به‌طور کلی هم کالری کمی دارند. همین ویژگی باعث می‌شود که استفاده از این مواد غذایی با تثبیت وزن در محدوده سالم و کاهش خطر مواجهه با عارضه‌های ناشی از بیماری دیابت مرتبط باشد. سازمان غذا و داروی آمریکا (US.FDA) به همه بزرگسالان توصیه می‌کند که میزان استفاده از فیبر غذایی را به ۲۵ گرم در روز برسانند.

میوه‌ها

رژیم‌های دیابتی باید میوه‌های سرشار از قند (خصوصا میوه‌های خشک‌شده) را محدود کنند. البته انجمن دیابت آمریکا تاکید می‌کند که انواع توت‌ها و مرکبات سرشار از فیبر همچنان در گروه منابع مجاز برای افراد دیابتی قرار دارند. گلابی‌های مختلف نیز حاوی فیبر متوسط تا زیاد هستند. هر عدد گلابی آسیایی حدودا ۱۰ گرم فیبر دارد، درحالی که میزان فیبر در هر فنجان تمشک به ۷ یا ۸ گرم می‌رسد. پرتقال و بلوبری هم منابع خوبی برای افراد دیابتی محسوب می‌شوند.

سبزی‌های نارنجی‌رنگ

سیب‌زمینی شیرین و سایر سبزی‌های نارنجی مانند کدو تنبل، کدو حلوایی و هویج نیز فیبر زیادی به بدن می‌رسانند، درحالی که نسبتا کم‌کالری هستند. طبق گزارش ADA، سیب‌زمینی شیرین پخته‌شده با ۵ گرم فیبر غذایی واقعا قند خون را کمتر از سیب‌زمینی‌های دیگر و انواع سبزی‌های نارنجی تحت تاثیر قرار می‌دهد.

سبزی‌های سبزرنگ

سبزی‌های سبزرنگ، یکی دیگر از منابع غذایی ارزشمند حاوی فیبر برای افراد دیابتی هستند، چون علی‌رغم کم‌کالری و کم‌قند بودن، مواد مغذی مفید و مهمی مانند فیبر به بدن می‌رسانند. هر فنجان از کلم بروکلی، کلم بروکسل، اسفناج و... حاوی مقدار زیادی فیبر است.

غلات سبوس‌دار

انواع نان‌های کامل گندم، ماکارونی‌ها، برنج‌های سبوس‌دار و همچنین جو، از بهترین منابع غذایی برای دریافت فیبر هستند. غلات صبحانه سبوس‌دار نیز انتخاب مناسبی برای افراد دیابتی محسوب می‌شود، چون در کنار داشتن قند بسیار ناچیز، کربوهیدرات‌های پیچیده و فیبر زیادی را به بدن می‌رساند. البته این بیماران باید از مصرف غلات صبحانه بدون سبوس پرهیز کنند، چون این محصولات حاوی میزان زیادی از کربوهیدرات‌های ساده هستند یا قند زیادی دارند. برای این‌که محصول نامناسبی را خریداری نکنید، حتما به برچسب محتویات این محصولات دقت کنید.

حبوبات

لوبیا، نخود فرنگی و عدس، ا‌ز بهترین انواع حبوبات برای افراد دیابتی هستند که مواد مغذی زیادی به بدن می‌رسانند. هر فنجان از این مواد غذایی، علی‌رغم داشتن کالری کم، فیبر بسیار زیادی دارد و همچنین مقدار قابل توجهی پتاسیم به بدن می‌رساند. پتاسیم، از مهم‌ترین املاح برای افراد دیابتی است که نقش موثری در تنظیم قند خون ایفا می‌سازد.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13042

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر