چطور از خشکی چشم‌ها در پاییز و زمستان جلوگیری کنیم؟/ هوای خانه را مرطوب کنید!
۲۷ آبان ۱۳۹۶

چطور از خشکی چشم‌ها در پاییز و زمستان جلوگیری کنیم؟/ هوای خانه را مرطوب کنید!

استفاده از انواع دستگاه‌های رطوبت‌ساز یا حتی قرار دادن یک کاسه آب روی رادیاتور، رطوبت کاهش‌یافته را به هوای خانه برمی‌گرداند و مانع از خشکی بیش از حد هوای درون خانه می‌شود.


خودداری از تماس با عواملی که خشکی چشم‌ها را در پاییز و زمستان به‌وجود می‌آورند یا باعث تشدید آن می‌شوند، تقریبا غیرممکن است. به‌علاوه، بعضی از افراد در تمام طول سال با این مشکل مواجه هستند و فقط حالت شدیدتری از آن را در ماه‌های پاییز و زمستان تجربه می‌کنند. با این‌حال، همه ما می‌توانیم اقدامات مثبت و مفیدی را برای محافظت از چشم‌ها در مقابل این عناصر مخرب انجام بدهیم.

استفاده از عینک‌های ضدآفتاب و محافظ

جلوگیری از تماس باد و هوای خشک پاییزی و زمستانی،‌ یکی از مهم‌ترین کارها در راستای جلوگیری از خشکی چشم‌ها است. شما می‌توانید از عینک‌های ضدآفتاب استاندارد برای این کار استفاده کنید یا صفحه‌های محافظ قابل اتصال را برای وصل کردن به عینک‌های معمولی بخرید. مسئولان فروشگاه عینک می‌توانند شما را در این زمینه راهنمایی کنند.

مرطوب کردن هوای خانه

گرم کردن خانه در پاییز و زمستان می‌تواند هوا را خشک‌تر از حالت معمول کند. با این‌حال، استفاده از انواع دستگاه‌های رطوبت‌ساز یا حتی قرار دادن یک کاسه آب روی رادیاتور، رطوبت کاهش‌یافته را به هوای خانه برمی‌گرداند و مانع از خشکی بیش از حد هوای درون خانه می‌شود.

استفاده از اشک مصنوعی

در موارد خفیف خشکی چشم که معمولا به‌علت استفاده بی‌رویه از کامپیوتر، خواندن زیاد یا انجام دادن تکالیف مدرسه ایجاد می‌شوند، شما باید از اشک مصنوعی یا انواع قطره‌های روان‌کننده دیگر استفاده کنید. بسیاری از برندهای باکیفیت، این محصولات را در قالب داروهای بدون نسخه به فروش می‌رسانند.

تغییر حالت نگاه کردن

اگر صفحه کامپیوتر را در حالتی قرار بدهید که چشم‌ها برای نگاه کردن به آن بیش از حد به سمت بالا کشیده نشوند، مجبور نمی‌شوید که چشم‌ها را زیاد باز کنید. درواقع، اگر صفحه کامپیوتر در سطحی پایین‌تر از چشم‌ها قرار بگیرند، چشم‌ها کمتر باز می‌شوند و کمتر آسیب می‌بینند.

خودداری از کشیدن سیگار

دود سیگار، یکی از عواملی است که می‌تواند خشکی چشم‌ها را تحریک کند. بنابراین،‌ دور ماندن از دود سیگار دیگران و خودداری از کشیدن سیگار واقعا برای شما ضروری است. به‌علاوه، خود سیگار کشیدن می‌تواند خطر ابتلا به خشکی چشم را افزایش بدهد.

مراقبت از پلک‌ها

برای مراقبت از پلک‌ها باید کمپرس گرم را روی آن‌ها بگذارید و بعد پلک‌ها را با کمک شامپو بچه بشویید. این کار می‌تواند به ترشح چربی بیشتر در ناحیه پلک‌ها کمک کند و درنتیجه کیفیت اشک‌های شما را افزایش بدهد.

استفاده از مکمل امگا-۳

برای جلوگیری از خشکی چشم‌ها می‌توانید از مکمل‌های امگا-۳ نیز کمک بگیرید. البته بهتر است که درباره این کار با پزشک مشورت کنید. منابع طبیعی امگا-۳ نیز عبارت‌اند از ماهی قزل‌آلا، سالمون، ساردین و دانه‌های بذر کتان.

افزایش کیفیت پوست

خوابیدن در دمای پایین برای پوست همه انسان‌ها مفید است. درواقع، هورمون‌هایی که مسئولیت پیشگیری از تشکیل چین‌وچروک‌ها را بر عهده دارند، در دمای پایین‌تر واقعا بهتر عمل می‌کنند. بنابراین، خوابیدن بدون لباس می‌تواند پوست شما را جوان‌تر و زیباتر کند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=13029

افزودن نظر