اگر دیابت نوع 2 دارید، ماهی و بوقلمون بخورید/ بهترین منابع پروتئینی برای مبتلایان به دیابت نوع 2
۲۷ آبان ۱۳۹۶

اگر دیابت نوع ۲ دارید، ماهی و بوقلمون بخورید/ بهترین منابع پروتئینی برای مبتلایان به دیابت نوع ۲

ماهی، یکی از منابع پروتئینی مطلوب برای افراد دیابتی است که پروتئین‌های مرغوب زیاد و چربی اشباع کمی دارد. یکی از ویژگی‌های ماهی‌های چرب، رساندن چربی‌های غیراشباع تک‌زنجیره‌ای به بدن است که فایده زیادی برای قلب دارد.


اگر به بیماری دیابت نوع ۲ مبتلا هستید، باید از منابع پروتئینی سالم و مفیدی استفاده کنید که حاوی چربی، کلسترول و سدیم کمی باشند. دلیلش هم این است که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی در افراد مبتلا به این بیماری حدودا ۳ تا ۴ برابر بیشتر از دیگران است. در ادامه با بهترین منابع پروتئینی برای افراد مبتلا به بیماری دیابت نوع ۲ آشنا می‌شویم.

ماهی

ماهی، یکی از منابع پروتئینی مطلوب برای افراد دیابتی است که پروتئین‌های مرغوب زیاد و چربی اشباع کمی دارد. یکی از ویژگی‌های ماهی‌های چرب، رساندن چربی‌های غیراشباع تک‌زنجیره‌ای به بدن است که فایده زیادی برای قلب دارد. انجمن دیابت آمریکا و انجمن قلب آمریکا، توصیه می‌کنند که استفاده از ماهی‌های آب سرد را به حداقل ۲ بار در هفته برسانید و سعی کنید که این میزان را افزایش بدهید. هر وعده مصرفی از ماهی، حدوا ۱۰۰ گرم است.

توجه داشته باشید که ماهی‌های چرب سرشار از اسیدهای چرب امگا-۳، از نوع DHA و EPA، هستند که می‌توانند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش بدهند. در میان منابع اصلی امگا-۳، این موارد حاوی کم‌ترین میزان جیوه هستند: ماهی سالمون و میگو.

مرغ و بوقلمون

مرغ و بوقلمون، دو مورد از پروتئین‌های مرغوب و باکیفیت هستند. البته شما باید گوشت سفید بوقلمون و مرغ را انتخاب کنید. بنابراین، سینه مرغ و بوقلمون بدون پوست، یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما محسوب می‌شود که چربی اشباع و کلسترول بسیار ناچیزی دارد. به‌علاوه، شما باید از شیوه‌های طبخ سالم مانند پختن، آب‌پز کردن و کباب کردن برای آماده‌سازی این گوشت‌ها استفاده کنید، نه شیوه‌هایی مانند سرخ کردن در روغن.

سفیده تخم‌مرغ

تخم‌مرغ، یکی از بهترین پروتئین‌های مرغوب برای همه انسان‌ها و از جمله افراد مبتلا به دیابت است. این بیماران بهتر است که استفاده از زرده تخم‌مرغ را به ۲ بار در هفته کاهش بدهند و به‌جای آن از سفیده تخم‌مرغ استفاده کنند که هیچ چربی‌ای ندارد. در هر وعده مصرفی، دو عدد سفیده تخم‌مرغ مساوی است با یک عدد تخم‌مرغ کامل. بنابراین، باید استفاده از تخم‌مرغ را براساس همین مقدار مشخص کنید.

حبوبات

انواع حبوبات، مانند نخودفرنگی و لوبیا، از بهترین منابع پروتئینی بدون چربی هستند که ذاتا هیچ کلسترولی هم ندارند. حبوبات، منبع عالی‌ای هم برای دریافت فیبر محسوب می‌شوند و میزان زیادی فیبر محلول به بدن می‌رسانند. فیبر محلول می‌تواند سطح کلسترول تام و کلسترول LDL را پایین بیاورد و به کنترل وزن نیز کمک کند. میزان استفاده شما از حبوبات باید به حداقل ۳ بار در هفته برسد.

محصولات تهیه‌شده از شیر

شیر هم یکی از بهترین منابع پروتئینی است که این ترکیبات مهم را به بدن می‌رساند: ‌پتاسیم، کلسیم، منیزیم، ویتامین A و ویتامین D. محققان می‌گویند که مصرف شیر و محصولات تهیه‌شده از شیر می‌تواند خطر مواجهه با حمله‌های قلبی و سکته‌های مغزی و همچنین خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش بدهد. البته برای محدوده کردن میزان استفاده از چربی‌های اشباع‌ و کلسترول، بادی محصولات بدون چربی یا کم‌چرب را انتخاب کنید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13030

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر