چرا نباید با لباس بخوابیم؟!
۲۷ آبان ۱۳۹۶

چرا نباید با لباس بخوابیم؟!

وقتی که اجازه می‌دهیم بدن‌مان قبل از خوابیدن کمی خنک شود، به ذهن‌مان هم آرامش می‌دهیم و برای استراحت آماده‌اش می‌کنیم. درنتیجه، رسیدن به فاز عمیق خواب و استراحت مطلوب نیز در این شرایط راحت‌تر انجام می‌گیرد.


خوابیدن بدون لباس، مزیت‌های زیادی از منظرهای بدنی،‌ روانی و عاطفی دارد. به‌علاوه، کیفیت خواب را بالاتر می‌برد و به کاهش وزن نیز کمک می‌کند. اگر این موضوعات برای شما عجیب هستند، در ادامه می‌توانید با فواید بیشتر این کار و دلایل اثرگذاری‌شان آشنا شویم.

کمک به کاهش وزن

خوابیدن بدون لباس، بدن را مجبور می‌کند به این‌که حرارت لازم را برای دستیابی به دمای لازم در رخت خواب تولید کند. این کار به معنای خوابیدن در سرما نیست، چون بدن به شیوه‌های مختلفی می‌تواند حرارت لازم را به‌وجود بیاورد. به‌علاوه، متابولیسم در این شرایط به وضعیتی می‌رسد که کالری‌های بیشتری را می‌سوزاند و درنتیجه وزن را کاهش می‌دهد. فایده دیگر خوابیدن بدون لباس، سوزاندن چربی‌های اصطلاحا «قهوه‌ای» است که مسئولیت گرم کردن بدن را در موقعیت‌های سرد بر عهده دارند.

استراحت بهتر

وقتی که اجازه می‌دهیم بدن‌مان قبل از خوابیدن کمی خنک شود، به ذهن‌مان هم آرامش می‌دهیم و برای استراحت آماده‌اش می‌کنیم. درنتیجه، رسیدن به فاز عمیق خواب و استراحت مطلوب نیز در این شرایط راحت‌تر انجام می‌گیرد. به‌علاوه، اندام‌های بدن بدون لباس راحت‌تر هستند و بیشتر استراحت می‌کنند.

پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها

اگرچه ممکن است که این مساله را باور نکنید، اما مطالعات نشان داده‌اند که خوابیدن بدون لباس، سطح کورتیزول را در بدن تنظیم می‌کند و درنتیجه مانع از ابتلا به مشکلاتی مانند فشار خون بالا و کلسترول خون بالا می‌شود. علاوه بر این، کاهش دمای بدن در ساعات خواب شبانه، ثتاب قند خون را افزایش می‌دهد و می‌تواند از ابتلا به بیماری دیابت جلوگیری کند. محققان می‌گویند که خوابیدن بدون لباس به سوزاندن کالری‌های بیشتر کمک می‌کند و کیفیت کلی خواب را ارتقا می‌دهد. همین روند از ابتلا به بیماری‌ها جلوگیری می‌کند.

جلوگیری از ابتلا به مشکلات پوستی

یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری تحریک پوست و دور ماندن از مشکلات پوستی، خوابیدن بدون لباس است. تماس همیشگی پوست با پارچه‌ها و لباس‌ها می‌تواند باعث ناراحتی و خارش شود و درنتیجه شما را به مشکلات پوستی مبتلا کند. بعضی از پارچه‌ها نیز تعریق شبانه را بیشتر می‌کنند و زمینه مناسبی را برای رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها به‌وجود می‌آورند.

جلوگیری از ابتلا به عفونت

خوابیدن بدون لباس، از ابتلا به عفونت‌های واژینال و قارچ‌های مختلف جلوگیری می‌کند. اگرچه شاید فکر کنید که لباس‌ها از بدن محافظت می‌کنند، اما واقعیت این است که زمینه مناسبی را برای رشد همه انواع میکروارگانیسم‌ها فراهم می‌آورند.

افزایش قدرت باروری مردان

سلول‌هایی که مسئولیت ساختن اسپرم را بر عهده دارند، عملکرد بهتری را در دمای سردتر از خودشان نشان می‌دهند. بنابراین، خوابیدن بدون لباس واقعا برای تقویت باروری در مردان مفید است. به‌علاوه، لباس‌های تنگ می‌توانند بیضه‌ها را تحت فشار قرار بدهند و به مشکلات مختلفی در زمینه تولید اسپرم منجر شوند. خوابیدن بدون لباس، بیضه‌ها را در موقعیت راحتی قرار می‌دهد و گردش خون بهتری را در آن‌ها ایجاد می‌کند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13032

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر